Czwartek, 29 lutego 2024r. | Imieniny: Lecha, Lutoslawa
Pokaż menu

Oddali hołd bohaterom

04 września, 2020

We wtorek 1 września, w 81. rocznicę wybuchu II wojny na Cmentarzu Parafialnym w Praszce, wzorem lat ubiegłych, zapalono znicze oraz złożono wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową ku czci pograniczników, którzy polegli w walce z Niemcami 1 września 1939 roku. Inicjatorem jej powstania jest radny Robert Zimnowoda.

Pierwszego dnia kampanii wrześniowej nad Prosna polegli strażnicy graniczni: Marcin Giera, Józef Kościuczuk, Franciszek Rusiecki, Jan Szymański, strzelcy: Józef Kucharski i Jan Olszewski, ułani: Jan Idzik i Jan Sekuła, policjant Jan Dybowski oraz dwaj bezimienni żołnierze Wojska Polskiego.

W imieniu mieszkańców Praszki hołd poległym oddali: burmistrz Jarosław Tkaczyński, Zbigniew Szczerbik - dyrektor muzeum i Jarosław Woliwoda - szef Stowarzyszenia Młodzi i Waleczni Obywatele. Obecna była również delegacja opolskiej placówki granicznej Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu z kpt. Sylwią Szpak na czele.

Po części oficjalnej uczestnicy uroczystości przeszli do Muzeum w Praszce. Dyrektor Szczerbik oprowadził gości z Opola po wystawach prezentowanych aktualnie w placówce oraz przekazał w prezencie najnowsze wydawnictwo „Znane i nieznane”, które ukazało się z okazji 40-lecia muzeum.

Nieco wcześniej członkowie MiWO upamiętnili rocznicę wybuchu II wojny światowej wieszając okolicznościowy baner na moście im. Józefa Góreckiego w Praszce. 31 sierpnia 24-letni wówczas starszy ułan Józef Górecki wysadził most graniczny na Prośnie, opóźniając wejście wojsk niemieckiego najeźdźcy na teren Polski.

 

 

A.S.
Gmina Gmina Praszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).