Środa, 29 maja 2024r. | Imieniny: Magdaleny, Bogumily, Urszuli
Pokaż menu

KRUS – wiadomości

16 grudnia, 2020
KRUS.jpegKRUS.jpeg

   

 

Co nowego przyniósł rok 2020.

Chciałoby się powiedzieć, że wszystko, jeśli nie jest nowe to inne. Weszliśmy w ten rok  z programem świadczeń uzupełniających dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Na początku marca zaczęły do nas napływać niepokojące wiadomości dotyczące epidemii.  Stan zagrożenia zmusił nas do przeorganizowania funkcjonowania Placówki. Przyjmowanie interesantów odbywa się zza „szyby”. Dokumenty są przyjmowane  przez tzw. wrzutnię i podlegają 72 godzinnej kwarantannie. Niezależnie od tych utrudnień w każdej chwili jesteśmy do Państwa dyspozycji na miejscu w placówce lub za pomocą teleinformatycznych środków przekazu – telefon, mail, elektroniczna skrzynka podawcza (e-puap). Zbliża się zima. W planach tego roku jest przebudowa pomieszczenia poczekalni tak, aby uniknąć kolejek przed placówką.

Zajmę się teraz bieżącą pracą placówki. Jak wcześniej wspomniałem cały czas przyjmujemy wnioski o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji  tj. takim, które wymagają pomocy w codziennych czynnościach. Dużą grupą świadczeń są świadczenia wynikające z ustawy „covidowej”. Pierwsze świadczenie przysługuje, gdy ubezpieczony małżonek lub domownik zachorują na covid-19 drugie dla osób, które przebywały na kwarantannie, trzecie to zasiłki opiekuńcze przysługujące jednemu  z rodziców w sytuacji, gdy dziecko do 8 roku życia przebywa w domu z powodu zamknięcia szkoły lub przedszkola.       

 Następną grupą działań to ubezpieczenia. Objęcia, wyłączenia z ubezpieczenia, dzierżawy.  Przy okazji dzierżaw przypomnę, że od 31 lipca weszła w życie nowelizacja ustawy  „prawo geodezyjne…”. Od tej pory potwierdzania umów dzierżaw dokonujemy  w urzędach gminnych.  Przy okazji przypomnę, że każda zmiana w gospodarstwie, czy to powierzchni użytków rolnych, zatrudnienia, wykonywania umowy zlecenia, czy też zgłoszenia do ubezpieczenia osób pracujących w gospodarstwie powinna zostać zgłoszona w KRUS-ie w ciągu 14 dni. 

 Kolejną niemniej ważną dziedziną, jaką zajmuje się KRUS to prewencja. W tym roku chciałbym zwrócić uwagę  na  kampanię prewencyjną pod hasłem  „Kości i stawy też rolnika sprawy”. Choroby układu ruchu nie tylko wywołują liczne dolegliwości, ale w sposób pośredni są przyczyna wielu wypadków przy pracy rolniczej. Prace w gospodarstwie rolnym, pomimo ogromnego postępu technologicznego wymagają dużego wysiłku fizycznego. Chroniczne przeciążanie układu ruchu, w tym kręgosłupa, prowadzi do poważnych zmian zwyrodnieniowych. Wśród najczęstszych przyczyn chorób układu ruchu wymienia się:                                                                                                                                  

 -  wysiłek fizyczny spowodowany nadmiernym ciężarem i gabarytami przenoszonych ładunków                                               

-  długotrwałą pracę w nienaturalnej pozycji                                                                                     

-  ekspozycja na wibracje i gwałtowne wstrząsy                                          

 -  praca ze zwierzętami gospodarskimi,  przygniecenie,  uderzenie, szarpnięcie                                                                           

-  zbyt długi czas pracy w ekstremalnych warunkach.             

 Jak zapobiegać?  Dobrze zorganizować stanowisko pracy, zapewnić pomoc drugiej osoby, zadbać o ergonomię, stosować ułatwienia w postaci podnośników, przenośników, wózków transportowych, nauka technik podnoszenia ciężarów, stosowanie przerw w pracy, stosowanie zasady bezpiecznego kontaktu ze zwierzętami, zapobieganie powstawaniu urazów przez stosowanie odpowiedniego obuwia i odzieży roboczej. Przypominamy, że normy stosowane podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów dla kobiet wynoszą: 12kg (praca stała)  20 kg (praca dorywcza), dla mężczyzn: 20 kg (praca stała) i 50 kg (praca dorywcza).

Do końca listopada bieżącego roku w gminie Dobrodzień doszło do 2 zdarzeń, w jakich osoby podlegające  ubezpieczeniu społecznemu rolników uległy wypadkom podczas wykonywania pracy rolniczej.  Opolszczyzna ma jeden z najniższych w kraju wskaźników wypadkowości  (liczba wypadków na 1000 ubezpieczonych osób), powiat oleski zalicza się do najlepszych  w województwie opolskim w tym względzie, natomiast gmina Dobrodzień należy do najlepszych  w powiecie oleskim.

Istnieje strona internetowej, na której prezentujemy rozwiązania przyczyniające się do zwiększenia bezpieczeństwa w naszych obejściach.

https://www.krus.gov.pl/aktualnosci/dokument/artykul/bezpiecznie-w-gospodarstwie-rolnym/

 

Bardzo dziękuję rolnikom za Ich wytężoną pracę. Ze swej strony zapewniam,  że w tym trudnym dla wszystkich czasie dołożymy wszelkich starań, aby Państwa sprawy  były załatwiane w jak najkrótszym czasie z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Na naszej stronie internetowej  https://www.krus.gov.pl/ znajdziecie Państwo wszystkie druki wraz z instrukcją ich wypełnienia.

Zachęcam do elektronicznego sposobu przesyłania dokumentów na adres Placówki:

https://www.krus.gov.pl/krus/struktura/oript/oript-tabela-z-danymi/pt-olesno/

Dokumenty można także bezpiecznie dostarczyć tradycyjna pocztą. W razie jakichkolwiek pytań prosimy kontaktować się z nami pod numerami telefonów (34) 358 31 89  oraz (34)358 35 73. Codziennie PT KRUS jest czynna w godzinach 7.00- 15.00, a w poniedziałki  do godz. 16.00 i w tych godzinach można skorzystać z obsługi bezpośredniej.

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok 2021. Z tej okazji składamy Państwu najlepsze życzenia wszelkiej pomyślności, zdrowia  wewnętrznego pokoju oraz spełnienia marzeń.

 

          Kierownik PT KRUS w Oleśnie       
       Arkadiusz Grzebiński  z pracownikami

 

PDFKRUS wiadomości.Dobrodzień.pdf
Gmina Gmina Dobrodzień

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).