Bezcenny dar parafii dla miasta
Do zbiorów Muzeum w Praszce przekazana została unikatowa „Kronika parafii Praszka”. Kolejni proboszczowie wpisywali w niej najważniejsze wydarzenia od 1896 do 1985 roku.
W uroczystości udział wzięli: burmistrz Jarosław Tkaczyński, ks. Jerzy Grąbkowski - proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Praszce, Maria Feliks - p.o. dyrektora praszkowskiego muzeum oraz Zofia Żłobińska - członkini Rady Parafialnej kościoła pw. WNMP.
To właśnie pani Zofia przyłożyła ręce do odnalezienia kroniki.
- Przed przyjazdem nowego proboszcza członkowie Rady Parafialnej postanowili odpowiednio przygotować budynek wikariatu na jego przyjęcie - tłumaczy Zofia Żłobińska. - W trakcie porządków w jednym z pomieszczeń leżała kupka rupieci przygotowanych do wyrzucenia. Chyba nawet do spalenia. Pani Zofia postanowiła - wraz z Ludwikiem Nawrotem - przejrzeć to, co było do wyrzucanie i natrafiła na „skarb”.
- Niewiele brakowało, a kronika przepadłaby na zawsze - zauważa praszkowianka.
Zofia Żłobińska przyznaje, iż przeczytała ją od deski do deski i to z wypiekami na twarzy.
- Opisane są między innymi wydarzenia dziejące się w Praszce w początkach pierwszej wojny światowej - wyjaśnia pani Zofia. - Także relacje Polaków ze społecznością żydowską.
- Coroczne wpisy proboszczów na przestrzeni ponad stu lat dają pełny obraz nie tylko etapów rozbudowy kościoła i cmentarza, ale także stosunków politycznych, gospodarczo-społecznych panujących w Praszce i okolicznych wioskach - dodaje ks. proboszcz.
Duchowny postanowił przekazać kronikę dla miasta.
- Bardzo dziękuje za ten dar - powiedział podczas uroczystości włodarz Praszki,
„Z dużą satysfakcja dokonuję tej darowizny” - napisał do burmistrza Tkaczyńskiego ks. proboszcz. „Jestem pełen uznania dla pięknej świątyni, jaką jest kościół pw. WNMP w Praszce, a ta kronika to świadectwo, jakim kosztem i nakładem pracy parafian doszła do stanu obecnego”.
Następnie Jarosław Tkaczyński wręczył kronikę Marii Feliks.
- Muzeum jest najlepszym miejscem dla tego dokumentu - zauważa ks. Grąbkowski.
- Ma on nieocenioną wartość historyczną - komentuje p.o. dyrektora muzeum. - Będzie bardzo przydatny również dla genealogów i przy opracowaniach naukowych. Najpierw jednak musimy przeprowadzić jego konserwację, a następnie dygitalizację.
Jak się okazało w „Kronice parafii Praszka” - pisanej w języku polskim i częściowo po łacinie - były jeszcze inne rzeczy wartościowe z muzealnego punktu widzenia. To sześć banknotów z 1909 i 1923 roku.
- Zachowały się w bardzo dobrym stanie - zauważył ks. Jerzy Grąbkowski.
Jako że była to pierwsza wizyta ks. proboszcza w muzeum, to Maria Feliks oprowadziła gościa po wystawach czasowych, znajdujących się aktualnie w muzeum.
A.S.