Piątek, 8 grudnia 2023r. | Imieniny: Marii, Światozara, Makarego
Pokaż menu

Powiat oleski w czerwonej strefie

09 października, 2020
Ryzyko emisji.jpeg
Źródło: KPRM

Szanowni Państwo

W związku z sytuacją epidemiczną w kraju  związaną z koronawirusem SARS-CoV-2, powiat oleski od dnia 10 października 2020 r. do odwołania, został objęty czerwoną strefą.

Zasłanianie ust i nosa – obowiązek zakrywania ust i nosa obowiązuje w całej przestrzeni publicznej, nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych. Oznacza to, że maseczkę lub przyłbicę można zdejmować tylko w swoim mieszkaniu lub w domu i na otaczającym go terenie. Wszędzie indziej maseczki lub przyłbice należy nosić przez cały czas (zdejmować je można jedynie podczas posiłków).

Handel – klienci sklepów, aptek oraz obiektów usługowych mają obowiązek zasłaniania ust i nosa, a także stosowania środków do dezynfekcji rąk lub noszenia rękawiczek jednorazowych.

Transport publiczny i zbiorowy – w czerwonej strefie obowiązują limity: 50% miejsc siedzących lub 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej pojazdu. Oczywiście w pojazdach tego typu należy mieć zasłonięte usta i nos.

Restauracje, bary i inne obiekty gastronomiczne – we wszystkich tego typu obiektach obowiązuje zakrywanie ust i nosa, do momentu zajęcia miejsca, przy którym będą spożywane posiłki. Personel również musi nosić maseczki lub przyłbice. Liczba osób, które mogą znajdować się w pomieszczeniu zależy od powierzchni obiektu. Wzór jest prosty: 1 osoba na 4 mkw. Obiekty gastronomiczne mogą być czynne od 6.00 do 22:00. Ograniczenia w zakresie godzin nie stosuje się do realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu.

Imprezy rodzinne, w tym wesela – w czerwonej strefie w tego typu imprezie może uczestniczyć maksymalnie 50 osób, z wyjątkiem obsługi. Nie trzeba zakrywać ust i nosa (ważne! zmiany te wchodzą od 17 października 2020 r.).

Kościoły i inne wydarzenia religijne – jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele na terenie czerwonej strefy, to liczba osób zgromadzonych musi zostać zmniejszona o połowę. Wszyscy muszą zasłaniać usta i nos. Na uroczystości odbywają się na zewnątrz, to może w nich wziąć udział maksymalnie 150 osób. Wszyscy muszą mieć zakryte usta i nos, a także zachować dystans 1,5 m.

Salony fryzjerskie, kosmetyczne oraz tatuażu – w czerwonej strefie w miejscach, gdzie prowadzona jest taka działalność, mogą przebywać tylko obsługa i obsługiwani klienci. Nieczynne są poczekalnie. Wszystkie osoby, o ile to możliwe, muszą mieć zasłonięte usta i nos.

Zgromadzenia i imprezy inne niż rodzinne - obowiązuje zakaz organizowania zgromadzeń powyżej 50 osób, wszyscy uczestnicy tego typu imprez muszą zachować dystans 1,5 m od siebie i zakrywać usta i nos.

Sanatoria, uzdrowiska, rehabilitacja – warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego. Tak samo leczenie uzdrowiskowe, leczenie sanatoryjne dzieci.

Kina – w czerwonej strefie w kinie może przebywać maksymalnie 25% publiczności, oczywiście przy zachowaniu dystansu 1,5 m oraz obowiązku zasłaniania ust i nosa.

Siłownie, kluby i centra fitness - w czerwonej strefie obowiązuje limit osób dostosowany do powierzchni. Przyjęto, że może to być 1 osoba na 10 mkw. Oczywiście wszystkie zgromadzone osoby muszą mieć zasłonięte usta i nosy, a także zachowywać dystans 1,5 m.

Aquaparki i baseny -  75 proc. obłożenia obiektu.

Działalność hotelarska – jest dopuszczalna, z wyłączeniem działalności klubów i dyskotek. Stosuje się przepisy dotyczące kongresów, basenów, siłowni oraz działalności kulturalnej – jeśli taka jest świadczona w hotelu itp.

Na terenie czerwonej strefy obowiązuje całkowity zakaz:

  1. organizowania dyskotek, prowadzenia klubów nocnych;
  2. działania wesołych miasteczek, parków rozrywki, czy też działania parków rekreacyjnych;
  3. organizowania imprez kulturalnych, sportowych.

Apelujemy do Państwa o ścisłe przestrzeganie nowych reguł, a tym samym dbałość o zdrowie własne i rodziny, jak również  zdrowie osób które znajdują się, są obok nas, w szczególności tych będących w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania.

Źródło: www.powiatoleski.pl
Powiat oleski w czerwonej strefie.jpeg
Źródło: Ministerstwo ZdrowiaGmina Gmina Praszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).