Poniedziałek, 20 września 2021r. | Imieniny: Filipiny, Eustachego, Euzebii
Pokaż menu

Narodowe czytanie w Rudnikach

07 września, 2021

4 września w Parku w Rudnikach odbyło się Narodowe Czytanie. Jubileuszowa, dziesiąta edycja ogólnopolskiej akcji promującej polską literaturę miała również swoją odsłonę w Rudnikach. Utworem wybranym do wspólnej lektury, tradycyjnie w pierwszą sobotę września, była w tym roku „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Utwór piętnujący fałsz i obłudę, mimo ponad stu lat od czasu jego powstania, nie traci na aktualności. „Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło.” – tak o  utworze Zapolskiej napisał patronujący przedsięwzięciu Prezydent RP Andrzej Duda w liście skierowanym do wszystkich uczestników wydarzenia.

Po raz kolejny w Rudnikach na wspólnej lekturze spotkali się przedstawiciele różnych pokoleń, zawodów i środowisk. Serdeczne podziękowania kierujemy zatem do wszystkich lektorów, którzy w sobotnie przedpołudnie współtworzyli wyjątkową i dającą niemało radości akcję czytelniczą. Byli to: Grzegorz Domański, Anna Sekienda, Jarosław Marchewka, Joanna Bryś, Janina Pawlaczyk, Bogusława Kaczmarek, Anna Cieśla, Arkadiusz Spodymek, Jadwiga Głowacka, Anita Borek, Anna Krzak, Katarzyna Niedrygoś, Beata Rasztar, Lucyna Domańska, Anna Lada, Marlena Iwańska, Sylwia Kanicka, Dariusz Bryś, Ewa Sarowska, Anna Hadryś, Edyta Gońda – Żyta, Karina Sarowska, Jagoda Wicher, Kornelia Wierszak, Michał Włoch, Joanna Troczka i Maria Morawiak.

W przyszłym roku przed pasjonatami wspólnego czytania kolejne wyzwanie – „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy!

 

 
Gmina Gmina Rudniki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).