Legendarny dyrygent, piosenki Osieckiej i zajęcia dla dzieci w Filharmonii Opolskiej
Filharmonia Opolska zaprasza w ten piątek na koncert w ramach cyklu Strefa Gwiazd. Opolską orkiestrę poprowadzi Antoni Wit prawdziwa legenda dyrygentury, laureat licznych nagród m.in. Grammy Award, nieliczny artysta, którego płyty sprzedano w łącznym nakładzie niemal sześciu milionów egzemplarzy. Solista wieczoru będzie Krzysztof Książek Półfinalista i laureat dwóch nagród pozaregulaminowych w XVII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015) oraz laureat III nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie mazurków.
W programie koncertu uwertura do ostatniej opery w dorobku Gioacchino Rossiniego Wilhelm Tell. Bardzo operowo brzmi również początek kolejnego utworu – Wariacji na temat dziecięcej piosenki. Mroczny, chwilami wręcz złowieszczy klimat zbudowany w orkiestrowej introdukcji przez węgierskiego pianistę, dyrygenta i kompozytora – Ernsta von Dohnányi. Koncert zamknie VII Symfonia Antonina Dvořáka, dzieło cenione przez krytyków i muzyków – Symfonia d-moll z 1885 roku jest wykonawczo wymagająca w sposób przynoszący satysfakcję grającym, ale nie brakuje jej zapadających w pamięć melodii i tematów.
Ucztę muzyczną poprzedzi spotkanie autorskie z Maestro Witem, który opowie o swojej książce - "Dyrygowanie. Sprawa życia i śmierci." Pozycję, w której legenda polskiej dyrygentury rozmawia z Agnieszką Malatyńską-Stankiewicz będzie można również zakupić i otrzymać dedykację!
22.10.2021 spotkanie godz. 18:00, koncert godz. 19:00. Ostatnie bilety dostępne w kasie i na stronie filharmonii.
Sobota jest dniem obowiązkowym dla wszystkich miłośników twórczości Agnieszki Osieckiej. Początkowo zaplanowany jako koncert klubowy, z powodu ogromnego zainteresowania został przeniesiony na dużą salę koncertową. W repertuarze koncertu znajdą się przede wszystkim piosenki literackie i poetyckie, hołdujące Agnieszce Osieckiej, która była która była artystką wszechstronną i niezwykłe utalentowaną. Poetka, pisarka, reżyserka, dziennikarka, autorka ponad 2000 piosenek, a nawet pierwszego hasła Coca-Coli w Polsce (Coca-Cola to jest to!). W pamięci zapadły nam jej wspaniałe piosenki, ale to co napędzało ją przez całe życie, to miłość.
Uwielbiała kochać i choć interesowali się nią mężczyźni inteligentni, kulturalni i szarmanccy, ona zawsze wybierała łobuzów. Kiedy kochała, czuła, że żyje i wszystko co tworzyła wynikało z tej ogromnej potrzeby miłości. W październiku tego roku świętowałaby swoje 85. urodziny.
23.10.2021 godz. 19:00
W niedzielę rano Filharmonia zaprasza dzieci na pierwszy spektakl muzyczny w ramach nowego cyklu Współczesna dla dzieci. To projekt łączący muzykę współczesną, teatr, obraz, ruch i słowo. Powstał on z ogromnej potrzeby tworzenia sztuki dla dzieci i młodzieży, która uznaje, że to wyjątkowo wrażliwi, nietuzinkowi, a czasem nawet wytrawni odbiorcy.
U źródła projektu znajdziecie muzykę – współczesną, odważną, szepczącą, zaskakującą swoim brzmieniem. Muzyka ta jest zakomponowana lub improwizowana, wykonywana na żywo. Często wypływa ona również z melodii słowa.
24.10.2021 godz. 10:00 i 11:30