Środa, 21 lutego 2024r. | Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta
Pokaż menu

Medale “Zasłużony dla Ziemi Oleskiej” oraz Róże Olesna 2023 wręczone!

31 lipca, 2023

W piątkowe południe, 28 lipca 2023 r., hymnem państwowym, uroczyście rozpoczęliśmy kolejne Dni Olesna! Tematem przewodnim obchodów była 15. rocznica partnerstwa miast  Olesno - Zalakaros oraz 815. urodziny Olesna.

0Z4A3949.jpeg

Burmistrz Sylwester Lewicki powitał wszystkich przybyłych, a w szczególności delegacje z miast partnerskich w składzie - Ferenc Novák - Burmistrz Zalakaros,  Nándor Czimondor - Zastępca Burmistrza,  Judit Pakulár Czirákiné - Radna Rady Miejskiej w Zalakaros, Tibor Szakál- Przewodniczący OSP w Zalakaros, Margit Hieronymus -  Zastępca Burmistrza miasta Arnsberg,  Daniel Wagner - Radny Rady Miejskiej, Anna Falcone, Radna Rady Miejskiej, Jens Hahnwald, Stowarzyszenie dla Olesna. Na zaproszenie odpowiedzieli także - Starostwa Oleski Roland Fabianek  Radni Rady Miejskiej w Oleśnie, wójt Gminy Radłów Włodzimierz Kierat, duchowieństwo, przedstawiciele służb mundurowych: Policji i Państwowej Straży Pożarnej, dyrektorzy placówek oświatowych i gminnych jednostek organizacyjnych, Sołtysi gminy Olesno, prezesi Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Olesno, laureaci Róż Olesna i medalu "Zasłużony dla Ziemi Oleskiej" poprzednich edycji oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Olesna.

0Z4A4185.jpeg

Burmistrz Olesna w swoim przemówieniu nawiązał do jubileuszu 815-lecia Olesna prezentując z tej okazji najważniejsze inwestycje i wydarzenia przeprowadzone w ostatnich 15 latach.  

- W ciągu tych 15 lat przeżywaliśmy wiele  podniosłych uroczystości upamiętniających ważne rocznice oraz jubileusze, w tym jubileusz 500- lecie konsekracji kościoła św. Anny zwieńczony nadaniem kościołowi tytułu Pomnika Historii. W ciągu tych piętnastu lat  gmina Olesno bardzo się zmieniła. Zrealizowaliśmy setki projektów, dużych, wielomilionowych inwestycji, ale także mniej kosztownych jednak nie mniej ważnych, bo poprawiających komfort życia mieszkańców.  Wspomnę o tych największych i najbardziej widocznych: takie jak budowa krytej pływalni „Oleskiej Laguny” która w kolejnych latach wraz ze zmodernizowanym stadionem lekkoatletycznym, boiskami Orlik oraz już prawie gotową krytą halą tenisową stała się nowoczesnym centrum sportu i rekreacji dla mieszkańców w każdym wieku. Zrewitalizowany oleski rynek znów zaczął tętnić życiem, stał się miejscem spotkań, gdzie organizowane są ważne wydarzenia i imprezy rozrywkowe, można powiedzieć, że przez cały rok ponieważ zimą spotykamy się z mieszkańcami przy pierniku i herbacie, by rozświetlić miasto na święta, krótko po nich nową tradycją stał się Orszak Trzech Króli, a później w okresie wiosenno-letnim odbywa się tam szereg różnych wydarzeń i koncertów plenerowych. Jedną z najbardziej spektakularnych metamorfoz w naszym mieście była modernizacja oleskiej promenady. Dzięki temu, ze skorzystaliśmy z usług doświadczonych projektantów, a później wykonawców, przestrzeń miejska przy ulicy Murka dziś cieszy mieszkańców i zachwyca przyjezdnych. Jest ona piękna o każdej porze roku, a plenerowe koncerty i kino pod chmurką, mają tam niezwykły klimat. To prawdziwa wizytówka Olesna! Za inwestycje zmieniające wizerunek Olesna wielokrotnie zostaliśmy docenieni przez kapitułę konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Opolskiego - powiedział Burmistrz Olesna.

