Środa, 29 maja 2024r. | Imieniny: Magdaleny, Bogumily, Urszuli
Pokaż menu

Bezcenny dar parafii dla miasta

18 stycznia, 2021

Do zbiorów Muzeum w Praszce przekazana została unikatowa „Kronika parafii Praszka”. Kolejni proboszczowie wpisywali w niej najważniejsze wydarzenia od 1896 do 1985 roku.

W uroczystości udział wzięli: burmistrz Jarosław Tkaczyński, ks. Jerzy Grąbkowski - proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Praszce, Maria Feliks - p.o. dyrektora praszkowskiego muzeum oraz Zofia Żłobińska - członkini Rady Parafialnej kościoła pw. WNMP.

To właśnie pani Zofia przyłożyła ręce do odnalezienia kroniki.

- Przed przyjazdem nowego proboszcza członkowie Rady Parafialnej postanowili odpowiednio przygotować budynek wikariatu na jego przyjęcie - tłumaczy Zofia Żłobińska. - W trakcie porządków w jednym z pomieszczeń leżała kupka rupieci przygotowanych do wyrzucenia. Chyba nawet do spalenia. Pani Zofia postanowiła - wraz z Ludwikiem Nawrotem - przejrzeć to, co było do wyrzucanie i natrafiła na „skarb”.

- Niewiele brakowało, a kronika przepadłaby na zawsze - zauważa praszkowianka.

Zofia Żłobińska przyznaje, iż przeczytała ją od deski do deski i to z wypiekami na twarzy.

- Opisane są między innymi wydarzenia dziejące się w Praszce w początkach pierwszej wojny światowej - wyjaśnia pani Zofia. - Także relacje Polaków ze społecznością żydowską.

- Coroczne wpisy proboszczów na przestrzeni ponad stu lat dają pełny obraz nie tylko etapów rozbudowy kościoła i cmentarza, ale także stosunków politycznych, gospodarczo-społecznych panujących w Praszce i okolicznych wioskach - dodaje ks. proboszcz.

Duchowny postanowił przekazać kronikę dla miasta.

- Bardzo dziękuje za ten dar - powiedział podczas uroczystości włodarz Praszki,

„Z dużą satysfakcja dokonuję tej darowizny” - napisał do burmistrza Tkaczyńskiego ks. proboszcz. „Jestem pełen uznania dla pięknej świątyni, jaką jest kościół pw. WNMP w Praszce, a ta kronika to świadectwo, jakim kosztem i nakładem pracy parafian doszła do stanu obecnego”.

Następnie Jarosław Tkaczyński wręczył kronikę Marii Feliks.

- Muzeum jest najlepszym miejscem dla tego dokumentu - zauważa ks. Grąbkowski.

- Ma on nieocenioną wartość historyczną - komentuje p.o. dyrektora muzeum. - Będzie bardzo przydatny również dla genealogów i przy opracowaniach naukowych. Najpierw jednak musimy przeprowadzić jego konserwację, a następnie dygitalizację.

Jak się okazało w „Kronice parafii Praszka” - pisanej w języku polskim i częściowo po łacinie - były jeszcze inne rzeczy wartościowe z muzealnego punktu widzenia. To sześć banknotów z 1909 i 1923 roku.

- Zachowały się w bardzo dobrym stanie - zauważył ks. Jerzy Grąbkowski.

Jako że była to pierwsza wizyta ks. proboszcza w muzeum, to Maria Feliks oprowadziła gościa po wystawach czasowych, znajdujących się aktualnie w muzeum.

A.S.
Gmina Gmina Praszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).