Czwartek, 13 czerwca 2024r. | Imieniny: Lucjana, Antoniego
Pokaż menu

Znane i nieznane

04 września, 2020

„Znane i nieznane. Przewodnik po zbiorach Muzeum w Praszce” to tytuł wydawnictwa, które ukazało się z okazji przypadającej w tym roku rocznicy 40-lecia istnienia placówki. Uroczyste jej otwarcie dla zwiedzających miało miejsce 8 maja 1980 roku.

- Muzeum zostało powołane do życia już 1 stycznia 1977 roku - przypomina dr Zbigniew Szczerbik, obecny dyrektor Muzeum w Praszce. - Pierwszym dyrektorem był doktor Henryk Łoś. Najpierw jednak przystąpiono do przystosowania budynku do celów muzealnych, pozyskiwano eksponaty, przygotowywano wystawy czasowe.

Pandemia koronawirusa sprawiła, iż zrezygnowano z uroczystych jubileuszowych obchodów.

- Przygotowaliśmy natomiast cykl wystaw czasowych - wyjaśnia dyrektor Szczerbik. - Wykonany został także znaczek turystyczny, tak zwany dżoker, a także pieczątka ozdobna muzeum. Wydaliśmy również publikację, która oprócz historii muzeum pokazuje i charakteryzuje zbiory ze wszystkich naszych działów. Całość jest bogato ilustrowana.

Autorami tekstów w większości są pracownicy muzeum. Dzieje muzealnictwa w Praszce przypomina dyrektor Zbigniew Szczerbik, który także charakteryzuje działy: historia, przyroda, technika. Maria Feliks opisuje dział etnograficzny oraz sztuki, zaś Ewelina Sitek opracowała wykaz wystaw czasowych, które miały miejsce w placówce. Przez 40 lat było ich aż 203!

Współpracująca z Muzeum w Praszce dr Lubomira Tyszler z Uniwersytetu Łódzkiego napisała o zbiorach etnograficznych z wystawy stałej.

Autorami zdjęć są: Piotr „Dudi” Dudek, Krzysztof Szczepański oraz Cyryl Lechowicz.

68-stronicowy przewodnik, wydany na papierze kredowym, jest do kupienia w muzeum. Kosztuje 14 złotych.

- Jest w nim ukazany znaczący fragment naszego dziedzictwa nie tylko narodowego, ale także lokalnego - zauważa dr Szczerbik.

„Znane i nieznane” to kolejne wydawnictwo Muzeum w Praszce. Wcześniejszymi były: „Praszka na starej pocztówce i fotografii” (2017), „Reminiscencje numizmatyczne” (2018),„Gmina Praszka okiem drona” (2019) oraz trzy opracowania materiałów z Sympozjum Regionalistów „Blisko i daleko” (2017, 2018, 2019).

Po okresie pandemicznego zastoju ruch w placówce jest spory.

- W porównaniu do lipca i sierpnia ubiegłego roku zauważalny jest wzrost liczby zwiedzających - podsumowuje dyrektor muzeum.

 

 

A.S.
Gmina Gmina Praszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).