Pobiegli “Tropem Wilczym”!
Ponad 150 biegaczy i biegaczek w XII edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym, który odbył się 3 marca 2023 r. o godzinie 12:00 na terenie uroczyska "Siedem Źródeł". W biegu na dystansie 1963 metrów wystartowało 98 osób, natomiast na dystansie 5 km aż 53 osoby!
W Oleśnie wydarzenie to odbyło się już po raz ósmy! Z roku na rok ogólnopolski projekt "Tropem Wilczym" gromadzi coraz więcej osób. W 2023 roku bieg zgromadził ponad 75 tysięcy osób w 370 lokalizacjach.
W ramach projektu, na terenie "Siedmiu Źródeł" odbył się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) oraz bieg sportowy na dystansie 5 km. Chociaż wynik na mecie nie był najważniejszy to najlepsi otrzymali pamiątkowe statuetki "Tropem Wilczym". Wśród mężczyzn na dystansie 5 km najlepszym okazał się Karol Hernacki z Krzepic, natomiast wśród kobiet Ania Kowalik z Lublińca.
Z kolei na dystansie 1963 metrów wśród mężczyzn jako pierwszy na metę wbiegł Denis Blukot z Sowczyc, natomiast wśród kobiet Alicja Kukuła. Statuetkę otrzymał również Kacper Gądek - 11-latek z Praszki, który jako jeden z pierwszych (wśród dzieci do 12 roku życia) wbiegł na linię mety. Wydarzenie swoją obecnością zaszczycił zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Olesno Jerzy Rosół oraz ppłk Arkady Smoliński – Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Opolu, który również wziął aktywny udział w biegu na dystansie 1963 metrów.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, w wystosowanym do wszystkich uczestników tego wydarzenia liście, podkreślił znaczenie pielęgnowania pamięci o Żołnierzach Wyklętych poprzez udział w biegu Tropem Wilczyn: "(...) Wielkie znaczenie mają też biegi Tropem Wilczym, które odbywają się w setkach polskich miejscowościach, a nawet poza granicami kraju. Sportowa rywalizacja integruje społeczności lokalne wokół postaci bohaterów walk o wolną Polskę - często najbliższych miejscowej społeczności, znanych osobiście starszym, a młodszym ze wspomnień domowych i sąsiedzkich. Dziękuję lokalnym wspólnotom za to, że pielęgnują pamięć o nich i opowiadają ich historię kolejnym pokoleniom."
Cały list Prezydenta RP można przeczytać tutaj: PDFlist Prezydenta RP 1.pdf (88,85KB)
Wszystkim obecnym dziękujemy za obecność i fantastyczną atmosferę i mamy nadzieję... do zobaczenia za rok!
Serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji wydarzenia składamy przede wszystkim:
- Arturowi Chęcińskiemu Gminnemu Koordynatorowi Sportu Szkolnego oraz nauczycielom z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Oleśnie,
- niezawodnej ekipie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Oleśnie za ciepły posiłek i herbatę,
- Nadleśniczemu Nadleśnictwa Olesno Panu Grzegorzowi Kimli za udostępnienie terenu,
- strażakom z OSP Boroszów, OSP Stare Olesno i OSP Olesno za zabezpieczenie trasy,
- harcerzom 3 Szczepu "Feniks" w Oleśnie za dekorację medalową biegaczy!