2023-09-25 Miasto Kluczbork uruchomiło inteligentne sterowanie ogrzewaniem!
Miasto Kluczbork uruchomiło inteligentne sterowanie ogrzewaniem!
Kluczbork dba o środowisko!
W Urzędzie Miejskim w Kluczborku oraz Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Kluczborku wdrożono inteligentne sterowanie ogrzewaniem.
Kluczbork, podobnie jak większość jednostek samorządu terytorialnego, boryka się z wysokimi kosztami energii elektrycznej i cieplnej. Włodarze miasta poszukiwali rozwiązań ograniczających koszty ogrzewania.
Działania podjęte celem oszczędności energii elektrycznej obejmowały, m.in.:
- ograniczenie oświetlenia ulicznego w gminie poprzez wyłącznie co drugiej lampy przy ulicy/drodze oraz ograniczenie oświetlenia korytarzy i klatek schodowych w budynkach użyteczności publicznej również poprzez wyłącznie co drugiej lampy;
- wymianę 3807 opraw oświetlenia rtęciowego i sodowego na oprawy LED;
- montaż paneli fotowoltaicznych na budynku Urzędu Miejskiego oraz przy krytej pływalni.
W zakresie uzyskania oszczędności energii cieplnej wybrano optymalizację systemów grzewczych za pomocą programu EcoSCADA. Jest to specjalistyczny program, który pozwala ograniczać zużycie energii w budynkach, opracowany przez inżynierów wrocławskiej firmy I.Leco (obecnie część grupy Aug-e.io). We wrześniu br. system uruchomiono testowo
w Urzędzie Miasta Kluczborka oraz Szkole Podstawowej nr 5. Założonym celem jest ograniczenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania o 20%.
Koszty zwracają się same
Wdrożenie oszczędności nie wymagało poniesienia przez miasto żadnych nakładów inwestycyjnych, ponieważ wybrano formułę umowy o zwiększenie efektywności energetycznej - tak zwaną formułę ESCO. Zgodnie z tą umową inwestycje sfinansował w całości dostawca usług, firma Eko Broker. Miasto będzie pokrywało koszty wyłącznie z osiągniętych oszczędności.
- Inwestycje ekologiczne są bardzo ważnym elementem strategii rozwoju naszego miasta – powiedział Jarosław Kielar Burmistrz Miasta Kluczborka
- Oprócz oszczędności pieniędzy przyczyniamy się w ten sposób do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Musimy robić wszystko aby chronić młodych ludzi, w tym uczniów SP5, przed skutkami kryzysu klimatycznego, który już zaczynamy odczuwać w naszym kraju.
Oszczędności w pierwszym roku dla obydwu budynków to około 100 tyś zł (według obecnych cen c.o.), a przewidywane zmniejszenie emisji dwutlenku węgla wyniesie ponad 80 ton.
Gmina, w kolejnych latach, we współpracy z firmą Eko Broker planuje optymalizację systemów grzewczych za pomocą programu EcoSCADA w kolejnych budynkach.
Jak działa system zarządzania energią
Typowy sterownik węzła cieplnego lub kotła sprawdza temperaturę na zewnątrz budynku i dostosowuje do niej temperaturę wody w grzejnikach - im jest zimniej, tym mocniej grzeje. Niestety sterownik „nie wie” jaka jest temperatura w pomieszczeniach, stąd czasami w budynku jest zbyt ciepło, na przykład wtedy, gdy świeci mocne słońce.
Dlatego firma Eko Broker, która wdrażała system, zainstalowała czujniki temperatury w wybranych pomieszczeniach. Dane z tych czujników są analizowane w programie EcoSCADA przez menedżera energii, który na ich podstawie wylicza najlepsze ustawienia, a następnie przesyła je do urządzeń sterujących ogrzewaniem.
- Nasz system kilka różnych funkcji, które pozwalają obniżyć zużycie energii – powiedział Roman Uciechowski, prezes firmy Eko Broker
- wśród nich jest ograniczanie ogrzewania w nocy i weekendy, przy czym analiza danych pozwala nam dokładnie wyliczyć moment, w którym trzeba zacząć rozgrzewać budynek tak, aby temperatura była odpowiednia dla młodzieży, gdy rano wróci do szkoły.