W prezentacji multimedialnej nie zabrakło także akcentu polsko-węgierskiego. Wspomniane zostały początki partnerstwa z Zalakaros. 

- Bardzo cieszy mnie, że  w utrzymywanie relacji pomiędzy naszymi miastami angażują się różne grupy społeczne i młodsze pokolenia. Od samego początku szczególnie aktywnie współpracują ze sobą nasze szkoły uczestnicząc w wymianach, wspólnych projektach - dodał Burmistrz Sylwester Lewicki.

 

Wiele miłych słów padło z ust Burmistrza Zalakaros - Ferenca Novaka, który docenił zaangażowanie swoich współpracowników i mieszkańców, którzy angażują się w projekty pomiędzy naszymi miastami. 

Gratulacje dla Olesna i Zalakaros w swoich przemówieniach złożyli także: Margit Hieronymus - zastępca burmistrza Arnsberga oraz Roland Fabianek - Starosta Oleski.


Wyjątkowej oprawy uroczystości nadały występy miejskiego chóru "Olensis" pod dyrekcją pani Kariny Duch oraz uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Oleśnie oraz Młodzieżowego Studium Muzyki Rozrywkowej w Oleśnie. Szczególnym akcentem z okazji jubileuszu partnerstwa, był występ Ádáma Szabó - węgierskiego muzyka, piosenkarza i akordeonisty. Muzyk zaskoczył publiczność w oleskim domu kultury wykonując po polsku utwór "Ta ostatnia niedziela".


Podczas uroczystości poznaliśmy laureatów naszych najwyższych miejskich odznaczeń - medali "Zasłużony dla Ziemi Oleskiej" oraz "Róż Olesna".

 

Medale "Zasłużony dla Ziemi Oleskiej" otrzymali:

 

GERARD LIGUS

Sumienny, dokładny, precyzyjny i bardzo skromny  -reprezentuje śląski etos pracy. Urodzony w Oleśnie w 1958r. Po edukacji w SP w  Boroszowie i w Biskupicach, oraz w Liceum Ogólnokształcącym w Oleśnie,  ukończył 1982  r. studia na Politechnice Częstochowskiej, na kierunku Inżynierii Środowiska.  Od początku swojej kariery zawodowej związany z Oleskim Wodociągami. Po studiach rozpoczął pracę w Rejonowym Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Oleśnie na stanowisku stażysty . W wyniku kolejnych przekształceń pracował w poszczególnych samorządowych zakładach budżetowych zdobywając kolejne szczeble zawodowe od    inspektora ds. technicznych, do  kierownika zakładu oraz członka jednoosobowego zarządu spółki.

Gdy przyszedł do pracy sieć wodociągowa i kanalizacji sanitarnej znajdowała się  jedynie w Oleśnie i liczyła odpowiednio 29 km i niecałe 10 km. Obecnie sieć wodociągowa jest we wszystkich wioskach gminy Olesno i liczy około 216 km,.  Dzięki zaangażowaniu kierownictwa zakładu i gminy powstało w całym tym ponad 40 letnim okresie wiele inwestycji służących zaopatrzeniu mieszkańców w wodę oraz odprowadzaniu ścieków. Najważniejsza z nich to ta realizowana pod koniec życia zawodowego  a mianowicie „Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Oleśnie oraz rozbudowa i modernizacja sieci kanalizacyjnej i wodociągowej na terenie aglomeracji Olesno” .

Jego solidarność zawodowa, rzetelność,  uczciwość,  szacunek do przełożonych i innych pracowników to wartości, które powinny być normą współczesnej mentalności społecznej.

