Podpisano umowę na rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 494 w Łowoszowie
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu podpisał w piątek, 15 maja 2026 r., umowę z firmą Remost z Olesna, na realizację inwestycji polegającej na rozbudowie drogi wojewódzkiej nr 494 w miejscowości Łowoszów.
W podpisaniu umowy uczestniczył Burmistrz Olesna Piotr Gręda, Starosta Oleski Bożena Konarska-Markiewicz oraz Radna Rady Miejskiej Barbara Kłosińska.

To ponad 2-kilometrowy odcinek drogi, będący brakującym fragmentem systematycznie modernizowanego ciągu komunikacyjnego.
Wartość inwestycji wynosi 17 mln zł, z czego:
- 10,7 mln zł stanowi dofinansowanie unijne z programu Fundusze Europejskie dla Opolskiego
- 6,3 mln zł to wkład własny Województwa Opolskiego
- 225 tys. zł to udział Gminy Olesno
Zakres planowanych prac obejmuje:
- kompleksową przebudowę drogi na odcinku 2,25 km
- budowę ciągu pieszo–rowerowego o długości ponad 2,5 km
- przebudowę 83 zjazdów indywidualnych i publicznych
- modernizację 3 skrzyżowań
- budowę zatoki autobusowej
- wykonanie 3 bezpiecznych azylów dla pieszych i rowerzystów
- montaż nowego oświetlenia ulicznego w rejonie przejść, przejazdów rowerowych i zatoki
Zakończenie prac planowane jest na jesień przyszłego roku. Po jej zakończeniu odcinek od Bierdzan do Olesna będzie stanowił w dużej mierze nowo wybudowany ciąg drogi wojewódzkiej, co usprawni dojazd z Opola do Olesna.
