Poniedziałek, 4 grudnia 2023r. | Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana
Pokaż menu

Poseł Violetta Porowska jest jedną z wnioskodawczyń ustawy ws. odmowy przyjęcia mandatu nałożonego przez Policję

11 stycznia, 2021
Poseł Violetta Porowska jest jedną z wnioskodawczyń ustawy ws. odmowy przyjęcia mandatu nałożonego przez Policję
mat. wyborczy

Grupa Posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła wczoraj w sejmie projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Chodzi o odebrania obywatelom prawa do odmowy przyjęcia mandatu nałożonego przez funkcjonariuszy policji. Po wystawieniu mandatu, obywatel będzie miał siedem dni na zaskarżenie nałożonego mandatu do Sądu Rejonowego. Jednym z wnioskodawców projektu jest Poseł Violetta Porowska.

Propozycje zawarte w projekcie odnoszą się do dwóch zasadniczych kwestii: nakładania kar wolnościowych za wykroczenia przez referendarzy sądowych oraz zaskarżania mandatów karnych.

W odniesieniu do pierwszego zagadnienia projekt zmierza do umożliwienia referendarzom sądowym wymierzania kar nagany albo grzywny w postępowaniu nakazowym. Kompetencja ta ma być w założeniu fakultatywna (w zależności od możliwości kadrowych
w danym sądzie) i niezależna od możliwości wydawania wyroków nakazowych przez sąd. Aktualnie zdecydowana większość spraw o wykroczenia rozpoznawanych przez sądy zostaje zakończona prawomocnie wyrokiem nakazowym. Oznacza to, że wprowadzenie projektowanych rozwiązań spowoduje istotne odciążenie sędziów od rozpoznawania spraw o wykroczenia i – w razie całościowego zastosowania ich w danym sądzie – spowoduje, że do kompetencji sędziów zaliczać się będą jedynie sprawy, które muszą zostać rozpoznane na rozprawie.

Według niniejszych propozycji referendarz sądowy wydawałby na posiedzeniu nakaz karny w sprawach o wykroczenia, w których wystarczające jest wymierzenie nagany albo grzywny. Nakazem karnym nie można by było orzec środka karnego. Zachowane by było w pełni prawo obwinionego i oskarżyciela do drogi sądowej, gdyż – analogicznie do wyroku nakazowego – od nakazu karnego służyłby sprzeciw o charakterze kasatoryjnym. W wyniku wniesienia sprzeciwu sprawa podlegałaby rozpoznaniu przez sąd. Nie byłoby przy tym wykluczone wydanie po wniesieniu sprzeciwu wyroku nakazowego przez sąd z uwagi na szerszy zakres środków reakcji karnej mogących być stosowanymi w tym trybie przez sąd (kara ograniczenia wolności, środek karny). W każdym zaś razie strona będzie mogła spowodować – poprzez wniesienie sprzeciwu – rozpoznanie każdej sprawy na rozprawie przez niezawisły sąd, co czyni zadość wymogom konstytucyjnym i konwencyjnym - czytamy w uzasadnieniu.

Projekt zakłada, że przepisy w nim zawarte wejdą w życie z dniem wejścia w życie ustawy i odtąd regulować będą stosunki społeczne. Ustala się przy tym założenie, że czynności procesowe, w tym w postępowaniu mandatowym, dokonane przed dniem wejścia w życie ustawy będą skuteczne, jeżeli dokonano ich z zachowaniem przepisów dotychczasowych.

Projekt ustawy rozpoczął właśnie proces legislacyjny.

PAWEŁ GĄSIORSKI




Gmina Powiat kluczborski
Powiat kluczborski (województwo opolskie) utworzony został w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Kluczbork. W skład powiatu wchodzą gminy: Byczyna, Kluczbork, Wołczyn, Lasowice Wielkie oraz miasta: Byczyna, Kluczbork, Wołczyn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).