0Z4A4049.jpeg

ANDRZEJ SUDER

„Nie odmawiaj pomocy dar krwi jednoczy” stało się jego życiowym mottem.  35 lat temu został obywatelem  naszego miasta za przyczyną  ślubu z żoną Barbarą.  Pasjonat historii, szczególnie II wojny światowej i najnowszej, który hołduje znanej maksymie „Przeszłość, jeśli jej nie zapomnisz, stanie się drogowskazem w przyszłość”. Ukończył studia historyczne w WSP w Opolu, studia podyplomowe m.in. Edukacja dla bezpieczeństwa w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, Bezpieczeństwo i higiena pracy w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Opolu. Rozpoczął pracę w SP w Wysokiej, w której pełnił funkcję dyrektora w latach  1997-1999. Od 1999 r.  jest nauczycielem historii, wiedzy i społeczeństwa,  bezpieczeństwa i higieny pracy oraz  edukacji dla bezpieczeństwa w Zespole Szkół Zawodowych w Oleśnie. Bardzo aktywny w sferze  społeczno-edukacyjnej, jest członkiem zarządu OSP Olesno jako opiekun Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej,  prelegent spotkań muzealnych i spotkań z historią lokalną, współautor filmów dokumentalnych „Olesno w 1945 r.” i „Stan wojenny w Oleśnie” do których zainspirował młodzież. Od 15 lat jest promotorem akcji krwiodawstwa w Oleśnie, podczas której oddano 917 litrów krwi. W latach 2019, 2021, 2022 olescy krwiodawcy zajęli I miejsce w etapie wojewódzkim Turnieju „Młoda Krew ratuje Życie”, zaś w 2015 r. zajęli I miejsce na szczeblu  ogólnopolskim. Ponadto jest organizatorem rejonowych Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK, oleska drużyna trzykrotnie zajęła II  miejsce na etapie wojewódzkim. Dzięki niemu Olesno krwiodawstwem stoi. Wyróżniony brązową odznaką  „Za zasługi dla Pożarnictwa” oraz Odznaką Honorową PCK IV stopnia. Jego społeczne zaangażowanie jest doskonałym przykładem bezinteresownej, a jednocześnie bezcennej pomocy.  Dzięki takim ludziom jak on świat staje się lepszy a Olesno wyrasta  na lidera w dzieleniu się życiem. 

0Z4A4057.jpeg

 

RENATA BUCZEK

Rodem z „zielonej Gminy” naszego powiatu- z Zębowic, pasjonatka stylistyki fryzur. Zawodu fryzjera  uczyła się najpierw w Kluczborku. Nieustannie doskonaliła swoje umiejętności szkoląc się w prestiżowych ośrodkach w kraju i zagranicą. „Jeśli chcesz być dobry, ucz się od najlepszych” . Ambitnie edukowała się u najlepszych jak chociażby w Akademii  L’Oréal  w Paryżu.  Reprezentując tzw.  starą, solidną gwardię w swojej branży, nie dała się zdeklasować młodszej konkurencji,  ciągle jest twórczym duchem, artystką, stylistką i projektantką. 40 lat minęło jak jeden dzień kiedy otworzyła w 1983 r. własny salon fryzjerski. Drugi, w klimatycznym  lokalu przy ulicy Labora. W latach 90. XX  prowadziła także salon w Kuczborku. Ostatecznie,  po dzień dzisiejszy, jej fryzjerskie atelier mieści się w starej kamienicy przy ulicy Lompy.  Wizyta w jej salonie jest rytuałem i estetycznym przeżyciem. Jest fanem klasyki, harmonii i tradycyjnej  szkoły, w której dobre cięcie jest podstawą rzeźby nawet najbardziej nowoczesnej fryzury. A modeluje bardzo współcześnie inspirując się najciekawszymi, światowymi trendami.  Uczestniczyła  w wymianie gospodarczej prowadzonej przez Izbę Gospodarczą w Opolu, zdobywając wiedzę między innymi w Stuttgarcie. Jest aktywnym członkiem Cechu Rzemiosł Różnych w Oleśnie. Jako mistrz fryzjerstwa wyszkoliła już podczas swojej bogatej kariery ponad 100 uczennic toteż została wyróżniona  Srebrną i Złotą Odznaką  „Za szkolenie uczniów w rzemiośle”.

