Poniedziałek, 21 czerwca 2021r. | Imieniny: Alicji, Alojzego
Pokaż menu

Stobrawski Park Krajobrazowy – Opolskie małe ale kwitnie

06 maja, 2021
Stobrawski Park Krajobrazowy – Opolskie małe ale kwitnie
fot. PolskieSzlaki.pl

Stobrawski Park Krajobrazowy to prawdziwy azyl. Dla ptaków i całej przyrody, ale i dla ludzi jej stęsknionych. Niewiele już takich azyli w Polsce znajdziemy, a gdybym miała go do czegoś przyrównać, to skojarzył mi się z magiczną Doliną Baryczy i innymi ptasimi rajami, jak Park Narodowy Ujście Warty czy oczywiście Biebrzański Park Narodowy. I wreszcie nad Stobrawą udało nam się trochę pobuszować wśród rozlewisk, bo zwykle zwiedzamy takie miejsca latem, kiedy są suche i jakby nieco wymarłe, a teraz wiosną, po śnieżnej zimie, wody tu nie brakowało. W ogóle Stobrawski Park Krajobrazowy wodą stoi, a przynajmniej ja go tak odbieram i takich właśnie miejsc do jego poznania szukaliśmy. Starorzecza, rozlewiska, rzeki, liczne stawy hodowlane, to wszystko towarzyszy nam na każdym kroku w tym Parku. Wody nie ma tylko na wydmach, które też zdołaliśmy odwiedzić 🙂

Stobrawski Park Krajobrazowy

Stobrawski Park Krajobrazowy

Jak dojechać do Stobrawskiego Parku?

Stobrawski Park Krajobrazowy znajduje się około 30 km od Opola, na północ od tego miasta. Leży na terenie 12 gmin, w dorzeczu rzeki Stobrawy i innych rzek, a od południa Park zamyka rzeka Odra. Do Stobrawskiego Parku najlepiej dojechać z Opola drogą nr 454, którą można zmierzać aż do miejscowości Pokój. Znajduje się tu popularny, historyczny Park. Można też w Dobrzeniu Wielkim odbić w drogę 457, która prowadzi do wsi Nowe Kolnie, gdzie my zaczynaliśmy. Znajdziesz tu wspaniałe starorzecza i płynącą Odrę. To zachodni skraj Stobrawskiego Parku Krajbrazowego. My jadąc ze Śląska ominęliśmy Opole i autostradę i w Ozimku wjechaliśmy na drogę nr 46 i dalej we Wróblinie odbiliśmy na drogę prowadzącą z Opola 454 i dalej już tak samo, jak pisałam wcześniej, w Dobrzeniu Wielkim odbiliśmy w drogę 457 aż do Nowych Kolni.

Na rowerze wałem

Na rowerze wałem

Co zobaczyliśmy w Stobrawskim Parku?

Stobrawski Park Krajobrazowy to bardzo rozległy teren, można go poznawać przez tydzień, albo i dłużej. Ścieżek i szlaków znajdziesz tu pod dostatkiem. Na miejscu czekają noclegi, głównie agroturystyki, choć jest i hotel, w zamku w Bożejowie. My przeznaczyliśmy na ten Park jeden, bardzo aktywny dzień i w tym czasie zobaczyliśmy jak najwięcej się dało. Towarzyszyły nam rowery, by sprawniej i szybciej przemierzać szlaki. Chętnie pokażemy Ci odkryte przez nas miejsca, które nas zauroczyły i poprowadzimy Cię do nich, bo trzeba przyznać, że to miejsce dopiero się rozwija i brakuje wszelkich oznaczeń w terenie. Zobacz więc, co my odkryliśmy w tym pięknym Parku i sprawdź, jak tam dojechać.

Ścieżka nad starorzecza

Ścieżka nad starorzecza

Starorzecza i Odra

Starorzeczy w SPK jest około 300 i od razu kojarzą mi się jako wizytówka i serce tego miejsca! Nic więc dziwnego, że koniecznie chcieliśmy je zobaczyć i od nich zaczęliśmy swoją podróż po Stobrawskim Parku Krajobrazowym. Tylko co wybrać i gdzie po nie uderzyć? Starorzeczy jest wiele i są usiane w różnych fragmentach Parku, ja polecę Wam i pokażę największe ich skupisko. A znajduje się ono między drogą Stobrawa - Nowe Kolnie - Kościerzyce i korytem rzeki Odra. Znajdziesz tu kilka większych starorzeczy i liczne mniejsze. Rozlewają się przy wale i właśnie o nim chcę Wam napisać. To idealny sposób, by przemieszczać się wśród starorzeczy w tej części Parku. My wjechaliśmy na ten wał w miejscowości Nowe Kolnie. Samochód zaparkowaliśmy bezpłatnie na poboczu, tuż przy ścieżkach prowadzących w górę na wał. To idealna trasa na rower, można podążać w obie strony, my pojechaliśmy w prawo, w kierunku zakola Odry. W sumie to było 3 km w jedną stronę aż do Odry, bardzo przyjemna przejażdżka, którą my dodatkowo wzbogaciliśmy o zjazdy w dół, nad oczka wodne i rozlewiska. Dołem też właściwie prowadzi ścieżka i można się tak poruszać. Zobaczysz na zdjęciach, jak urokliwe jest to miejsce, a jeszcze nam pogoda bardzo przypasowała, choć było zimno. Nad tymi starorzeczami widzieliśmy różne ptaki, ja jestem kiepska trochę z gatunków, ale wydaje mi się, że była czapla siwa, żurawie, no i kaczki i łabędzie. Można by tutaj spędzić naprawdę sporo czasu, ale my go nie mieliśmy, więc po krótkich postojach jechaliśmy dalej, aż do Odry, która jest tutaj całkiem spora i malowniczo wije się po okolicy. Wracaliśmy do samochodu już górnym wałem przez cały czas, z którego roztaczały się piękne widoki. Super, że było sporo wody i rozlewiska faktycznie były rozlewiskami.

Stobrawski Park Krajobrazowy - rozlewiska

Stobrawski Park Krajobrazowy - rozlewiska

Starorzecze

Starorzecze

Czyżby czapla?

Czyżby czapla?

Więcej na blogu PolskieSzlaki.pl.
Gmina Powiat kluczborski
Powiat kluczborski (województwo opolskie) utworzony został w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Kluczbork. W skład powiatu wchodzą gminy: Byczyna, Kluczbork, Wołczyn, Lasowice Wielkie oraz miasta: Byczyna, Kluczbork, Wołczyn.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).