Piątek, 8 grudnia 2023r. | Imieniny: Marii, Światozara, Makarego
Pokaż menu

Informacja dla mieszkańców Gminy Dobrodzień

21 października, 2022

Na terenie Gminy Dobrodzień trwają prace związane z aktualizacją i sprawdzeniem możliwości budynków co do czasowego schronienia się ludności oraz dystrybucji tabletek jodku potasu.

Państwowa Straż Pożarna wspólnie z pracownikami samorządowymi będzie prowadziła działania związane ze sprawdzeniem budynków użyteczności publicznej w których mogą czasowo schronić się osoby na wypadek sytuacji kryzysowej.

W ramach działań przygotowawczych na terenie Gminy Dobrodzień przygotowano również 6 punktów dystrybucji tabletek z jodkiem potasu. Działania związane z przygotowaniami do dystrybucji preparatu mają wyłącznie charakter prewencyjny. Nie wiążą się z żadnym bezpośrednim zagrożeniem. Jednostki Samorządu terytorialnego oraz służby przygotowują się na potencjalne zagrożenia, nawet wtedy, kiedy ryzyko ich wystąpienia jest bardzo małe.

W momencie prognozowanych zagrożeń mieszkańcy zostaną powiadomieni o konieczności podejmowania działania w celu zabezpieczenia siebie oraz swoich najbliższych. Wszelkie pojawiające się informacje o działaniach służb mają charakter przygotowawczy i aktualizacyjny. W celach informacyjnych poniżej przedstawiamy dane z którymi mieszkańcy mogą się zapoznać.

Wyznaczone punkty do wydawania tabletek jodowych w razie wystąpienia zagrożenia.

 

Lp.

 

Nazwa Punktu

Adres

Obszar obsługi

1.

 

Publiczna Szkoła Podstawowa w Szemrowicach

 

ul. Wiejska 2, Szemrowice, 46-380 Dobrodzień

Klekotna, Kocury, Rzędowice, Szemrowice, Malichów, Warłów, Bzionków

2.

 

Publiczna Szkoła Podstawowa w Turzy

 

ul. Kolejowa 27, Turza,

46-380 Dobrodzień

 

Ligota Dobrodzieńska, Turza, Makowczyce, Myślina, Dąbrowica

3.

 

Oddział Przedszkolny w Główczycach

Publicznej Szkoły Podstawowej w Dobrodzieniu

 

ul. Dobrodzieńska 1

46-380 Główczyce

 

Główczyce, Gosławice, Zwóz, Rędzina

4.

Publiczna Szkoła Podstawowa w Dobrodzieniu

 

ul. Piastowska 17, 46-380 Dobrodzień

 

Miasto Dobrodzień ulice: Chłopska, Edyty Stein, Kościuszki, Księdza Gładysza, Lubliniecka, Moniuszki, Oleska, Plac Wolności, Polna, Reymonta, Rzędowicka, Studzienna, Szemrowicka, Wojska Polskiego, Dębowa, Mickiewicza, Miodowa, Parkowa, Zielona

5.

Publiczna Szkoła Podstawowa w Dobrodzieniu

ul. Piastowska 49,

46-380 Dobrodzień

Błachów, Miasto Dobrodzień ulice: Piastowska, Pocztowa, Topolowa, Akacjowa, Arki Bożka, Bieńka, Cmentarna, Dworcowa, Dzierży, Habas, Jaśminowa, Jodłowa, Kolejowa, Konrada Mańki, Leśna, Na Bąki, Ogrodowa, Opolska, Powstańców Śląskich, Słoneczna, Solna, Spółdzielcza, Strzelnica, Wiosenna

6.

 

Zespół Szkolno - Przedszkolny w Pludrach

Publiczna Szkoła Podstawowa

 

ul. Wyzwolenia 4b,

46-375 Pludry

 

Pludry Bzinica Nowa, Bzinica Stara, Kolejka,

Pietraszów, Liszczok, Bąki

 

 

 

W momencie uruchomienia akcji wszystkie osoby, niezależnie od tego, gdzie zamieszkują na stałe, gdzie pracują, jakie mają obywatelstwo będą uprawnione do tego - jeśli mają wskazania do przyjęcia jodu - żeby odebrać tabletki. - Wszystkie osoby, które pojawią się w punktach dystrybucji będą obsłużone. Każda osoba otrzyma ulotkę przygotowaną przez lekarzy endokrynologów.

Jodek potasu to jest produkt leczniczy i jak każdy lek ma swoje konkretne wskazania. Tutaj konkretnym wskazaniem jest ochrona tarczycy przed działaniem radiacyjnym radioaktywnego jodu. Natomiast jak każdy lek ma różne interakcje z innymi lekami, jak również działania uboczne. Wszyscy, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości, czy mogą przyjąć ten lek, powinni już teraz skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub endokrynologiem.

Ulotka TJ.jpeg

Ulotka TJ 2.jpeg
Gmina Gmina Dobrodzień

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).