Środa, 24 lipca 2024r. | Imieniny: Kingi, Krystyny
Pokaż menu

WIELKANOC – ŚWIĘTA PEŁNE SMAKU

25 marca, 2024

Święta Wielkanocne to długo wyczekiwany czas rodzinnego ciepła, miłości i spotkań. Obfitują w tradycje oraz zwyczaje ludowe i choć część z nich niestety zanikła, to wiele nadal jest kultywowanych. Na wielkanocnym stole musiały się koniecznie znaleźć poświęcone pokarmy. Ich dobór w koszyczku nigdy nie był przypadkowy, a pokarmy posiadały przypisane znaczenie.

To właśnie koszyczek wielkanocny – święconka, był głównym tematem przewodnim spotkania świątecznego pn. „Wielkanoc - święta pełne smaku”. W wydarzeniu zorganizowanym przez Ośrodek Kultury w Rudnikach wzięło udział 13 sołectw z gminy Rudniki, aby przy wspólnym stole opowiedzieć o tym, co rodzinne, regionalne i pełne smaku. Koszyczki wielkanocne z wikliny, to doskonały sposób na przechowywanie święconych pokarmów, które po przywitaniu gości zaprezentował wszystkim zgromadzonym wójt Gminy Rudniki, Grzegorz Domański. Były w nim jajka - symbol odradzającego się życia, chleb, sól, baranek z masła, wędliny, chrzan jak i te nieco zapomniane symbole wielkanocne, jakimi są ziemniak – ściśle związany z ochroną pól oraz ser, który świadczył o przyjaźni między człowiekiem a siłami przyrody i zwierzętami. Wszystkie udekorowane pięknymi, ręcznie zrobionymi serwetami, baziami, bukszpanem, wiosennymi kwiatami i dużą dozą wspomnień i opowiadań o znaczeniu wody, ognia i kościelnych rezurekcyjnych dzwonów, co sprawiło, że spotkanie przyjęło jeszcze bardziej wyjątkowy charakter. Niech i w tym roku także wielkanocne dzwony radują serca i łączą. Nie zabrakło również kolorowych pisanek wykonanych przez lokalne artystyczne dusze jak i dzieci, co jeszcze bardziej podkreśla wartości tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie, degustacji świątecznego żurku, jak i potraw przygotowanych przez uczestników wielkanocnego spotkania: „Wielkanoc - święta pełne smaku”. Mamy nadzieję, że będą smaczne i wyjątkowo radosne.

Wesołych Świąt!

 

  • Galeria wielkanoc 2024
  • Galeria wielkanoc 2024
  • Galeria wielkanoc 2024
  • Galeria wielkanoc 2024
  • Galeria wielkanoc 2024
  • Galeria wielkanoc 2024
  • Galeria wielkanoc 2024
  • Galeria wielkanoc 2024

 
Gmina Gmina Rudniki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).