Wtorek, 28 marca 2023r. | Imieniny: Anieli, Sykstusa, Jana
Pokaż menu

Zmarł Ks. Kan. Ireneusz Skrobot

08 października, 2020

Skrobot.jpeg

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy – jako samorząd gminy Praszka – wiadomość o śmierci Ks. Kan. Ireneusza Skrobota – proboszcza parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Praszce. Był wspaniałym kapłanem, serdecznym, życzliwym, bardzo dbającym o rozwój podległej mu parafii – zarówno materialny jak i duchowy. Do tego niezwykle skromnym.

Te cechy jego charakteru przebijały z jego coniedzielnych homilii. Były stonowane, wyważone, zawierały bardzo głębokie przemyślenia i trafne diagnozy dotyczące współczesności. A przy tym – za co bardzo go ceniono – wolne od najmniejszych nawet aluzji politycznych. Ks. Ireneusz był bardzo wnikliwym obserwatorem otaczającej rzeczywistości. Obserwatorem na wskroś refleksyjnym i potrafiącym przekuć wnioski z tych obserwacji w niezwykle poruszające homilie.

W lokalnym środowisku cieszył się ogromnym autorytetem, czego dowodem jest fakt, iż w 2019 roku został laureatem nagrody Burmistrza Praszki PRASZKOWSKI KOZIOŁEK na wniosek mieszkańców Praszki i przy jednogłośnym werdykcie kapituły. Co roku, 7 maja sprawował Mszę Św. w intencji mieszkańców Praszki, którą zamawiało Towarzystwo Przyjaciół Praszki.

Pod jego przewodnictwem zmieniała się parafia pw. Najświętszej Maryi Panny w Praszce. Wykonał szereg prac remontowych w kościele (odnowienie elewacji, remont schodów, podświetlenie, wymiana instalacji elektrycznej, remont dzwonów, wymiana nagłośnienia itp.) oraz na cmentarzu parafialnym (m.in. odnowienie alei głównej). Był dobrym przewodnikiem duchowym ale i znakomitym gospodarzem.

Ostatnim życzeniem ks. Ireneusza było pochowanie go w rodzinnym grobowcu w Sosnowcu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w tamtejszym kościele pw. Św. Tomasza Apostoła. Praszka pożegna śp. ks. Ireneusza Skrobota w dniu 8 października o godz. 19.30. Mszy św. przewodniczyć będzie biskup Antoni Długosz.

Ks. Ireneusz urodził się 23 kwietnia 1957r. w Sosnowcu jako syn Władysława i Krystyny zd. Uznańskiej. Studiował w Seminarium Duchownym w Częstochowie, święcenia kapłańskie przyjął w dniu 22 maja 1983r. Proboszczem praszkowskiej parafii został w  październiku 2002 roku.

Niech spoczywa w spokoju

Jarosław Tkaczyński

Burmistrz Praszki
Gmina Gmina Praszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).