Środa, 28 września 2022r. | Imieniny: Waclawa, Tymona, Marka
Pokaż menu

Wspaniała promocja Gminy Byczyna podczas „Bitwy regionów” w Oleśnie

06 lipca, 2022
Ratusz w Byczynie / Mareksilarski at Polish Wikipedia / Wikipedia / CC BY 2.5 Ratusz w Byczynie / Mareksilarski at Polish Wikipedia / Wikipedia / CC BY 2.5

Siedem kół gospodyń wiejskich, w tym trzy z gminy Byczyna, konkurowało w powiatowych eliminacjach "Bitwy regionów", która odbyła się w sobotę (2 lipca) w Oleśnie podczas "Pikniku z Produktem Polskim". Jest to część ogólnopolskiego konkursu kulinarnego organizowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

W konkursie w Oleśnie wzięło udział 7 kół z powiatów kluczborskiego i oleskiego. Ich potrawy oceniało jury w składzie: przewodniczący Łukasz Szewczyk - profesjonalny kucharz, wielokrotny mistrz Polski w carvingu; Waldemar Janeczek - dyrektor oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Opolu.; Wojciech Komarzyński - dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu; Piotr Ciona, zastępca dyrektora Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Opolu; Tomasz Musielak - zastępca dyrektora Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.

Sędziowie brali pod uwagę nie tylko smak potraw, ale także ich wygląd oraz powiązanie z lokalnymi tradycjami kulinarnymi.

Zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich w Miechowej, które podało pierogi z kaszanką w musie słodko-kwaśnym z rabarbaru, musztardy domowej roboty i z posypką z prażonej kaszy gryczanej. Za swoje popisowe danie otrzymało nagrodę 1000 zł i będzie reprezentowało naszą gminę w etapie wojewódzkim konkursu.

Drugie miejsce i nagroda w wysokości 800 zł przypadły reprezentantkom Koła Gospodyń Wiejskich w Nasalach, które przygotowały pierogi z dziczyzną z sosem grzybowym. Panie zaserwowały leśne przysmaki na zastawie wykonanej przez mieszkankę Byczyny, Panią Justynę Wolną, która prowadzi pracownię ceramiczną.

Koło Gospodyń Wiejskich w Proślicach także zaserwowało pierogi, tylko w wydaniu na słodko – z wiśniami.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, ale największe brawa należą się reprezentantom gminy Byczyna, którzy tak wspaniale wypromowali naszą małą ojczyznę i dołożyli do swoich osiągnięć kolejny kulinarny sukces!

Więcej można przeczytać również tutaj:

https://radio.opole.pl/100,595252,bitwa-regionow-tym-razem-na-terenie-olesko-klucz

https://www.facebook.com/profile.php?id=100064719999310

https://kluczbork.naszemiasto.pl/gospodynie-z-powiatow-oleskiego-i-kluczborskiego-stoczyly/ar/c1-8893599

 

 

 
Gmina Gmina Byczyna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Redakcja oraz właściciel serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).