Środa, 29 marca 2023r. | Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Pokaż menu

Instytut Śląski uruchomił archiwum wycinków prasowych on-line

14 listopada, 2020
Instytut Śląski uruchomił archiwum wycinków prasowych on-line

Instytut Śląski w Opolu uruchomił nowy, bardzo ciekawy projekt - archiwum wycinków prasowych on-line.

Archiwum dostępne jest bezpłatnie od poniedziałku 2 listopada pod adresem https://archiwum-prasy.instytutslaski.pl. Wciąż uzupełniany katalog zawiera już ponad 13,5 tys. wycinków z gazet polskich na Śląsku lat 1918-1921. Wszystkie wycinki dotyczą miejscowości na Śląsku, zostały tym miejscowościom przyporządkowane i oznaczone datą dzienną wydania gazety, z której pochodzą, a prosta wyszukiwarka, stanowiąca integralną część strony, umożliwia ich łatwe przeglądanie.

Archiwum ma przede wszystkim funkcję popularyzatorską - chcemy ułatwić mieszkańcom regionu dostęp do źródeł historycznych, a wiążąc je z dokładnym czasem i miejscem, uczynić je jednocześnie bardziej przystępnymi i atrakcyjnymi. Będzie to z pewnością gratka dla pasjonatów historii lokalnej, autorów drzew genealogicznych, ale też np. samorządów, czy profesjonalnych historyków specjalizujących się w okresie Plebiscytu i Powstań Śląskich.

Sfinansowano je ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022, w ramach projektu "Ślązacy dla Niepodległej. Już plebiscyt tu nadchodzi".




Gmina Powiat kluczborski
Powiat kluczborski (województwo opolskie) utworzony został w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Kluczbork. W skład powiatu wchodzą gminy: Byczyna, Kluczbork, Wołczyn, Lasowice Wielkie oraz miasta: Byczyna, Kluczbork, Wołczyn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).