Narodowe Czytanie 2024
Międzypokoleniowe spotkanie wokół wspólnej lektury, wymagający tekst, ale nie taki, z którym nie poradziliby sobie wspaniali lektorzy, którzy przybyli do rudnickiego parku; do tego jeszcze cudowna oprawa muzyczna dodająca klimatu całemu wydarzeniu – tak w skrócie można by opisać Narodowe Czytanie, które odbyło się w sobotnie przedpołudnie w Rudnikach.
7 września w całej Polsce czytano Kordiana Juliusza Słowackiego. Po raz 8. w tę wspaniałą inicjatywę promującą polską literaturę włączyła się Gminna Biblioteka Publiczna w Rudnikach. Letnia pogoda sprzyjała zorganizowaniu wydarzenia w plenerze, a muzyka w wykonaniu pana Mariusza Buczka podkreślała emocje związane z treścią dramatu Słowackiego.
Prezydent RP, patronujący Narodowemu Czytaniu, tradycyjnie skierował do uczestników wydarzenia okolicznościowy list, w którym zachęcał, by potraktowali ten tekst jako opowieść o współczesności. Podkreślał, że choć odnosi się on do czasów walki z caratem, to przecież
zawsze wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski.
Po raz kolejny w parku w Rudnikach spotkali się przedstawiciele różnych pokoleń i środowisk. Fragmenty Kordiana oraz ciekawostki z życia narodowego wieszcza odczytali: Joanna Bryś, Halina Tobis, Anna Cieśla, Barbara Kubik, Renata Rasztar, Sylwia Kałwak, Arkadiusz Spodymek, Anna Biegańska, Bogusława Kaczmarek, Katarzyna Niedrygoś, Aleksandra Kaczmarek, Jolanta Kubacka, Mariola Ramus, Anna Hadryś, Małgorzata Świtała, Marlena Iwańska, Jadwiga Wicher, Kornelia Wierszak, Jadwiga Głowacka, Katarzyna Pilarska, Renata Szyszka, Katarzyna Wierszak, Joanna Wierszak, Wiktoria Kubaszewska, Hanna Basińska, Magdalena Basińska, Aleksander Maruszewski, Aleksandra Sieja, Lena Szulc, Barbara Belka, Karolina Dzierżak, Marcelina Kanicka, Antonina Korpowska, Lena Mika, Jan Mularczyk, Antonina Stasiak, Lena Nowak, Kamil Szyszka, Aleksandra Gajda, Maria Morawiak.
Uczestnikom Narodowego Czytania w Rudnikach, w tym przedstawicielom władz samorządowych, reprezentacjom wszystkich szkół z terenu gminy, miejscowego przedszkola i żłobka, druhnom z 29. WDH „Barwne Iskry”, cudownym czytelnikom serdecznie dziękujemy za współtworzenie wyjątkowego i wartościowego przedsięwzięcia utrwalającego w pamięci pokoleń wspaniałe teksty polskiej literatury, które odkrywamy jako wciąż aktualne i z nie małą radością i satysfakcją odczytujemy na nowo.
Tych, którzy czytali po raz pierwszy, tych którzy są z nami już od wielu lat i wszystkich miłośników literatury zapraszamy za rok na Narodowe Czytanie poezji Jana Kochanowskiego.