Czwartek, 13 czerwca 2024r. | Imieniny: Lucjana, Antoniego
Pokaż menu

Będzie obwodnica Olesna!

19 grudnia, 2020
Będzie obwodnica Olesna!

Wojewoda Opolski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla obwodnicy Olesna w ciągu drogi ekspresowej S11 o długości blisko 25 km. Uzyskana decyzja umożliwi wykonawcy rozpoczęcie robót budowlanych w terenie, których zakończenie planowane jest na IV kw. 2022 r.

Umowa na realizację tej inwestycji w systemie „Projektuj i buduj” została podpisana 20 maja 2019 r. i opiewa na 694 mln zł.

 

Zakres inwestycji  

Początek przebiegu trasy będzie zlokalizowany na istniejącej drodze krajowej nr 11 w pobliżu m. Kolo­nia Ciarka w ramach tymczasowego ronda łączącego istniejącą drogę krajową nr 11 z drogą ekspresową S11. Koniec zlokalizowany będzie na granicy woj. opolskiego i śląskiego, dowiązując się do istniejącej drogi krajowej nr 11 w pobliżu miejscowości Łomnica poprzez tymczasowy łącznik oraz rondo łączące drogę ekspresową S11 z istniejącą drogą krajową nr 11. Realizowane „tymczasowe połączenia” wynikają z etapu przygotowania sąsiednich odcinków drogi ekspresowej, tj. dla odcinka w kierunku Bytomia oraz dla odcinka w kierunku granicy z woj. wielkopolskim.

Projektowana obwodnica będzie docelowo stanowiła fragment drogi ekspresowej S11 o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku i nośności 11,5 t/oś.

Obiekty inżynierskie

W ramach inwestycji powstaną 24 obiekty mostowe, węzeł Olesno na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 487 wraz z dwoma rondami oraz kolejne dwa ronda w ciągu obwodnicy.

Wśród zaprojektowanych obiektów mostowych największe z nich to dwa wiadukty nad linią kolejową o długości całkowitej odpowiednio około 135 m oraz 126 m, zlokalizowane w pobliżu m. Wydzieracz.

 

Projekt przewiduje także budowę urządzeń ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz przebudowę infrastruktury technicznej (sieć wodno-kanalizacyjna, gazowa, elektroenergetyczna, telekomunikacyjna i urządzenia melioracyjne).

 

Korzyści wynikające z budowy obwodnicy

Nowa trasa, z dala od terenów zabudowanych, zapewni komfort ruchu tranzytowego, tworząc połączenie ponadregionalnej drogi tranzytowej łączącej województwa wielkopolskie, opolskie i śląskie. Realizacja inwestycji umożliwi również skomunikowanie z terenami inwestycyjnymi, wpływając na aktywizację gospodarczą terenów zlokalizowanych w sąsiedztwie drogi krajowej nr 11 oraz w województwie opolskim.

Planowana obwodnica Olesna stanowić będzie fragment drogi ekspresowej S11, która ma charakter ogólnopolski i docelowo połączy Pomorze Środkowe z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym. /GDDKiA/

 

Kalendarium

1 grudnia 2017 r. - złożenie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

5 lipca 2018 r. - wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

16 października 2018 r. - wszczęcie postępowania przetargowego w trybie „Projektuj i buduj”

1 kwietnia 2019 r. - wybór najkorzystniejszej oferty (konsorcjum firm MIRBUD S.A. (lider) oraz Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia S.A. (partner))

20 maja 2019 r. - podpisanie umowy na realizację obwodnicy Olesna w ciągu S11

18 grudnia 2020 r. - wydanie decyzji ZRID
Gmina Powiat oleski
Powiat oleski zlokalizowany jest w północno-wschodniej części województwa opolskiego. W skład powiatu wchodzą gminy: Dobrodzień, Gorzów Śląski, Olesno, Praszka, Radłów, Rudniki, Zębowice oraz miasta Dobrodzień, Gorzów Śląski, Olesno, Praszka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).