Poniedziałek, 5 grudnia 2022r. | Imieniny: Sabiny, Krystyny, Edyty
Pokaż menu

Debata z seniorami o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo seniorów było głównym tematem debaty w oleskim Klubie Seniora w dniu 5 maja 2022 roku zorganizowanej przez Komendę Powiatową Policji w Oleśnie. Debata społeczna poświęcona była bezpieczeństwu osób starszych. Seniorzy mieli okazję wymienić się swoimi spostrzeżeniami na temat nurtujących ich problemów oraz dowiedzieć się więcej o działaniach Policji. Głównym celem spotkania było podniesienie świadomości jego uczestników na temat związany z różnymi zagrożeniami. Ponadto seniorom przypomniano, czym jest i jak działa aplikacja mobilna Moja Komenda oraz Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Powiatowy Rzecznik Konsumentów


Spotkanie zorganizowano z myślą o seniorach i stałym podnoszeniu ich świadomości. W trosce o naszych rodziców, dziadków i samotnych sąsiadów przypominaliśmy, że oszuści cały czas działają, modyfikują swoje metody i wykorzystują dobre serca seniorów. W spotkaniu wziął udział mł. insp. Waldemar Popczyk I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Oleśnie, policyjni profilaktycy, a także Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Oleśnie Jolanta Kraśnicka. W ich wystąpieniach największy nacisk kładziono na oszustów, o których mówi się bardzo dużo, ale którzy ciągle znajdują nowe ofiary, przede wszystkim wśród osób starszych.


W Klubie Seniora w Oleśnie spotkaliśmy się z seniorami, by porozmawiać o ich bezpieczeństwie. Dzięki takim spotkaniom przede wszystkim podnoszona zostaje świadomość starszych osób i ostrzegamy te osoby przed bezdusznością oszustów, którzy działają bez skrupułów i mogą zapukać również do naszych drzwi. Przestrzegaliśmy przed tymi, którzy podają się za policjanta czy też funkcjonariusza CBŚP. Pamiętajmy! Policjanci nigdy nie dzwonią z żądaniem wypłaty bądź przekazania pieniędzy. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, rozłączmy rozmowę i skontaktujmy się bezpośrednio z rodziną. Zawsze o naszych podejrzeniach poinformujmy Policję, dzwoniąc pod numer 112.


Na spotkaniu nie zabrakło też porad, jak zachować się w przypadku natarczywych domokrążców i w czasie pokazów sprzętu gospodarstwa domowego. Omówiono również kwestie związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym.


Olescy seniorzy mieli także okazję dowiedzieć się, jak działają firmy, które na pokazach sprzedają garnki czy zestawy pościeli, na co zwrócić uwagę i czego się wystrzegać. Sprzedawcy zatrudnieni przez takie firmy uciekają się do nieuczciwych praktyk i za wysokie kwoty sprzedają sprzęt w rzeczywistości wart dużo mniej. Pomimo możliwości prawa do odstąpienia od zawartej umowy w terminie 14 dni, firmy utrudniają tę możliwość i w rezultacie seniorzy przez wiele miesięcy spłacają zaciągnięte pożyczki za sprzęt niewiele wart. Najlepszą zatem radą dla seniorów jest odmawianie uczestnictwa w takich spotkaniach i niesugerowanie się groźbami obciążenia finansowego za rzekome przygotowanie zaproszenia i miejsca. Rzecznik Konsumentów ostrzegał oleskich seniorów przed nieuczciwymi praktykami firm prowadzących pokazy i oferujące felerny sprzęt za niebotyczne sumy. W przypadku jakichkolwiek problemów z odstąpieniem od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa (umowa zawarta na pokazach) pomoc uzyskamy u Rzecznika Konsumentów, oczywiście w sytuacji, gdy nie upłynął wspomniany termin 14 dni od daty zakupu.


Głównym celem debaty było przede wszystkim uwrażliwienie zebranych osób na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa oraz uświadomienie osobom starszym zagrożeń, które mogą je spotkać w codziennym życiu oraz wskazanie sposobów unikania takich sytuacji. Zainteresowanie tematyką debaty pokazuje, że rozmowy na temat bezpieczeństwa są potrzebne i podobne spotkania będą z pewnością organizowane również w przyszłości.


 

Zdjęcia (2)
Gmina Starostwo Powiatowe w Oleśnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).