Poniedziałek, 15 kwietnia 2024r. | Imieniny: Ludwiny, Waclawy, Anastazji
Pokaż menu

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

01 marca, 2023

Wiele upłynęło czasu, nim 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

"Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny."   

Lech Kaczyński

 

plakay zolnierzy wykletych.jpeg

 

Ku pamięci bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznego, dzień 1 marca ustanowiono świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu, komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Ustanowienie w 2011 r. 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” stanowi potwierdzenie przez wolną, demokratyczną Rzeczpospolitą roli, jaką odegrali oni na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości.


poprawa-plakat.jpeg

XI edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" już 5 marca 2023 r. o godzinie 12:00 na terenie uroczyska "Siedem Źródeł"!

W tegorocznej edycji, tak jak rok temu, uczestnicy będą mieli możliwość wystartowania na dwóch dystansach, tj.:

- dystans 1963 metrów - odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak ps. Lalek;

- dystans 5 km - bieg sportowy.

Organizator przewiduje wspólny start na obu dystansach, jednak zastrzega możliwość podziału na grupy.

Zapisy - online od 1 lutego 2023 r. do 2 marca 2023 r. poprzez przesłanie drogą mailową na adres zeskanowanego wypełnionego formularza zgłoszeniowego: Formularz Zgłoszeniowy.docx (85,15KB)

oraz w dniu biegu od 10:30 do 11:45 w Biurze Zawodów – UDZIAŁ W  BIEGU JEST BEZPŁATNY!

Dla pierwszych 150 osób pakiet startowy oraz ciepły posiłek!

REGULAMIN: regulamin tropem wilczym.pdf (332,18KB)

Wydarzenie patronatem medialnym objęli:

OOL24.pl, Gazeta Oleska, Radio Opole oraz Radio DOXA.

 
Gmina Gmina Olesno

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).