Poniedziałek, 4 grudnia 2023r. | Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana
Pokaż menu

Nowy wóz dla OSP Przedmość

23 grudnia, 2020

Ochotnicza Straż Pożarna w Przedmościu wzbogaciła się o fabrycznie nowy samochód volvo. Jednostka otrzymała go za zwycięstwo gminy Praszka w „Bitwie o wozy”, która miała miejsce w trakcie wyborów prezydenckich.

- To wielki dzień dla naszej jednostki - mówi Marek Białas, wiceprezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Przedmościu. - Na początku roku nawet w najśmielszych marzeniach nie myśleliśmy, że będziemy mieli taki wóz. Planowaliśmy w przyszłym roku kupić jakiś używany. A mamy prosto z fabryki. To dzięki obywatelskiej postawy mieszkańców gminy Praszka, która miała największą w województwie frekwencję w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Przedmość też dołożył do tego znaczącą cegiełkę.

We wtorek o 8:00 do firmy Bocar w Korwinowie k. Częstochowy wyjechała po odbiór samochodu siódemka druhów: Dawid Koziołek (dowódca), Tadeusz Pietras (naczelnik), Marek Białas (wiceprezes), Dariusz Młynarczyk, Kamil Reszka, Tomasz Kaczmarek i Mateusz Janicki.

- Ostatnich sześciu, jako kierowcy w naszej jednostce, przeszło na miejscu odpowiednie szkolenie - wyjaśnia druh Białas.

Przyjazd nowego volvo wzbudził duże zainteresowanie mieszkańców, którzy zgromadzili się przed remizą strażacką. Nie zabrakło również gości. Byli nimi m.in. Jarosław Tkaczyński, burmistrz Praszki i jednocześnie prezes Zarządu Miejsko-Gminnego OSP w Praszce, Teresa Łazik - sekretarz Zarządu, Waldemar Przybyła - komendant gminny OSP w Praszce, Jerzy Gracz - prezes OSP w Praszce, Łukasz Bilski - sekretarz, a także Sławomir Trawiński - radny Rady Miejskiej z Przedmościa. Były też delegacje OSP z Praszki, Kowali, Wróblewa, Strojca (przyjechały swoimi wozami strażackimi) i Kadłuba. Oczekiwanie na przyjazd volvo umiliła orkiestra dęta miejscowej OSP.

Feta była godna tego ważnego dnia. O godz, 15.50 przez wieś na sygnałach przejechało dziewięć wozów strażackich. Na czele jechał „Gucio”, będący na wyposażeniu OSP w Przedmościu star 25P z 1973 roku (!).

- Przedmość ma w tej chwili najmłodszy i najstarszy samochód w gminie - zauważył Łukasz Bilski.

- „Guciem”, choć jest sprawny, do akcji już nie jeździmy, a jedynie na pokazy starych wozów strażackich, na których robi furorę - wyjaśnia wiceprezes Białas. - To już relikt techniki z drewnianymi siedzeniami.

Przed remizą 10-osobowa grupa strażaków utworzyła szpaler. Pomiędzy nimi stali członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej (Joanna Bożek, Paulina Trawińska, Dawid Topoła, Hanna Pietras, Natalia Mieszkalska, Wojtek Knefel)) oraz uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej z czerwonymi banerami w rękach. Gdy volvo zbliżało się do remizy druhowie zapalili race, co stworzyło niesamowitą atmosferę, bo na dworze panował już półmrok.

Nowy samochód „zaparkował” na placu przed remizą i od razu stał się obiektem zainteresowania zgromadzonych mieszkańców - w ruch poszły aparaty fotograficzne w telefonach.

Wiceprezes Białas „ochrzcił” wóz bezalkoholowym szampanem.

- To samochód z przednim napędem, zbiornikiem na trzy tysiące litrów wody, z wyposażeniem do ratownictwa medycznego, ratowania osób podczas wypadków drogowych i powodzi – objaśnia Marek Białas. - Mam nadzieje, że będzie nam dobrze służył.

- Oby nie musiał być zbyt często używany - dodał Waldemar Przybyła.

- W tej chwili jeśli idzie o sprzęt i wyposażenie jednostek OSP naszej gminy jest naprawdę na wysokim poziomie - zauważył burmistrz Tkaczyński.

Organizatorzy przygotowali dla uczestników uroczystości również poczęstunek. Były: żurek, słodkie wypieki, tort z … numerem rejestracyjnym nowego wozu (OOL 3CW3) oraz szampan.

OSP Przedmośc należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Skupia 76 czynnych członków i 260 wspierających.

- Jak na niewiele ponad sześćset osób - wraz z dziećmi - które mieszka w Przedmościu, to naprawdę dużo - zauważa wiceprezes Białas. - Nie ma domu, w którym nie byłoby choć jednej osoby związanej ze strażą.

Aktualnie na stanie OSP Przedmość ma 4 samochody: nowe volvo, iveco z 1986 roku, fiata ducato oraz wspomnianego już stara 25P.

- Wkrótce Iveco zostanie przekazane dla jednostki w Ganie – informuje Marek Białas.

A.S.
Gmina Gmina Praszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).