Wtorek, 31 stycznia 2023r. | Imieniny: Marceli, Ludwiki, Jana
Pokaż menu

Do 30 listopada br. można wnioskować o zakup węgla w preferencyjnej cenie

28 listopada, 2022

www.olesno.pl 2.png

Gmina Olesno przystępuje do  dystrybucji węgla dla swoich mieszkańców po preferencyjnych cenach. Prawo do zakupu preferencyjnego węgla po cenie nie wyższej niż 2.000,00 zł będą miały osoby, którym przysługuje dodatek węglowy. Będzie można zakupić do 1,5 tony węgla do końca grudnia br. oraz kolejne 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r. Węgiel będzie posiadał certyfikat jakości danego asortymentu.


   
Osoby zainteresowane zakupem proszone są o złożenie do Punktu Podawczego na parterze Urzędu Miejskiego wniosku o zakup węgla po cenie preferencyjnej.

poniedziałek, środa, czwartek - 8:00 - 15:00

wtorek - 8:00 - 16:00

piątek - 8:00 - 14:00 

Termin przyjmowania wniosków -  od 7 do 30 listopada 2022 r.

Formularz wniosku do pobrania  - DOCXWNIOSEK O PREFERENCYJNY ZAKUP WĘGLA _GMINA OLESNO (59,04KB)

 Wniosek dotyczy tylko roku 2022, a maksymalna ilość węgla dla gospodarstwa domowego jaką można zakupić wynosi 1,5 tony.


Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania:

  1. Kto może być wnioskodawcą?  - Wniosek może złożyć osoba faktycznie zamieszkująca dane gospodarstwo domowe, nie musi być to właściciel, przy czym na jedno gospodarstwo domowe przysługuje jeden wniosek.
  2. Czy  konieczne jest wcześniejsze złożenie wniosku o dodatek węglowy (3 tys. zł)? - Nie. Wnioskować mogą osoby uprawnione do dodatku węglowego, jednak wniosek o zakup węgla mogą złożyć wcześniej niż wniosek o wypłacenie dodatku węglowego.
  3. Czy kolejność złożenia wniosku o zakup węgla w preferencyjnej kwocie ma znaczenie? - Tak, wnioski będą realizowane wg kolejności złożenia, przy czym ważna będzie terminowa zapłata. 
  4. Czy wcześniejsze złożenie deklaracji o zainteresowaniu zakupem węgla w preferencyjnej cenie (do 26 października 2022 r.), daje pierwszeństwo zakupu? - Nie. Tak jak informowaliśmy, deklaracje służyły oszacowaniu zainteresowania mieszkańców zakupem węgla po preferencyjnej cenie.
  5.  Czy jeśli nie złożyłem deklaracji o zainteresowaniu zakupem węgla (do 26 października 2022 r.), mogę teraz złożyć wniosek o zakup? -  Tak, oczywiście.
  6. Czy prawo do zakupu preferencyjnego przysługuje mi, jeśli wcześniej nabyłem węgiel po przystępnej cenie (np. w sklepie PGG)? - Przysługuje, ale tylko do ilości określonej w rozporządzeniu. Wniosek o zakup preferencyjny zawiera oświadczenie, że ani wnioskodawca, ani żaden członek jego gospodarstwa domowego nie kupili paliwa stałego na sezon grzewczy 2022–2023 po cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę w ilości, co najmniej takiej jak jest określona w rozporządzeniu. Przykład - W przypadku zakupu po cenie poniżej 2000 zł brutto ilości węgla poniżej limitu przewidzianego rozporządzeniem (np. zakup 1 tony) gospodarstwo domowe może zakupić na preferencyjnych zasadach pełny wolumen (tj. po 1,5 tony we wskazanych w ustawie okresach). Nie zachodzi konieczność pomniejszenia przysługującej mu ilości węgla o ilość zakupioną wcześniej.
Gmina Gmina Olesno

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).