Niedziela, 24 września 2023r. | Imieniny: Gerarda, Ruperta, Tomiry
Pokaż menu

Dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

25 lipca, 2023
Panorama Radłowa / Tomasz Nycz / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 Panorama Radłowa / Tomasz Nycz / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

Z przyjemnością informujemy, że Gmina Radłów w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na konserwację i renowację zabytków pozyskała dotację w kwocie  502 740,00 zł.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków ma na celu odbudować blask zabytków w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez BGK jednostkom samorządu terytorialnego.  

Dofinansowanie obejmuje następujące zabytki w Gminie Radłów:

  1. Prace konserwatorskie w kościele pw. św. Jacka w Biskupicach.  Kwota dofinansowania to 140 140,00 zł.

Prace obejmują renowację okien drewnianych w kościele św. Jacka w Biskupicach wraz z wymianą szkła ornamentowego na witraże. Inwestycja obejmuje demontaż skrzydeł drewnianych okien, renowację polegającą na oszlifowaniu, uzupełnieniu ubytków i malowaniu. Do tak przygotowanych skrzydeł zostaną zamontowane kwatery witraży na silikonie neutralnym. Witraże zostaną zamontowane wg. projektu zaakceptowanego przez inwestora.

  1. Prace restauratorskie i konserwatorskie oraz roboty budowlane przy kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Biskupicach. Kwota dofinansowania to 147 000,00 zł.

Prace obejmują wymianę łat i gontu łupanego świerkowego na części nawy, w tym montaż rusztowania, demontaż starych gontów i łat, wymianę łat na nowe oraz montaż gontu świerkowego i łupanego impregnowanego.

  1. Prace restauratorsko-konserwatorskie przy zabytkowej chrzcielnicy w Kościeliskach. Kwota dofinansowania to 29 400,00 zł.

Inwestycja obejmuje prace restauratorsko-konserwatorskie przy zabytkowej chrzcielnicy, która mieści się w kościele parafialnym rzymsko-katolickim p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Kościeliskach. Chrzcielnica stanowi niezmiernie ważny z punktu historycznego zabytek tutejszego kościoła.

  1. Prace restauratorsko-konserwatorskie i ogólnobudowlane przy kościele filialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radłowie. Kwota dofinansowania to 186 200,00 zł.

Inwestycja przy zabytku obejmuje prace związane z  malowaniem wnętrza kościoła w tym: zabezpieczenie przed pracami posadzek, ławek ołtarzy i innych elementów wyposażenia kościoła, wynajem rusztowań, podnośnika, oczyszczenie powierzchni podlegających malowaniu, uzupełnienie ubytków tynków, dwukrotne malowanie ścian i sufitów całego kościoła farbą, odnowienie ornamentów, pozostawienie kolorystyki w obowiązujących kolorach, pozłacanie szlak metalem elementów złotych na gzymsach oraz likwidację zabezpieczeń wykonanych przed malowaniem. Kolejnym etapem inwestycji są roboty ogólnobudowlane polegające na koniecznej wymianie okien frontu wieży kościelnej, w tym: okna łuki plus okrąg oraz pozostałe okna w liczbie szt. 6

Wybrane do renowacji świątynie są bardzo ważne dla społeczności lokalnej. Dzięki otrzymanemu wsparciu, zabytki będą odzyskiwać swój blask i służyć kolejnym pokoleniom.

 

 
Gmina Gmina Radłów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).