Dalachów, a może Buciny?
Poszukiwanie informacji o latach minionych zwykle jest wyzwaniem i nigdy do końca nie jesteśmy w stanie przewidzieć jaki obraz z przeszłości zobaczymy. Nieraz zdarza się, że im bardziej zagłębiamy się w dany temat, tym więcej pytań pojawia się w naszej głowie. Z historią Dalachowa jest podobnie.
Dzisiaj to jedna z największych miejscowości znajdujących się w granicach gminy Rudniki, posiadająca swoją parafię i leżącą przy drodze łączącej Wieluń z Częstochową oraz nieopodal drogi łączącej Kluczbork z Radomskiem. Patrząc wstecz drogi opisane powyżej się nie przesunęły lecz miejscowość ta należała do parafii Rudniki bez swojego kościoła. Wiemy dzięki temu, że najprawdopodobniej w dawnych dokumentach nie znajdziemy wzmianki o tej miejscowości. Pomimo tego z powodu samej ilości mieszkańców zamieszkujących tą miejscowość warto zagłębić się w jej historię.
Trop dotyczący nazwy „Dalachów” urywa się w XIX wieku. Biorąc pod uwagę dokument który powstawał na przełomie XIX i XX wieku sprawa jest zagadkowa. Wiemy z niego że Dalachów zamieszkiwało 460 osób w 83 domach. Specyfika regionu raczej wyklucza masowe osiedlenie tak wielu ludzi na obszar „śród lasu”. Jednym z najdawniejszych dokumentów świadczących o Dalachowie jest Topograficzna Karta Królestwa Polskiego z roku 1864. Na tej mapie możemy również dostrzec inną nazwę, która pojawia się po prawej stronie od drogi Wieluń – Rudniki – Częstochowa, a którą są „Buciny”. Po samej tej jednej mapie można odnieść wrażenie, że ta druga nazwa dotyczy fragmentu wsi, która później została wchłonięta przez Dalachów. Gdy spojrzymy na inne dokumenty z podobnego okresu widać że musi chodzić o coś innego. Z akt metrykalnych z okresu 1808-1868 dowiadujemy się że „Buciny” należą do parafii Rudniki i są drugą największą miejscowością parafii tuż za Rudnikami. W tych samych dokumentach natomiast nie pojawia się zapis „Dalachów”.
W roku 1827 został wydany spis wszystkich miejscowości, miast, wsi i osad z obszaru Królestwa Polskiego. W nim też pojawia się miejscowość „Buciny” licząca 42 domy i 280 mieszkańców należąca do parafii Rudniki. Uwzględniając dane dotyczące innych miejscowości, należących do trzech parafii dowiadujemy się, że miejscowość ta jest piątą najbardziej liczną spośród wszystkich leżących w granicach dzisiejszej gminy Rudniki. Ponownie jak w przypadku akt metrykalnych i w tym dokumencie nie pojawia się informacja o miejscowości „Dalachów”.
Na podstawie tych informacji wysuwa się wniosek że „Dalachów” wcześniej nosił inną nazwę „Buciny”. Wyciągając ten wniosek pojawiają się kolejne pytania. Kiedy nastąpiła zmiana nazwy miejscowości oraz co mogło być jej powodem?
Opracował M. Włoch