Środa, 6 grudnia 2023r. | Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Pokaż menu

Zmarł dr Zbigniew Szczerbik – Dyrektor Muzeum w Praszce

10 listopada, 2020

Szczerbik-fot.jpeg

Z głębokim żalem informujemy, że w dniu 9 listopada 2020 r. po krótkiej chorobie zmarł w szpitalu powiatowym w Oleśnie dr Zbigniew Szczerbik, dyrektor Muzeum w Praszce. Miał 52 lata.

Zbigniew Szczerbik urodził się 10 października 1968 r. w Kluczborku. Edukację na szczeblu podstawowym odbywał w latach 1975 – 1983 w podkluczborskich Smardach oraz Głubczycach. Następnie uczęszczał do Technikum Mechanicznego w Praszce, gdzie w 1988 roku uzyskał egzamin dojrzałości. W tym samym roku podjął studia na Wydziale Filologiczno – Historycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Tam, 17 czerwca 1993 r. obronił pracę magisterską. W 1999 r. na Wydziale Historyczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Opolskiego obronił pracę doktorską. Po ukończeniu studiów podjął na krótko pracę w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Praszce (1993), następnie był nauczycielem historii i wiedzy o społeczeństwie w Liceum Ogólnokształcącym w Praszce (1993-96), Zespole Szkół Zawodowych w Praszce (1994-1995) oraz ponownie w PSP nr 4 (1994-95).

W dniu 1 sierpnia 1995 r. rozpoczął pracę w Muzeum w Praszce. W 2015 r. został jego dyrektorem. 

Aktywnie działał w organizacjach o charakterze naukowym, kulturowym czy kolekcjonerskim. Od 2001 r. był prezesem praszkowskiego Koła Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, od 1999 r. członkiem zarządu Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego, aktywnie działał również w takich instytucjach jak m.in.  Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Radomsku,  Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze.

Udzielał się na niwie naukowej i popularyzatorskiej. Wydał książkę pt. Sejm koronacyjny Władysława IV w 1633 r., współtworzył monografie takich gmin jak Mokrsko, Czarnożyły, Wierzchlas, Osjaków czy wsi Krzyworzeka oraz Żytniów. Wespół z dr. Zdzisławem Włodarczykiem tworzyli Wieluński Słownik Biograficzny, przedstawiający sylwetki najbardziej wybitnych przedstawicieli ziemi wieluńskiej. Ponadto swoje artykuły publikował m.in. w Roczniku Powiatu Oleskiego, Biuletynie Numizmatycznym, Zeszytach Naukowych Uniwersytetu Opolskiego. Był autorem tekstów do kilkudziesięciu folderów wystaw prezentowanych przez Muzeum w Praszce. Wielokrotnie wygłaszał referaty na uroczystych sesjach Rady Miejskiej w Praszce, podczas rocznic świąt państwowych czy też organizowanych we współpracy z Wieluńskim Towarzystwem Naukowym dorocznych, jesiennych spotkaniach z historią lokalną.

Za swą działalność był wielokrotnie honorowany. W 2007 i 2010 roku otrzymał Tytuł Januarego, nadawany przez Starostę Oleskiego, w 2003 i 2006 roku otrzymał Dyplomy Honorowe Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego oraz w 2005 roku Złotą Odznakę tejże instytucji.

Był wielkim miłośnikiem muzyki barokowej, turystyki oraz literatury.

Dla gminy Praszka niespodziewana śmierć dra Zbigniewa Szczerbika to niepowetowana strata. Był znakomitym organizatorem, popularyzatorem dziejów lokalnych, człowiekiem o niezwykle szerokich horyzontach. Swoją pracą sławił Praszkę na cały kraj, pod jego kierunkiem nasze Muzeum rozwinęło się jako ośrodek myśli historycznej, kulturalnej czy nawet światopoglądowej. Odczuwamy ogromny żal, że ta znakomita praca została tak nagle przerwana.
Gmina Gmina Praszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).