Piątek, 8 grudnia 2023r. | Imieniny: Marii, Światozara, Makarego
Pokaż menu

Będzie drożej za odpady

01 grudnia, 2020

W czwartek 26 listopada obradowała XXII Sesja Rady Miejskiej w Praszce. W związku z obostrzeniami wynikającymi ze stanu epidemicznego po raz kolejny odbyła się ona w formie zdalnej.

Pierwszym roboczym punktem obrad było sprawozdania burmistrza Jarosława Tkaczyńskiego z działalności od poprzedniej sesji, która miała miejsce 27 października. Poinformował on m.in., iż gmina zrealizowała do tej pory 78,69 proc. planowanych rocznych dochodów budżetowych oraz 73,41 proc. wydatków.

- Zakończył się proces odbioru technicznego krytej pływalni w Praszce - powiedział burmistrz. - Z początkiem grudnia będzie ona gotowa do otwarcia. Trwają prace projektowe dotyczące budowy kotłowni gazowych dla budynków szkół podstawowych numer 3 i 4, przedszkoli numer 1 i 2 oraz domu kultury. Roboty rozpoczną się w przyszłym roku. Zakończono i odebrano roboty budowlane przy realizacji pierwszego etapu przebudowy ulicy Skłodowskiej wraz z przebudową skrzyżowania z ulicą Kolorową.

Dobiegły końca remonty dróg między Kuźniczką i Ganą, Strojcem i Skotnicą na wysokości Narzędziowni Pszenica. Na ukończeniu są prace związane z utwardzeniem drogi wewnętrznej przylegającej do ścieżki rowerowej na Aleksandrów na odcinku od ul. Kopernika do wjazdu na ogródki działkowe.

- Otwarto oferty w przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu gminy Praszka - poinformował Jarosław Tkaczyński. - Wpłynęła jedynie oferta od firmy Eko Region z Bełchatowa na kwotę 5 milionów 155 tysięcy 747 złotych.

To zdecydowanie więcej, niż w poprzedniej umowie, którą gmina miała z tą firmą. Do tej pory usługa ta kosztowała 1,9 mln zł.

- To spowoduje konieczność podwyżki cen dla mieszkańców za odbiór odpadów -  zauważył Bogusław Łazik, przewodniczący Rady Miejskiej w Praszce. - I będą to podwyżki znaczące. Trzeba zebrać tyle pieniędzy, aby wystarczyły na pokrycie kosztów żądanych przez Eko Region. Gminy nie stać na dopłacanie miliona lub dwóch do wywozu i zagospodarowywania odpadów. Mamy świadomość, iż bez emocji nie obędzie się. Zwróciliśmy się z prośbą o wyjaśnienie skąd taki drastyczny wzrost ceny.

Tej sprawie poświęcona będzie specjalna sesja rady, którą zaplanowano na 10 grudnia.

bedzie drożej.jpeg

W trakcie XXII sesji Rady Miejskiej podjęto także kilka uchwał. W jednej z nich wprowadzono zmiany do budżetu gminy. M.in. o 530.000 złotych zwiększono wydatki na oświatę i wychowanie, w tym o 370.000 złotych na szkoły podstawowe. Ustalono także wysokość stawek podatku od nieruchomości - gruntów, budynków lub ich części oraz budowli. Przyjęto także program współpracy gminy Praszka z organizacjami pozarządowymi oraz Miejsko-Gminny Program Profilaktyki Uzależnień. Z przedstawionych materiałów wynika m.in., że w 2018 roku w sklepach miasta i gminy Praszka na alkohol wydano 11.051.179 zł.

A.S.
Gmina Gmina Praszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).