Długi weekend majowy
Początek maja to doskonała okazja do świętowania w Gminie Rudniki. To właśnie wtedy obchodzimy wiele ważnych wydarzeń z punktu widzenia Polski i Polaków. Skąd wzięła się tzw. majówka? Poniżej postaramy się to krótko wyjaśnić.
1 Maja – Święto Pracy / 20. Rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
1 maja to Święto Pracy ustanowione w 1889 r. przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Partii i Organizacji Socjalistycznych dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. W Polsce jest to święto narodowe od 1950 r.
W tym dniu obchodzimy również 20-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej. To wtedy Polska, stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Tego dnia unijne członkostwo wraz z Polską uzyskały także Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa, Estonia, Słowenia, Węgry Malta oraz Cypr. Były to największe w historii rozszerzenie Unii Europejskiej. To wyjątkowa rocznica, która skłania do refleksji nad wpływem integracji europejskiej na nasze życie. Warto wspomnieć, że same transfery finansowe z UE do Polski od maja 2004 do lutego 2024 r. wyniosły 243,2 mld euro, a w samej Gminie Rudniki zrealizowano kilkadziesiąt kluczowych projektów.
2 Maja – Święto Flagi.
Od 2 maja 2004 roku obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wybór tego dnia wydaje się dość naturalny. W czasach PRL, 2 maja był dniem, kiedy władze zmuszały Naród do zdejmowania flag po Święcie Pracy, tak aby nie zostały na Święto Konstytucji 3 Maja – które było przez te władze nieuznawane.
Obecny kształt oraz barwy flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej określa ustawa. Są to dwa równe prostokąty o biało-czerwonych barwach, będące odwzorowaniem kolorystyki godła polskiego (biały orzeł na czerwonym tle). Według symboliki używanej w heraldyce kolor biały reprezentuje srebro. Oznacza również wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie. Natomiast czerwony jest symbolem ognia i krwi, a z cnót oznacza odwagę i waleczność.
Barwy narodowe to określone ustawowo barwy danego państwa. Jest wiele form ich eksponowania. Są noszone na przykład w klapie płaszcza, marynarki lub żakietu w formie kokardy narodowej, w Polsce: białoczerwonej. Biel umieszczona jest w środku, czyli w sercu kokardy, a czerwień na zewnątrz. Na ubraniu barwy narodowe można nosić także w formie wstążki lub kokardy.
Flaga państwowa to używany na lądzie, znak rozpoznawczy o płacie prostokątnym, najczęściej o proporcjach 2:3 lub 1:2 (rzadziej 3:5 lub 5:8). Flaga mocowana może być za pomocą liny na maszcie. Flagi niesione podczas marszów, wywieszane z okien oraz mocowane na słupach i latarniach ulicznych mają płat przymocowany do drzewca. Flaga różni się tym od barw narodowych, że ma określone proporcje. W Polsce to 5:8. Z kolei barwy narodowe mogą być dowolnej długości i szerokości, ale szerokość obu pasów musi być taka sama. Flagę państwową mogą używać zarówno władze i instytucje państwowe, jak również obywatele i instytucje prywatne.
Flaga państwowa z godłem – nazwa jednej z dwóch polskich flag państwowych. Ma dwa pasy poziome – u góry biały, u dołu czerwony i herb Rzeczypospolitej Polskiej, nazywany obecnie godłem państwowym RP, pośrodku pasa białego. Flagi tej mogą używać jedynie polskie przedstawicielstwa i misje (także wojskowe) za granicą, statki morskie, kapitanaty i bosmanaty portów, lotniska i lądowiska cywilne oraz cywilne samoloty podczas lotów za granicą oraz cywilne samoloty podczas lotów za granicą.
Zachęcamy do wywieszania białoczerwonych flag, warto to zrobić!
3 Maja – Święto Konstytucji 3 Maja.
Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji. Obchody tego dnia ustanowiono w 1919 roku, czyli po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Szybko jednak zostały one zawieszone. Swobodne obchody święta 3 Maja zostały ponownie zorganizowane dopiero w 1989 r., po obradach „Okrągłego stołu”. 6 kwietnia 1990 r. Sejm odrodzonej Rzeczpospolitej Polskiej przegłosował ustawę przywracającą rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji, jako oficjalne święto narodowe. Pomimo że sam dokument został podpisany 229 lat temu, to nadal niesie on wiele uniwersalnych przesłań i jest wzorem konsensusu między zwaśnionymi politycznymi stronami. Jej twórcy wykazali się wyobraźnią oraz długofalowym myśleniem i działaniem dla dobra kraju, dając nadzieję na reformy.
4 Maja - Międzynarodowy Dzień Strażaka.
Dzień ten został poświęcony strażakom w hołdzie za ich trud i narażanie życia. Za trudną, bezinteresowną, odpowiedzialną i niebezpieczną pracę oraz za gotowość do niesienia pomocy innym ludziom.
Drodzy strażacy, niech święty Florian prowadzi Was podczas pełnienia służby strażackiej oraz w życiu osobistym!
Zachęcamy do spędzania wolnego czasu w gronie rodzinnym na terenach zielonych oraz uczestnictwa w:
- XV Regionalnym Przeglądzie Pieśni Maryjnej i Pielgrzymkowej, który odbędzie się 3 maja 2024 r. o godz. 15.00 w Kościele p.w. św. Mikołaja w Rudnikach,
- Konkursie na najbardziej udekorowane flagami sołectwo w Gminie Rudniki.