Poniedziałek, 15 kwietnia 2024r. | Imieniny: Ludwiny, Waclawy, Anastazji
Pokaż menu

Udany Koncert Powiatowy w Oleśnie

20 września, 2022
Udany Koncert Powiatowy w Oleśnie

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim od lat organizuje koncerty prezentujące kulturę mniejszości niemieckiej i działalność zespołów kulturalnych. Również w tym roku zorganizowaliśmy cztery koncerty pod tytułem ,,Koncerty powiatowe - Prezentacja grup artystycznych". Podczas koncertów prezentowaliśmy publiczności muzykę niemiecką oraz grupy kulturalne i gwiazdy mniejszości niemieckiej. Koncerty odbywały się w różnych powiatach województwa, aby jak najwięcej członków mniejszości i mieszkańców województwa mogło je zobaczyć. Każdy koncert trwał co najmniej godzinę i był urozmaicony dzięki dwujęzycznej - polsko-niemieckiej moderacji.

Ze względu na wciąż niestabilną sytuację epidemiologiczną, wszystkie koncerty były transmitowane online w mediach społecznościowych. Każdy z zainteresowanych mógł przyjść na koncert lub zobaczyć go za pomocą naszej transmisji internetowej poprzez media społecznościowe.

Każdy koncert miał zupełnie inny charakter.

Pierwszy koncert odbył się w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zakrzowie. Tam można było usłyszeć głównie muzykę rozrywkową. Zaprezentowali się tam między innymi Młodzieżowa Orkiestra Dęta Pawłowiczki, zespół wokalny Gwiazdeczki, zespół wokalny Rosensommer, grupa mażoretek Rytm, solista Arnold Kocurek, a gwiazdą wieczoru była Andrea Rischka. Moderatorem koncertu była Joanna Wicher.

Na kolejny koncert udaliśmy się do Rozkochowa, do pałacu, gdzie chór Mniejszości Niemieckiej Brosci Chorus wprowadził nas w atmosferę klasyczną, która była przewodnim charakterem koncertu. Gwiazdy wieczoru, czyli duet operowy Agnieszka i David Stoklosa wraz z kwartetem smyczkowym w składzie Martyna Magosz (violine), Marta Linek (violine), Paulina Świerczek(viola), Marta Rasztar (violoncello) porwali publiczność muzyką poważną. Z kolei moderatorka Zuzanna Herudza dbała o profesjonalne poprowadzenie drugiego koncertu powiatowego.

Trzeci z koncertów odbył się w Chrząstowicach, w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie modliliśmy się śpiewając. Koncert uwielbienia wzbudził szczególne zainteresowanie członków mniejszości niemieckiej oraz społeczności. Koncert uwielbienia odbył się w języku niemieckim. Podczas koncertu wystąpiły dwa zespoły. Zespół w składzie: Joanna Kostka, Paweł Zawierucha, Piotr Wrotny i Agata Serafin akompaniowali solistom Mniejszości Niemieckiej, którymi byli: Julia Chrobok, Anna Franik, Joanna Kostka, Magdalen Joszko i Anna Chmura. Wystąpił również zespół Bogu Dźwięki z Chrząstowic, który zaprezentował również bogaty repertuar pieśni uwielbienia. Modlitwy oraz koncert poprowadził ksiądz Michał Ludwig.

Ostatni koncert z cyklu ,,Koncerty powiatowe – Prezentacja grup artystycznych” odbył się w Miejskim Domie Kultury w Oleśnie, gdzie muzycznie i rozrywkowo zakończyliśmy koncerty powiatowe w 2022 r. W Oleśnie wystąpili dla Państwa Młodzieżowa Orkiestra Dęta Chocianowice, zespół wokalny Heidi, solistka Lena Bryja oraz solista Damian Kleszcz. Gwiazdą wieczoru, która porwała publiczność do zabawy była Karolina Trela. Koncert poprowadziła Dominika Bassek, która zapewniła profesjonalną oprawę moderatorską wydarzenia.

Przed każdym koncertem reklamowaliśmy się w mediach tradycyjnych, ale także w mediach społecznościowych, np. na Facebooku. Ponadto na stronach naszych partnerów oraz patronatów medialnych pojawiły się informacje o danym koncercie.

Koncerty do tej pory obejrzało na naszej stronie YouTube łącznie 1850 osób. Dwa koncerty były również transmitowane jednocześnie na Facebooku. Koncert transmitowane na Facebooku do tej pory osiągnęły ponad 400 reakcji i ponad 8 000 odbiorców.

Wszystkie materiały promocyjne, tj. grafiki, plakaty i zaproszenia zostały wykonane dwujęzycznie, tak aby były zrozumiałe dla wszystkich mieszkańców naszego regionu.
Nowy format koncertów wzbudził zachwyt wielu słuchaczy, zwłaszcza, że zaproponowaliśmy nowe formaty koncertów oraz możliwość uczestniczenie w koncercie za pomocą transmisji internetowej.

Wszystkie koncerty można zobaczyć na naszej stronie YouTube: @tsknskgd.

Projekt ,,Koncerty powiatowe – Prezentacja grup artystycznych” pokazał publiczności poszczególne grupy kulturowe, ale także spopularyzował kulturę niemiecką i tę należącą do mniejszości niemieckiej w Polsce i na świecie. Jednocześnie udało nam się wzbudzić zainteresowanie historią i mniejszością niemiecką w społeczeństwie Opolszczyzny. Mogliśmy to osiągnąć, ponieważ był to jednocześnie projekt medialny, bo odbywał się w mediach społecznościowych, a także w mediach internetowych, więc mogliśmy dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, gdzie również większość odbiorców stanowili członkowie mniejszości niemieckiej. W trakcie przygotowania koncertów czynnie brały udział oraz pomagały lokalne struktury SKGD, a także grupy kulturalne. Udało nam się zaangażować do tego celu samorządy. Koncerty były skierowane do wszystkich członków i osób zainteresowanych działalnością Mniejszości Niemieckiej, ale nie tylko, również do każdego mieszkańca. Muzyka niemiecka łączyła ludzi, a jednocześnie tworzyła na Opolszczyźnie wspólne zainteresowania i korespondencję kulturalną, dzięki której członkowie mniejszości niemieckiej oraz osoby spoza mniejszości mogli wzmocnić swoje poczucie tożsamości. Dzięki profesjonalnej realizacji koncertów, zarówno na żywo, jak i online, uznanie zyskały nie tylko grupy kulturalne, ale także działania mniejszości niemieckiej. Każdy koncert realizowany był głównie w języku niemieckim, tak aby publiczność oswoiła się z językiem niemieckim i została zachęcona do używania go w życiu codziennym.

Projekt pod nazwą: “Koncerty powiatowe – Prezentacja grup artystycznych” był finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu.
Gmina Powiat oleski
Powiat oleski zlokalizowany jest w północno-wschodniej części województwa opolskiego. W skład powiatu wchodzą gminy: Dobrodzień, Gorzów Śląski, Olesno, Praszka, Radłów, Rudniki, Zębowice oraz miasta Dobrodzień, Gorzów Śląski, Olesno, Praszka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).