Sobota, 15 maja 2021r. | Imieniny: Zofii, Nadziei, Izydora
Pokaż menu

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OCHRONY ZABYTKÓW

19 kwietnia, 2021

18 kwietnia obchodzono Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Z tej okazji warto przybliżyć kilka informacji na temat naszych gminnych zabytków.

Krajobraz kulturowy Gminy Rudniki ma charakter krajobrazu wiejskiego – z zabudową skupioną wzdłuż głównych szklaków komunikacyjnych. Na terenie gminy wyłaniają się charakterystyczne, nierzadko dominujące obiekty zabytkowe, które w większości wpisane zostały do gminnej ewidencji zabytków. Są również 3 obiekty znajdujące się w rejestrze zabytków prowadzonym przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Opolu.

dworek.jpeg

Rysunek 1, Stary Bugaj, dwór po wyremontowaniu.

Warto podkreślić, że dwa obiekty rejestrowe (znajdujące się w rejestrze zabytków) to budynki drewnianej architektury sakralnej, a jeden to dwór w miejscowości Stary Bugaj, wybudowany w XVIII w.  Obiekt został wyremontowany, jego tkanka zabytkowa została zachowana, a do samego budynku prowadzi piękna aleja. Budynek jest bardzo charakterystyczny na tle pozostałych obiektów w tej miejscowości.

Zaakcentowania wymaga również kościół parafialny w Jaworznie, jako budowla drewniana, utrzymana w bardzo dobrym stanie technicznym i konserwatorskim, doskonale wpisuje się w krajobraz kulturowy wsi. Kościół powstał w XVI w, był przebudowywany, niemniej należy zwrócić uwagę, że jego architektura wraz z otoczeniem doskonale komponuje się w krajobrazie miejscowości.

kjaworzno.jpeg

Rysunek 2, Kościół parafialny w Jaworznie

Na terenie gminy znajdują się także pozostałości po cegielniach. Budynki te dominują w krajobrazie miejscowości, w których się znajdują, szczególnie za sprawą wysokich kominów.

Innym typem budownictwa zabytkowego, które jest bardzo charakterystyczne dla całej gminy, w tym szczególnie dla miejscowości Jaworzno i Żytniów, są domy wznoszone z piaskowca żelazistego oraz cegły. Obiekty budowane z tego materiału są najbardziej charakterystycznym typem dawnego budownictwa na terenie gminy.

budynek.jpeg

Rysunek 3, Budynek z piaskowca żelazistego

Jeśli chcecie przeczytać o naszych gminnych zabytkach, zapraszamy na stronę: https://rudniki.pl/3187/gminny-program-ochrony-zabytkow.html.

Żytniów.jpegPiec wapienniczy.jpegJaworzno.jpegDworek w Bugaju Starym.jpeg
Gmina Gmina Rudniki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).