Wtorek, 28 marca 2023r. | Imieniny: Anieli, Sykstusa, Jana
Pokaż menu

XX Sesja Rady Miejskiej w Praszce

22 września, 2020

Goście na sesji Rady Miejskiej

W czwartek 24 wrześnie w Muzeum w Praszce obradowała XX Sesja Rady Miejskiej. Rozpoczęła się ona od miłego akcentu. Przedstawiciele Stowarzyszenia Młodzi i Waleczni Obywatele Praszka - prezes Jarosław Woliwoda oraz Krzysztof Szczepański i Tomasz Łysek - wręczyli na ręce burmistrza Jarosława Tkaczyńskiego podziękowania dla Urzędu Miejskiego w Praszce za wspieranie działalności statutowej MiWO.

- Doceniam szczególnie działalność Stowarzyszenia, polegającą na wywieszaniu banerów na budynku muzeum, upamiętniających ważne wydarzenia z historii Polski, o których powinniśmy pamiętać - powiedział burmistrz Tkaczyński.

Radnych odwiedziła też delegacja Rady Rodziców Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Strojcu (Karolina Pokorska i Monika Zawis), by uzasadnić złożoną wcześniej petycję w sprawie utworzenia w placówce drugiej grupy 7-godzinnej.

- Do istniejącej grupy nie zostało przyjętych aż czternaścioro dzieci, w tym siedmioro z nich ma oboje pracujących rodziców - mówiła Karolina Pokorska. - Są też sytuacje, iż jedno z rodzeństwa zostało przyjęte, drugie nie. Mamy świadomość, że dla gminy byłyby to dodatkowe koszty, ale bardzo prosimy o pomoc.

Panie salę posiedzeń opuszczały tylko częściowo zadowolone. Zarówno Komisja Skarg, Wniosków i Petycji, jak i Rada Miejska uznały petycję za zasadną, jednak jej realizację uzależniły od sytuacji finansowej gminy.

- Z informacji burmistrza i pani skarbnik wynika, iż w kończącym się już roku budżetowym nie ma pieniędzy na realizację zadania, które pochłonęłoby znaczne środki - wyjaśnił Bogusław Łazik, przewodniczący rady.

Podobny los spotkał petycję mieszkańców ul. Powstańców Śląskich w Praszce w sprawie położenia na niej asfaltu.

Radni podjęli kilka uchwał – m.in. o wykupie gruntów prywatnych pod budowę placu zabaw w Ganie oraz placu zabaw i siłowni zewnętrznej w Brzezinach, a także przyznaniu dotacji dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Praszce w wysokości 7.757 złotych na ubezpieczenie samochodów ratowniczo-gaśniczych Mercedes Benz Atego i Volvo.

W trakcie sesji burmistrz Tkaczyński przedstawił informację na temat realizacji gminnych inwestycji, w tym przebudowy i rozbudowy krytej pływalni.

- Zakończono i odebrano wszystkie roboty budowlane - wyjaśnił włodarz Praszki.

Ich całkowity ich koszt to 14 milionów, 957 tysięcy, 396 złotych i 70 groszy.

- Obecnie trwa wyposażanie budynku w saunę, meble oraz niezbędne wyposażenie - kontynuował Jarosław Tkaczyński. - Trwają odbiory prowadzone przez straż pożarną i sanepid. Otwarcie obiektu dla klientów jest możliwe po połowie października.

Trwa montowanie instalacji ciepła zasilających budynki Zespołu Placówek Specjalnych, domu kultury, Publicznego Przedszkola nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 3 w Praszce.

- Koszy tych prac to 140 tysięcy złotych - wyjaśnił burmistrz.

Rozpoczęta została przebudowa ul. Skłodowskiej wraz z przebudową skrzyżowania z ulicą Kolorową w Praszce.

- To pierwszy etap tej inwestycji, na drugi złożyliśmy już wniosek o dofinansowanie z Funduszu Dróg Lokalnych - powiedział Jarosław Tkaczyński.

Gmina otrzymała 1 milion 546 tysięcy i 659 złotych z rządowego funduszu przeciwdziałania skutkom COVID-19.

- Przeznaczymy je na przebudowę części hali sportowej Kotwica z przeznaczeniem na Ośrodek Sportu i Rekreacji w Praszce - tłumaczy Jarosław Tkaczyński. - Całkowity koszt tego zadania, które chcemy zakończyć do połowy 2022 roku, to do 2,5 do 3 milionów.

Burmistrz poinformował również, że zakończyła prace komisja szacująca wielkość szkód spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

- Przeprowadzono je w 80 gospodarstwach na terenie gminy - wyjaśnił burmistrz. - Na powierzchni 410 hektarów straty przekroczyły 30 procent, a ogólna ich wartość wyniosła 611 tysięcy. Protokoły zostały przekazane do wojewody opolskiego.

Po sesji radni pojechali na krytą pływalnię, by zobaczyć jak wygląda obiekt krótko przed jego oddaniem do użytku.

A.S.

 

 
Gmina Gmina Praszka

Możliwość komentowania została wyłączona.

Redakcja oraz właściciel serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).