Wręczono „Strojeckie Sindy”
Po raz szósty wręczono statuetki Strojeckie Sindy.
- To wyróżnienia przyznawane dla osób zasłużonych dla naszej wsi - tłumaczy Włodzimierz Stochniałek, sołtys Strojca.
- Zostało one ustanowione w 2014 roku na wspólnym posiedzeniu zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Stradziec” oraz Rady Sołeckiej - uzupełnia Joanna Widera, instruktorka świetlicy wiejskiej w Strojcu.
Zasady są takie, że każdego roku honorowane są trzy osoby, a laureatem można zostać tylko raz.
W niedzielę 13 grudnia do grona dotychczasowych wyróżnionych dołączyli; Jolanta Pyłypowicz, Ireneusz Morawiak oraz Dariusz Garncarek. Panią Jolantę i pana Ireneusza ze statuetkami w ich domach odwiedzili - z zachowaniem wszelkich rygorów sanitarnych wynikających z epidemią koronawirusa - sołtys Włodzimierz Stochniałek oraz radna Strojca Zofia Kokot. Do Strojeckiej Sindy dołączona została również pamiątka wykonana przez Dalię Plewę-Snekę na drewnie metodą string art.
- Widnieją na niej cztery miejsca najbardziej charakterystyczne dla naszej miejscowości - tłumaczy Joanna Widera. - To kościół, szkoła, remiza strażacka i bocianie gniazdo.
Pan Dariusz uhonorowany zostanie w innym, dogodnym dla niego, terminie.
Jolanta Pyłypowicz to wieloletnia działaczka Koła Gospodyń Wiejskich
- W latach siedemdziesiątych była nawet jego przewodniczącą - tłumaczy Joanna Widera. - Pod jej rządami organizowano wiele kursów gotowania, pieczenia, kroju, szycia i robótek ręcznych. Także dożynki wiejskie, gminne, bale sylwestrowe i karnawałowe, a nawet kilkudniowe wycieczki edukacyjne i turystyczne. Przy KGW działała również wypożyczalnia naczyń kuchennych.
Dziś pani Jolanta już trochę wycofała się z działalności społecznej, ale nadal przekazuje wiedzę i doświadczenie młodszym koleżankom.
Ireneusz Morawiak urodził się w Strojcu, ale od 1959 do 1989 pracował w Szkole Podstawowej nr 19 w Bytomiu, będąc w latach 1970-1989 jej dyrektorem. Po powrocie do rodzinnej miejscowości zaangażował się w działalność Ochotniczej Straży Pożarnej w Strojcu. W 1996 roku został jej prezesem i pełnił tę funkcję do marca 2011 roku. To za jego kadencji strażnica zmieniła się nie do poznania, stając się ważnym elementem infrastruktury wiejskiej, a OSP w Strojcu została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
- Za swoją działalność odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” - dodaje Joanna Widera. - Pan Ireneusz aktywnie działał w Komitecie Organizacyjnym „Strojeckiej Majówki”, należał do grupy inicjującej założenie w Strojcu Stowarzyszenie „Wspólnota Stradziec”.
Dariusz Garncarek na początku swojej działalności społecznej zaangażował się w działania Społecznego Komitetu Budowy Kanalizacji w Strojcu, a później - jako pracownik Urzędu Miasta w Praszce - doprowadził do sfinalizowania tej inwestycji, a także budowy ścieżki pieszo-rowerowej na terenie wsi.
- W 2006 roku był członkiem-założycielem Stowarzyszenia „Wspólnota Stradziec”, w którym aktywnie działa na rzecz społeczności lokalnej do dziś - informuje Joanna Widera. - Brał udział w pracach nad utworzeniem Fundacji, a później Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Górna Prosna”. Aktywnie wspierał pomysł przystąpienia do Odnowy Wsi. Jest współautorem projektu budowy w Strojcu Centrum Rekreacyjno-Sportowego.
Laureat jest również aktywnym działaczem sportowym. W 2003 roku był członkiem-założycielem Stowarzyszenia LKS Budowlani Strojec. Pełnił też funkcję wiceprezesa tego klubu.
Od roku 2007 do roku 2019 był członkiem Rady Sołeckiej.
- Swoją ogromną wiedzą z zakresu inwestycji oraz przepisów prawnych wspiera wszystkie jej działania - mówi Joanna Widera. - Jest jednym z głównych członków Komitetu Organizacyjnego „Strojeckiej Majówki”.
A.S.