Czwartek, 29 lutego 2024r. | Imieniny: Lecha, Lutoslawa
Pokaż menu

20-lecie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Dobrodzieniu

W tym roku Samodzielny Publiczny Zakład Opiekuńczo-Leczniczy im. Królowej Karoli w Dobrodzieniu obchodzi jubileusz 20-lecia powstania. Z tej okazji 28 października 2022 r. odbyło się uroczyste spotkanie z udziałem pracowników placówki oraz zaproszonych gości: przedstawicieli Wojewody Opolskiego, Marszałka Województwa Opolskiego, Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, władz samorządowych Powiatu Oleskiego i Gminy Dobrodzień, dyrektorów jednostek, instytucji i firm współpracujących z ZOL-em oraz osób wspierających działalność placówki.

Jubileusz 20-lecia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego im. Królowej Karoli w Dobrodzieniu

W wydarzeniu uczestniczył Starosta Oleski Roland Fabianek, który na ręce dyrektor Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Danuty Skrzeszowskiej złożył podziękowania i gratulacje dla całego personelu placówki. Jak podkreślił Starosta Oleski w swoim wystąpieniu, przez 20 lat pracownicy ZOL-u poprzez ogromne zaangażowanie, wykorzystując swoją wiedzę, a niejednokrotnie poświęcając własne zdrowie, nieśli pomoc osobom najbardziej potrzebującym.


Jubileusz to doskonała okazja do wspomnień i podsumowań. Kiedy w 1999 roku powstał powiat oleski – mówili w czasie spotkania ówczesny Starosta Oleski Jan Kus oraz pełniący wtedy funkcję Wicestarosty Kryspin Nowak – trzeba było podjąć decyzję, co zrobić ze starym szpitalem w Dobrodzieniu. Placówka musiała zostać natychmiast zamknięta, ponieważ nie spełniała żadnych warunków dla szpitala. Pojawił się pomysł, aby utworzyć coś nowego, coś pośredniego pomiędzy szpitalem a domem pomocy społecznej. Wybór padł na zakład opiekuńczo-leczniczy. Początki nie były łatwe, ponieważ budynek wymagał praktycznie kapitalnego remontu, a nie było środków, aby wszystko zrobić od razu. Trzeba było zamknąć kuchnię, nie było windy. Ale, jak podkreślali ówcześni włodarze, udało się utworzyć ZOL i dzisiaj jest to jedna z najlepszych tego typu placówek w województwie opolskim.


Do historii powstania Zakładu odniósł się także Bernard Gaida, przewodniczący Rady Powiatu w Oleśnie w latach 1998-2002. Dla mieszkańców Dobrodzienia, który stał się wówczas częścią nowo powstałego powiatu oleskiego, decyzja o zamknięciu szpitala była niepokojąca – wspominał Bernard Gaida. Jednak szybko okazało się, że przekształcenie go w ZOL było rozsądnym rozwiązaniem. Wyjaśnił również, dlaczego placówka została nazwana imieniem Królowej Karoli. To nawiązanie do historii miasta, ponieważ Dobrodzień należał niegdyś do dóbr królów Saksonii i w 1894 roku królowa Saksonii Karola, która znana była ze swojej dobroczynności, utworzyła tutaj szpital. Można więc powiedzieć, że ZOL jest bardzo dobrą tego kontynuacją, a budynek zachował swoją dawną funkcję.


O zmianach, jakie zaszły przez 20 lat w dobrodzieńskim ZOL-u, mówiła podczas prezentacji dyrektor placówki Danuta Skrzeszowska. A działo się wiele: organizowane były zbiórki pieniędzy na wymianę okien i budowę szybu windy, budynek wyposażony został w dźwig osobowy, przeprowadzono remont dachu, centralnego ogrzewania, poddasza oraz łazienki, w salach pacjentów i na korytarzu zamontowane zostały podnośniki sufitowe. W tym roku wymienione zostały schody, a kolejne plany dotyczą odnowienia elewacji budynku. Dzięki wsparciu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy do ZOL-u trafiły nowe łóżka, podnośniki, szafki przyłóżkowe, pompy infuzyjne. Obecnie placówka dysponuje 40 łóżkami i zatrudnia około 60 osób.


W trakcie spotkania osobom, które wspierały ZOL w jego funkcjonowaniu i rozwoju, wręczone zostały pamiątkowe statuetki. 
Statuetkę otrzymali również pracownicy Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, bo to właśnie dzięki ich pracy i wytrwałości placówka świadczy usługi medyczne i pielęgnacyjne na tak wysokim poziomie. 
Uroczystość jubileuszową uświetniły występy Michała Jędryszka oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.
 

Zdjęcia (15)
Gmina Starostwo Powiatowe w Oleśnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).