0Z4A4033.jpeg

 

ANDRZEJ SKWARA

 „Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia” uczynił swoją dewizą.  Urodzony w Bodzanowicach, od zawsze związany z gminą Olesno. Pragnąc zdobyć zawód z przyszłością, a także  pod napięciem uczył się fachu  elektryka w  Zespole Szkół Zawodowych w Oleśnie.  Po ukończeniu szkoły podjął pracę w firmie  Tauron SA – punkcie  obsługi klienta Olesno, gdzie pracuje do dnia  dzisiejszego.  Po zawarciu związku małżeńskiego  w 1987r. zamieszkał w Łowoszowie stając się animatorem społecznej aktywności w tej podoleskiej wiosce. Będąc człowiekiem  bardzo otwartym i  zaangażowanym podjął się służby   w Ochotniczej Straży Pożarnej.   Jako strażak ochotnik  jest nie tylko członkiem zespołu, ale prawdziwym liderem.  Już trzecią kadencję pełni funkcję Prezesa OSP w Łowoszowie. Nie tylko dba o  pielęgnowanie wypracowanych przez minione pokolenia strażackich  tradycji, ale też o twórczy ich rozwój. Zawsze można na niego liczyć, zarówno w akcjach ratunkowych, jak i organizacji różnego rodzaju imprez sportowych, kulturalnych czy  festynów. Ochotnicze Straże Pożarne to prawdziwe centra kultury w lokalnym środowisku. Trudno wyobrazić sobie życie tych małych wspólnot  bez aktywności liderów. Jakże często są nimi strażacy ochotnicy w gminach, dla których nadrzędnym celem jest  powodzenie obywateli i zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i solidarności. Jako prezes OSP swoją aktywnością dąży do wzmocnienia doświadczenia  tożsamości lokalnej, etosu strażaka-ochotnika oraz dumy z dorobku  mieszkańców  Łowoszowa.

 

0Z4A4060.jpeg

 

Róże Olesna 2023 otrzymali:

 

FERENC NOVÁK 

Włodarz miasta partnerskiego z Olesnem, zasłużony samorządowiec o wysokich kompetencjach, które rozwijał podczas studiów historycznych, ukończonych w 1983 r.  na Uniwersytecie Janusa Pannoniusa, studiów relacji społecznych w Wyższej Szkole Berzsenyi Dániel ( Daanjel Berżeni) oraz studiów podyplomowych z zakresu marketingu turystycznego ukończonych w 2002 r  w Budapesztańskiej Szkole Wyższej. Kultura i turystyka miasta, będącego jednym z najnowocześniejszych kurortów Węgier, malowniczo otoczonego wzgórzami i winnicami  stała się jego priorytetem w życiu zawodowym.  Przez osiem lat, począwszy od 1982 r.   był Dyrektorem  Domu Kultury, ogromną wagę przywiązywał do kontaktów  partnerskich za które był odpowiedzialny. W latach 1995 – 2008 pełnił funkcję kierownika  Biura Turystyki i Kultury w Zalakaros. W latach 1995-2002 – był przewodniczącym towarzystwa turystyczno-kulturalnego w tym mieście.  W latach 2002-2010 służył społeczności lokalnej jako Radny Rady Miejskiej, zaś od  2010 r. pełni urząd Burmistrza oraz prezesa Towarzystwa Regionalnego miasta Zalakaros.  Brał czynny udział w budowaniu marketingu marki miasta którym zarządza,  przewodnicząc często różnorodnym targom turystycznym. Promuje swoje miasto kochane na rynku wydawniczym jako współautor monografii o Zalakaros  oraz publikacji o szczepach  winogron w tym mieście. Jest ponadto autorem  różnorodnych folderów turystycznych, planów rozwoju jak również wniosków o dofinansowanie ze środków zewnętrznych oraz  artykułów i publikacji o Zalakaros. Za swoją aktywność na  niwie kulturalno-turystycznej został w 1989 r. wyróżniony Odznaką Honorową przez  Ministra Kultury, a także licznymi nagrodami lokalnymi. W 2012 r. wyróżniono go  medalem Burmistrza  za współpracę z partnerskim miastem Pulcheim w Niemczech. W następnym roku został odznaczony medalem  „Zasłużeni dla Ziemi Oleskiej”. Postrzegany jako jeden z liderów węgierskich turystyki, przewodniczy targom turystycznym, jest członkiem zespołu pieśni ludowych Dalarda Vegyeskar, lata balonem zdobywając nawet złoty medal drużyny narodowej, a także otrzymał Węgierską Nagrodę Szachową. Propagator lokalnej kultury, promotor wielu przedsięwzięć, organizator konkurów winiarskich jako mecenas uprawy winorośli i  wina oraz  wielu innych inicjatyw społeczno-kulturalnych jawi się jako człowiek wielu talentów w wielu dziedzinach.

