10. Narodowe Czytanie na oleskim Rynku
Od 2012 roku tradycją stało się, że w pierwszą sobotę września w całej Polsce pod patronatem Pary Prezydenckiej odbywa się akcja publicznego czytania największych dzieł należących do kanonu literatury polskiej. Wydarzenie mające na celu popularyzację czytelnictwa, a także zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
W tym roku, 4 września 2021 r., czytaliśmy "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Utwór wyjątkowy, który mimo stu piętnastu lat od powstania nic, a nic się nie zestarzał. Używamy nowszego języka, jest w nim mniej germanizmów, a więcej anglicyzmów, ale tematyka i przesłanie sztuki są nadal aktualne.
W swej twórczości Zapolska wykpiwała moralną obłudę mieszczaństwa, opisywała fakty i zjawiska życia codziennego, oraz trudną sytuację kobiet w społeczeństwie. Była przekonana o społecznej służbie literatury. A Moralność pani Dulskiej to jedno z najważniejszych osiągnięć pisarki. Utwór ukończony jesienią 1906 roku we Lwowie, swoją prapremierę miał 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie.
W 1911 Zapolska napisała dokończenie tej historii pod tytułem Śmierć Felicyjana Dulskiego.
Na oleskim Rynku mogliśmy wysłuchać sztuki przeczytanej przez oleskich lektorów. 10. Narodowe Czytanie rozpoczął burmistrz Olesna, Sylwester Lewicki.
A kwestie bohaterów sztuki czytali (alfabetycznie wg ról):
- Beata Biniek, oleska artystka, nauczycielka - Aniela DULSKA
- Kinga Siegert, blogerka i recenzentka książek – Hesia Dulska
- Michał Drab, muzyk i pisarz - Zbyszko Dulski
- Patrycja Klima uczennica - Hanka, służaca
- Irena Hadasik Radna Rady Miejskiej VIII kadencji, przedsiębiorca - Juliasiewiczowa z Dulskich
- Maria Mitrenga Przewodniczącą Miejskiej Rady Seniorów - Tadrachowa matka chrzestna Hanki
Już dziś zapraszamy na 11. Narodowe Czytanie w pierwszą sobotę września 2022 roku, kiedy to wspólnie przeczytamy Ballady i romanse Adama Mickiewicza.