Poniedziałek, 15 kwietnia 2024r. | Imieniny: Ludwiny, Waclawy, Anastazji
Pokaż menu

Wszystkie koncerty fortepianowe Beethovena w Filharmonii Opolskiej

07 grudnia, 2020
Wszystkie koncerty fortepianowe Beethovena w Filharmonii Opolskiej

11 i 12 grudnia Filharmonia Opolska zaprasza na dwa wieczory z muzyką Beethovena, zatytułowane Beethoven. Wszystkie Koncerty vol. 1 i vol. 2, podczas których będzie można wysłuchać kompletu pięciu koncertów fortepianowych Ludwiga van Beethovena w wykonaniu Michała Francuza z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Przemysława Neumanna.

Beethoven, którego 250. rocznica urodzin jest w tym roku świętowana na całym świecie, był nie tylko kompozytorem, ale także wirtuozem fortepianu – sam był zatem pierwszym wykonawcą koncertów, po które dziś sięgają najlepsi pianiści na całym świecie.

W piątkowy wieczór wysłuchamy pierwszych trzech koncertów: I Koncertu fortepianowego C-dur op. 15, który utrzymany jest w stylu klasycznym, trzyczęściowym; II Koncertu fortepianowego B-dur op. 19 z wyraźnymi wpływami twórczości Mozarta oraz III Koncertu fortepianowego c-moll op. 37, z którego kompozytor był szczególnie zadowolony. Z relacji ucznia, którego Beethoven wyznaczył do przewracania kartek podczas premierowego wykonania III Koncertu, dowiadujemy się, że zamiast zapisu nutowego na kartkach znajdowały się jedynie trudne do rozczytania wskazówki i symbole, a cały utwór kompozytor wykonał z pamięci.

Dzień później, czyli w sobotę – będziemy mogli wysłuchać IV Koncertu fortepianowego G-dur op. 58 o charakterze lirycznym oraz najsłynniejszego V Koncertu fortepianowego Es-dur op. 73. Koncert ten po śmierci Beethovena zyskał przydomek Cesarski, ze względu na mające w tym czasie miejsce wydarzenia związane z podbojami wojsk Napoleona.

Takiego wieczoru (a właściwie dwóch) jeszcze w Opolu nie było!

Michał Francuz ma opinię jednego z najciekawszych i najbardziej kreatywnych polskich pianistów. Jego gra wyróżnia się̨ nienagannym warsztatem, zaś interpretacje wykonywanych utworów – dużą̨ wyobraźnią̨ dźwiękową̨, pełnią życia i wyrazu, a także siłą ekspresji. Michał Francuz prowadzi czynne życie koncertowe zarówno jako muzyk solowy jak i kameralista, zdobywając uznanie publiczności i krytyki.

Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej poprowadzi jej dyrektor Przemysław Neumann.

Oba koncerty odbędą się bez udziału publiczności i będą transmitowane na żywo, na fan page'u Filharmonii Opolskiej na Facebooku. Wirtualne bilety na koncert dostępne są w wyjątkowej, promocyjnej cenie: 4,99 zł!
Gmina Powiat kluczborski
Powiat kluczborski (województwo opolskie) utworzony został w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Kluczbork. W skład powiatu wchodzą gminy: Byczyna, Kluczbork, Wołczyn, Lasowice Wielkie oraz miasta: Byczyna, Kluczbork, Wołczyn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).