Niedziela, 29 stycznia 2023r. | Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa
Pokaż menu

Szopka bożonarodzeniowa oraz koncert kolęd w kaplicy świętego Franciszka w Oleśnie

Każdego roku w okresie świąt Bożego Narodzenia i Trzech Króli można zwiedzać w kaplicy świętego Franciszka najstarszą oleską szopkę bożonarodzeniową.

Najstarsza oleska szopka bożonarodzeniowa w kaplicy świętego Franciszka

Kaplica świętego Franciszka powstała w 1909 roku w nieistniejącym już szpitalu świętej Anny. Miejskie kroniki podają, że od początku istnienia kaplicy siostry franciszkanki, które pracowały w szpitalu, stawiały w niej bożonarodzeniową szopkę.


W 2009 roku, dzięki staraniom braci Maksymiliana i Matusza Antkowiaków, a później również wielu innych osób, udało się odtworzyć zabytkową szopkę. 


Obecnie w kaplicy świętego Franciszka można oglądać szopkę składającą się z czterdziestu dwóch figur. Większość z nich pochodzi prawdopodobnie z 1909 roku i wykonane zostały we wrocławskim warsztacie J. Hoeptner&Comp. W 2011 roku figury zostały odrestaurowane przez jedną z krakowskich pracowni konserwacji zabytków. 


Do zwiedzania najstarszej oleskiej szopki bożonarodzeniowej zapraszamy:

  • 6 stycznia 2023 r. w godzinach 10:30-11:30 oraz 16:00-17:00
  • 7 stycznia 2023 r. w godzinach 16:00-17:00

Zapraszamy również do kaplicy świętego Franciszka w najbliższą niedzielę, 8 stycznia 2023 r., gdzie o godzinie 16:00 odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu miejskiego chóru OlenSis pod dyrekcją Kariny Duch.


Kaplica świętego Franciszka znajduje się w Oleśnie przy ul. Wielkie Przedmieście 4 (w nieistniejącym już starym szpitalu). Opiekunem kaplicy świętego Franciszka jest Maksymilian Antkowiak.

Zdjęcia (16)
Gmina Starostwo Powiatowe w Oleśnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).