Wtorek, 20 kwietnia 2021r. | Imieniny: Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Pokaż menu

Kolejne oszustwa na aplikacje „zdalny pulpit”

27 lutego, 2021
Kolejne oszustwa na aplikacje „zdalny pulpit”

Kluczborska Policja ostrzega przed oszustami działającymi metodą "na zdalny pulpit”. Wykorzystując dane 2 mieszkańców powiatu kluczborskiego, oszuści zaciągnęli na nich pożyczki. Mężczyźni zostali zmanipulowani przez przestępców i zainstalowali oprogramowanie do zdalnego łączenia się z komputerami. W ten sposób pokrzywdzeni stracili ponad 60 000 złotych.

Do Komendy Powiatowej Policji w Kluczborku, w ostatnich kilku dniach zgłosiło się 2 mieszkańców naszego powiatu, którzy oświadczyli, że oszuści wykorzystując ich dane, z kont skradli łącznie ponad 60 tys. zł. Dodatkowo zaciągając na nich pożyczki.

W rozmowie z mężczyznami policjanci ustalili, że zdecydowali się na inwestycję giełdową. Po zarejestrowaniu się w witrynie internetowej w krótkim czasie otrzymali instrukcje, jak korzystać z programu umożliwiającego transakcje. Dodatkowo pokrzywdzeni zainstalowali na swoim komputerze aplikację, do której link otrzymali w wiadomości.

Pobrana aplikacja dała przestępcom pełen dostęp do ich komputera i konta. Po pewnym czasie mężczyźni otrzymali informacje ze swojego banku, że ich wnioski na kredyt zostały pozytywnie rozpatrzone. Jak się okazało, to oszuści wykorzystując udostępnione dane osobowe, zaciągnęli pożyczki na rachunki mieszkańców naszego powiatu. Szacowane przez pokrzywdzonych straty czyli pieniądze skradzione z kont oraz z zaciągniętych pożyczek, to ponad 60 tysięcy złotych.

Policja ostrzega – oszuści coraz częściej wykorzystują metodę „na zdalny pulpit”. Kradzież pieniędzy odbywa się dosłownie na oczach pokrzywdzonych. Internetowi przestępcy posługują się różnymi wariantami, chodzi jednak o to, by skłonić ofiarę do zainstalowania programu zdalnej obsługi komputera, a potem polecić jej, by zalogowała się do swojego konta w banku.

Najczęściej wykorzystywanym przez oszustów wariantem jest namawianie ofiary do skorzystania z pewnej usługi umożliwiającej szybkie pomnożenie gotówki. Gdy zainteresowana osoba napotyka problemy techniczne, fałszywy konsultant "wspiera ją" przez zdalny pulpit i dosłownie na oczach ofiary, "czyści" jej konto, bądź zaciąga ekspresowe pożyczki.

Pokrzywdzeni sądzą, że zainwestowali, a na ich koncie za chwilę pojawi się większa kwota. Tak się jednak nie dzieje. Pokrzywdzeni tego rodzaju przestępstwem, to często wcale nie seniorzy, a młode osoby, które powinny być dość dobrze zorientowane w kwestii płatności internetowych. Pomimo tego oszustom udaje się ich okradać.

Policja również rekomenduje jakie działania należy podjąć aby uchronić się przed takim incydentem:

  • Należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Obietnica superatrakcyjnej inwestycji to najczęściej metoda działania oszustów
  • Tylko posiadacz konta może się do niego logować i wykonywać transakcje
  • Nigdy nikomu nie wolno udostępniać swojego konta bankowego i danych logowania
  • Jeżeli konsultant proponuje zainstalowanie oprogramowania do zdalnego zarządzania pulpitem to można być pewnym, że jest to oszustwo
  • W przypadku gdy osoba  podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania należy się rozłączyć i zadzwonić do biura obsługi klienta  banku.Gmina Powiat kluczborski
Powiat kluczborski (województwo opolskie) utworzony został w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Kluczbork. W skład powiatu wchodzą gminy: Byczyna, Kluczbork, Wołczyn, Lasowice Wielkie oraz miasta: Byczyna, Kluczbork, Wołczyn.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).