Poniedziałek, 2 sierpnia 2021r. | Imieniny: Kariny, Gustawa, Euzebiusza
Pokaż menu

Dzisiaj przypada jubileusz 20 lecia partnerstwa Kluczborka z Brzeżanami

16 czerwca, 2021

Dzisiaj przypada jubileusz 20 lecia partnerstwa Kluczborka z Brzeżanami

Dzisiaj, 16 czerwca 2021r. przypada jubileusz 20 lecia partnerstwa Kluczborka z Brzeżanami. Dokładnie 20 lat temu w Kluczborku została podpisana umowa partnerska przez ówczesnego burmistrza Kluczborka Gintera Jendrsczoka i mera Brzeżan Stepana Hursky’ego.
Planowane były obchody jubileuszu, ale panująca pandemia Covid-19 zweryfikowała te zamierzenia.
Czasami pojawia się pokusa, by w natłoku oficjalnych podsumowań rocznicowych ujmować sens współpracy partnerskich miast wyłącznie w ramach konkretnych i wymiernych zadań. Ale tak naprawdę ich największą wartością są spotkania zwykłych ludzi – na początku zdziwionych odmiennością światów, w których żyją, a potem zauroczonych podjętą przyjaźnią. Taką przyjaźń Kluczbork zadeklarował 20 lat temu wobec Brzeżan. Dziś z przekonaniem potwierdzamy, że Kluczbork chce tej przyjaźni pozostać wierny – zgodnie z najlepszymi kanonami życzliwości, jakie wymyślono dla kontaktów między państwami, miastami i ludźmi różnych narodowości. Ta współpraca otwiera nas na świat i inspiruje do działań pożytecznych i dobrych.
Cieszy fakt, że współpraca obu naszych miast – zgodnie z zapisami naszej umowy o partnerstwie – odbywała i odbywa się na wielu płaszczyznach. Na początku były to wzajemne wizyty, gdy poznawaliśmy się wzajemnie, nasze kultury, tradycje czy osiągniecia. Potem przyszedł czas na działania mieszkańców. Nasza młodzież harcerska wyjeżdżała na pobyty wakacyjne i z pełnym zapałem ruszyła na pomoc miejscowym zabytkom jak zamek Sienawskich czy brzeżański cmentarz. Ukraińscy druhowie odwiedzili Kluczbork i zacieśnili współpracę z polskimi harcerzami z Kluczborka i okolic. Młodzi adepci muzyki brali udział w kluczborskim festiwalu piosenki „Kluczborskie Trele”i zajmowali na nim wysokie miejsca. Współpracują ze sobą również placówki oświatowe. Partnerstwo połączyło Publiczne Gimnazjum w Bogacicy oraz Gimnazjum im. Bogdana Lepkiego w Brzeżanach. Młodzież z obu szkół wspólnie uczestniczy w projektach edukacyjnych i warsztatach po obu stronach granicy. Umowę podpisały również przedszkola - brzeżański Złoty Kluczyk oraz kluczborskie Publiczne Przedszkole nr 5.
Po najeździe wschodniej Ukrainy przez Rosję z radością zaprosiliśmy brzeżańską młodzież na letni wypoczynek na naszym terenie. To małe działania, ale to właśnie one świadczą o naszej współpracy. Jesteśmy dla siebie wsparciem w trudnych chwilach, w potrzebie, bo na tym polega przyjaźń i partnerstwo, a w dobrych chwilach po prostu cieszymy się naszą współpracą i jej efektami.
Cenimy partnerstwo z innymi miastami, ponieważ wiemy, że w przyszłości świat będzie opierał się na rozmaitych sieciach partnerstwa zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej. Nasza współpraca opiera się na tradycyjnych, długotrwałych i pełnych szacunku relacjach. I mamy nadzieję, że ta współpraca będzie się rozwijać i umacniać w przyszłości.
Naszym partnerom z Ukrainy i mieszkańcom pięknych Brzeżan z okazji tego pięknego jubileuszu 20-lecia partnerstwa między naszymi miastami życzymy sukcesów w dalszej współpracy, pomyślności w życiu osobistym, kolejnych kreatywnych działań, wymiany poglądów i doświadczeń oraz realizacji wielu projektów zmierzających do podniesienia życia w obu naszych partnerskich miastach.
  • partnerstwo Kluczbork-Brzeżany
  • partnerstwo Kluczbork-Brzeżany
  • partnerstwo Kluczbork-Brzeżany
  • partnerstwo Kluczbork-Brzeżany
  • brzezany 4Gmina Gmina Kluczbork

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).