Przed nami 29. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Smaki dziedzictwa”
Już w drugi i trzeci weekend września odbędzie się 29. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, której ogólnopolskim koordynatorem jest tradycyjnie Narodowy Instytut Dziedzictwa. „Smaki dziedzictwa” to tegoroczne hasło EDD, pod którym odbędą się setki wydarzeń w całej Polsce.
Tradycje kulinarne, przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie, lokalne obyczaje, obiekty związane z turystyką kulturową, zabytki przetwórstwa spożywczego – to dziedzictwo szczególnie ważne dla tożsamości narodu, który przez lata znajdował się w rękach zaborców, a mimo to nigdy nie zapomniał
o swoich korzeniach. Tegoroczna edycja EDD koncentruje się nie tylko na materialnych przejawach tradycji rzemieślniczych (np. obiektach takich, jak mleczarnie, piekarnie, fabryki cukierków), ale również na dziedzictwie kultury niematerialnej – zwyczajach, recepturach, obrzędach.
Wzbogacona wpływami innych kultur i religii, polska kuchnia dla każdego z nas pachnie i smakuje inaczej – wspomnieniami, potrawami przygotowywanymi przez nasze babcie, regionalnymi produktami, smakami dzieciństwa. Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa zabiorą nas w sentymentalną podróż pełną wydarzeń upowszechniających wiedzę o dziedzictwie kulinarnym, które – choć tak różne w zależności od regionu – zawsze jednoczy nas przy wspólnym stole i stanowi nieodłączny, niezwykle ważny element naszej historii i kultury.
W popularyzację przedsięwzięcia społeczno-edukacyjnego, jakim są EDD, włączyła się Mela Koteluk – wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka, która zachęca do udziału w EDD poprzez spot radiowy
Słuchając podcastu „Smaki dziedzictwa wg Roberta Makłowicza” przenosimy się w świat tradycyjnych smaków i wspomnień autora – historyka i autorytetu kulinarnego. Jarosław Uściński – szef kuchni z 30-letnim doświadczeniem – zaprasza na EDD w spocie audiowizualnym oraz gotując regionalne potrawy z różnych zakątków Polski na planie programu „Pytanie na śniadanie”.
Europejskie Dni Dziedzictwa to ponad 500 organizatorów, setki wydarzeń w całej Polsce, tysiące uczestników, którzy poprzez aplikację mobilną EDD z łatwością znajdą wydarzenie w swojej okolicy bądź wybiorą je według kryteriów zainteresowania czy terminu. Warto mieć pod ręką to narządzie, które w intuicyjny sposób pomoże nam zaplanować czas z Europejskimi Dniami Dziedzictwa. Ponadto zapraszamy do śledzenia strony internetowej www.edd.nid.pl oraz mediów społecznościowych https://www.facebook.com/europejskie.dni.dziedzi-ctwa/, gdzie publikujemy na bieżąco listę wydarzeń, w których przez dwa kolejne weekendy września (11-12.09 i 18-19.09) będzie można bezpłatnie wziąć udział na terenie całego kraju. Każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego: warsztaty, spotkania, wystawy, zwiedzanie obiektów, zajęcia edukacyjne. Jedno jest pewne – będzie ciekawie i jednocześnie bardzo smacznie!
Serdecznie zapraszamy na 40-te Spotkanie Muzealne pt. "Oleski Ratusz na tle dziedzictwa niematerialnego regionu" które odbędzie się już 17 września 2021 r. o godz. 12:00 w dużej Sali MDK w Oleśnie.
W programie:
- prelekcja dyrektor OMR Ewy Cichoń,
- pokaz multimedialny,
- prezentacja nowej publikacji "Oleski Ratusz na tle dziedzictwa niematerialnego regionu".