Środa, 6 grudnia 2023r. | Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Pokaż menu

2023-09-25 Miasto Kluczbork uruchomiło inteligentne sterowanie ogrzewaniem!

25 września, 2023

Miasto Kluczbork uruchomiło inteligentne sterowanie ogrzewaniem!

Kluczbork dba o środowisko! 

 

W Urzędzie Miejskim w Kluczborku oraz Publicznej  Szkole Podstawowej nr 5 w Kluczborku wdrożono inteligentne sterowanie ogrzewaniem.

 

Kluczbork, podobnie jak większość jednostek samorządu terytorialnego, boryka się z wysokimi kosztami energii elektrycznej i cieplnej. Włodarze miasta poszukiwali rozwiązań ograniczających koszty ogrzewania.

Działania podjęte celem oszczędności energii elektrycznej obejmowały, m.in.:

- ograniczenie oświetlenia ulicznego w gminie poprzez wyłącznie co drugiej lampy przy ulicy/drodze oraz  ograniczenie oświetlenia korytarzy i klatek schodowych w budynkach użyteczności publicznej również poprzez wyłącznie co drugiej lampy;

- wymianę 3807 opraw oświetlenia rtęciowego i sodowego na oprawy LED;

- montaż paneli fotowoltaicznych na budynku Urzędu Miejskiego oraz przy krytej pływalni.

W zakresie uzyskania oszczędności energii cieplnej wybrano optymalizację systemów grzewczych za pomocą programu  EcoSCADA. Jest  to specjalistyczny program, który pozwala ograniczać zużycie energii w budynkach, opracowany przez inżynierów wrocławskiej firmy I.Leco (obecnie część grupy Aug-e.io). We wrześniu br. system uruchomiono testowo
w Urzędzie Miasta Kluczborka oraz Szkole Podstawowej nr 5. Założonym celem jest ograniczenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania o 20%.

 

Koszty zwracają się same

Wdrożenie oszczędności nie wymagało poniesienia przez miasto żadnych nakładów inwestycyjnych, ponieważ wybrano formułę umowy o zwiększenie efektywności energetycznej - tak zwaną formułę ESCO. Zgodnie z tą umową inwestycje sfinansował w całości dostawca usług, firma Eko Broker. Miasto będzie pokrywało koszty wyłącznie z osiągniętych oszczędności.

 

- Inwestycje ekologiczne są bardzo ważnym elementem strategii rozwoju naszego miasta  – powiedział Jarosław Kielar Burmistrz Miasta Kluczborka

- Oprócz oszczędności pieniędzy przyczyniamy się w ten sposób do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Musimy robić wszystko aby chronić młodych ludzi, w tym uczniów SP5, przed skutkami kryzysu klimatycznego, który już zaczynamy odczuwać w naszym kraju.

Oszczędności w pierwszym roku dla obydwu budynków to około 100 tyś zł (według obecnych cen c.o.), a przewidywane zmniejszenie emisji dwutlenku węgla wyniesie ponad 80 ton.

Gmina, w kolejnych latach, we współpracy z firmą Eko Broker planuje optymalizację systemów grzewczych za pomocą programu  EcoSCADA w kolejnych budynkach.

 

Jak działa system zarządzania energią

Typowy sterownik węzła cieplnego lub kotła sprawdza temperaturę na zewnątrz budynku i dostosowuje do niej temperaturę wody w grzejnikach - im jest zimniej, tym mocniej grzeje. Niestety sterownik „nie wie” jaka jest temperatura w pomieszczeniach, stąd czasami w budynku jest zbyt ciepło, na przykład wtedy, gdy świeci mocne słońce.

Dlatego firma Eko Broker, która wdrażała system, zainstalowała czujniki temperatury w wybranych pomieszczeniach. Dane z tych czujników są analizowane w programie EcoSCADA przez menedżera energii, który na ich podstawie wylicza najlepsze ustawienia, a następnie przesyła je do urządzeń sterujących ogrzewaniem.

- Nasz system kilka różnych funkcji, które pozwalają obniżyć zużycie energii – powiedział Roman Uciechowski, prezes firmy Eko Broker

- wśród nich jest ograniczanie ogrzewania w nocy i weekendy, przy czym analiza danych pozwala nam dokładnie wyliczyć moment, w którym trzeba zacząć rozgrzewać budynek tak, aby temperatura była odpowiednia dla młodzieży, gdy rano wróci do szkoły.

  • Inteligentne sterowanie ogrzewaniem
  • Inteligentne sterowanie ogrzewaniem
  • Inteligentne sterowanie ogrzewaniem
  • Inteligentne sterowanie ogrzewaniem
  • Inteligentne sterowanie ogrzewaniem
  • Inteligentne sterowanie ogrzewaniem
  • Inteligentne sterowanie ogrzewaniem
  • Inteligentne sterowanie ogrzewaniem
  • Inteligentne sterowanie ogrzewaniem
  • Inteligentne sterowanie ogrzewaniemGmina Gmina Kluczbork

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).