Środa, 29 listopada 2023r. | Imieniny: Blazeja, Saturnina
Pokaż menu

Program wyrównywania różnic między regionami III w 2020 r.

Program wyrównywania różnic między regionami III w 2020 r.

 

Nowy samochód dla Warsztatu Terapii Zajęciowej w Oleśnie

W poniedziałek, 7 grudnia 2020 r. odbyło się przekazanie mikrobusu dla Warsztatu Terapii Zajęciowej w Oleśnie prowadzonego przez Towarzystwo Pomocy Ludziom w Oleśnie. Zakup samochodu był możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III”.

Powiat Oleski już od kilku lat aktywnie uczestniczy w kolejnych edycjach „Programu wyrównywania różnic między regionami III” i pozyskuje z PFRON środki dla instytucji i organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych. W ramach podpisanej w tym roku umowy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Powiat Oleski otrzymał w sumie 248 191,60 zł na realizację czterech projektów.

Jednym z projektów w obszarze D Programu, który dotyczy likwidacji barier transportowych, był właśnie zakup mikrobusu dla Warsztatu Terapii Zajęciowej w Oleśnie. Realizatorem projektu jest Towarzystwo Pomocy Ludziom w Oleśnie. Zakupiony przez Towarzystwo Pomocy Ludziom mikrobus przystosowany jest do przewozu osób niepełnosprawnych, w tym osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dofinansowanie do zakupu samochodu ze środków PFRON wyniosło 82 748,89 zł. Pozostała część kosztów projektu pokryta została ze środków własnych Towarzystwa.

W przekazaniu mikrobusu uczestniczyli: starosta oleski Roland Fabianek, prezes Towarzystwa Pomocy Ludziom w Oleśnie Małgorzata Jezela, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Oleśnie Ewa Janiszewska-Dandyk oraz ks. Dariusz Domarecki, który uroczyście poświęcił nowy samochód.

Nowy mikrobus dla Warsztatu Terapii Zajęciowej w Oleśnie zakupiony przy dofinansowaniu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Uroczyste poświęcenie samochodu. Od lewej stoją: prezes Towarzystwa Pomocy Ludziom w Oleśnie Małgorzata Jezela, starosta oleski Roland Fabianek, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Oleśnie Ewa Janiszewska-Dandyk oraz ksiądz Dariusz Domerecki. Przed nimi zaparkowany nowy mikrobus

Przekazanie mikrobusu przez Towarzystwo Pomocy Ludziom w Oleśnie na rzecz oleskiego WTZ-u. Z lewej strony stoi starosta oleski Roland Fabianek, obok ksiądz Dariusz Domerecki. Z prawej strony stoi prezes Towarzystwa Pomocy Ludziom w Oleśnie Małgorzata Jezela. Przed nią - kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Oleśnie Ewa Janiszewska-Dandyk. W tle widać zakupiony mikrobus

Foto: A. Szklanny

Mikrobus dla Warsztatu Terapii Zajęciowej w Oleśnie to już kolejny samochód zakupiony przy wsparciu PFRON w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami”. W poprzednich latach z dofinansowania do zakupu mikrobusu skorzystały Warsztaty Terapii Zajęciowej w Uszycach, Środowiskowy Dom Samopomocy w Sowczycach oraz Gmina Olesno (na rzecz Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. księżnej Jadwigi Śląskiej w Oleśnie).

Z kolei w obszarze F Programu, którego celem jest przeciwdziałanie degradacji infrastruktury istniejących warsztatów terapii zajęciowe, realizowane są dwa projekty – jeden w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Uszycach, drugi – w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Oleśnie.

W przypadku WTZ w Uszycach prowadzonych przez Prowincję Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich za pozyskane z PFRON środki w kwocie 45 070,22 zł zakupione zostało nowe wyposażenie do pięciu pracowni: rękodzieła artystycznego, gospodarstwa domowego, ogrodniczo-gospodarczej, technicznej oraz ruchu i sportu. Z kolei oleski WTZ otrzymał 21 595,81 zł na zakup wyposażenia do pracowni gastronomicznej.

Uzupełnieniem kosztów realizacji projektów są wkłady własne projektodawców, czyli odpowiednio Prowincji Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich oraz Towarzystwa Pomocy Ludziom w Oleśnie.

Nowy sprzęt dla Warsztatu Terapii Zajęciowej w Uszycach zakupiony został dzięki wsparciu finansowemu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Na zdjęciu: kosa spalinowa, kosiarka spalinowa, nożyce do pielęgnacji ogrodu oraz myjka

Nowe urządzenia kupione w ramach Programu znajdą się w pięciu pracowniach Warsztatów Terapii Zajęciowej w Uszycach. Na zdjęciu narzędzia akumulatorowe do pracowni technicznej

Foto: WTZ Uszyce

Czwarty projekt, którego realizatorem jest Gmina Olesno, dotyczy likwidacja barier w urzędach (obszar B Programu) i polega na budowie windy dla osób niepełnosprawnych przy budynku Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego w Oleśnie. W przypadku tego projektu dofinansowanie ze środków PFRON wynosi 98 776,68 zł. Pozostałe koszty przedsięwzięcia  pokryte zostaną ze środków Gminy Olesno oraz Powiatu Oleskiego. Zakończenie realizacji projektu zaplanowano na połowę 2021 roku.
Gmina Starostwo Powiatowe w Oleśnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).