Piątek, 24 marca 2023r. | Imieniny: Marka, Gabriela, Katarzyny
Pokaż menu

Demografia Gminy Rudniki

11 lutego, 2021

Już wkrótce Spis Powszechny
- sprawdzamy sytuację demograficzną Gminy Rudniki

 

Wielkimi krokami zbliża się Spis Powszechny. Zachęcamy wszystkich do udziału w spisie gdyż jest to źródło pozyskania ważnych informacji. Spis ludności to – jak podaje Encyklopedia PWN – podstawowe badanie i źródło danych z zakresu statystyki ludności, które ma na celu zebranie informacji o jej stanie i strukturze wg ustalonych cech demograficznych i społeczno-zawodowych, w oznaczonym momencie, na określonym terytorium.

Mając na uwadze Spis Powszechny, przyjrzeliśmy się bliżej naszej gminnej statystyce. Pandemia koronawirusa odcisnęła piętno na wielu płaszczyznach naszego życia, a szczególnie na naszej demografii.

Od wielu lat sukcesywnie spada liczba mieszkańców naszej gminy - więcej osób umiera niż się rodzi. W ciągu ostatnich 10 lat tylko w roku 2013 sytuacja ta była odwrotna. W ubiegłym roku urodziło się 67 dzieci, a z naszej społeczności odeszła rekordowa liczba mieszkańców, tj. 146 osób, i miało duży  związek z zachorowalnością na Covid-19.

W roku 2020 nastąpiła także bardzo widoczna zmiana w zakresie zawierania związków małżeńskich, których liczba była na rekordowo niskim poziomie, a mianowicie zawarto zaledwie 38 związków. Zauważalna jest także zmiana  stosunku liczby ślubów konkordatowych do cywilnych, których to w roku 2020 udzielono aż 17. Można uznać, że właśnie sytuacja związana z panująca pandemią, miała na to bezpośrednie przełożenie.

Te i kilka innych cennych informacji zawarliśmy w prezentacji, do której analizy serdecznie zapraszamy.

Materiał filmowy na powyższy temat dostępny pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=y468FLFV9o

 

 

 

 

 




Gmina Gmina Rudniki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).