0Z4A4080.jpeg

JERZY PRZYBYŁA

Jego  twórcze myślenie jest drogą do tworzenia kreatywnych projektów, opartych na  klasycznej koncepcji zachowania trzech zasad: trwałości, użyteczności i piękna. Opolski architekt urbanista. Współautor pierwszego Studium Zagospodarowania Przestrzennego dla miasta i gminy Olesno. Przez wiele lat, począwszy  od 2007r.  przewodniczył Gminnej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Współautor dokumentów planistycznych - studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla gminy Olesno oraz licznych Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego. Jest twórcą   wielu rozwiązań  architektonicznych  na terenie naszego miasta. Między innymi opracował koncepcję i projektował budynki usługowe w pobliżu Kościoła św. Michała, był także twórcą projektu zabudowy ulicy Wielkie Przedmieście. Jako dyrektor „Investprojektu” w Opolu kierował zespołem, który tworzył koncepcję budowy  zespołów mieszkaniowych  dla Spółdzielni Mieszkaniowej w Oleśnie. Miał znaczący wpływ na zamontowanie systemu przeciwpożarowego w Kościele św. Anny w Oleśnie. Brał aktywny udział w projektowaniu i realizacji ostatnich znaczących inwestycji w naszym mieście, takich jak: rewitalizacja rynku, rewitalizacja oleskiej promenady,  budowa centrum przesiadkowego przy ul. Sądowej w Oleśnie. Dla  niego architektura to inspirujący klimat i piękno oraz pasja tworzenia w kontekście czasu, natury, kultury oraz miejsca. A tym miejscem stało się także  Olesno, któremu nadał nową szatę architektoniczną. Pokochał to miejsce także  dzięki swojej żonie rodowitej oleśniance.

0Z4A4096.jpeg

JAN PISAREK

Związany z Ziemią Oleską i Bodzanowicami  od urodzenia. Jest aktywnym działaczem społecznym, podejmuje wiele inicjatyw na rzecz społeczności lokalnej. Jest bardzo dobrym organizatorem. Z wielkim przywiązaniem i szacunkiem do ziemi prowadził własne gospodarstwom rolne, pracując jednocześnie w Spółdzielni Kółek Rolniczych, a następnie w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Bodzanowicach. Jako dobry gospodarz, szanujący etos ciężkiej pracy na roli oraz tradycję  zyskał poważanie i szacunek w swojej ojcowiźnie co zaowocowało wyborem jego osoby na urząd sołtysa Bodzanowic. Od 1999 r. nieprzerwanie -szóstą kadencję jest Gospodarzem wsi, którego zdolności przywódcze znacząco wpływają ma społeczną aktywność mieszkańców. Swoją funkcję traktuje jako odpowiedzialne  zadanie i wielki obowiązek, wobec mieszkańców, którzy zawierzają sołtysowi sprawy życia codziennego, ponieważ wiedzą, że mogą polegać na swoim przedstawicielu. Jego otwarte serce i gotowość do pomocy i to od najmłodszych lat, związały go z działalnością Ochotniczej Straży Pożarnej w Bodzanowicach. Jest rycerzem św. Floriana, żołnierzem armii dobrego dzieła, twardy dla siebie, ale wrażliwy na potrzeby drugiego człowieka.  Poważany samorządowiec, społecznik,  prywatnie ojciec i dziadek, niebawem będzie obchodził złote gody związku małżeńskiego. Służba swojej małej Ojczyźnie  daje mu poczucie spełnienia oraz wiele satysfakcji a wsparcie i zaangażowanie mieszkańców Bodzanowic w myśl przysłowia „Tyle sołtys może, ile wieś mu pomoże” są jego życiowym drogowskazem. 

0Z4A4099.jpeg

 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja
 • Galeria dni Olesna 2023 - piątek - inauguracja

 
Gmina Gmina Olesno

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).