Witali się łokciami i stopami


Popularność szachów wśród uczniów szkół podstawowych rośnie. W środę 11 marca – na dzień przed zamknięciem szkół w Polsce z powodu epidemii koronawirusa –  zorganizowano kolejny już turniej w tej dyscyplinie sportu. Organizatorami były Gminny Uczniowski Klub Sportowy i Ośrodek Kultury.

W turnieju wystartowało dwadzieścioro zawodniczek i zawodników podzielonych na dwie grupy wiekowe: klasy I- III  i  IV – VIII.  Rozegrany on został systemem szwajcarskim, a gracze rywalizowali w pięciu rundach po 10 minut dla zawodnika w rundzie.

W kategorii klas I – III zwyciężył drugoklasista Tymoteusz Śnieżek przed Janem Stachurą i Jakubem Wysockim (wszyscy PSP Byczyna).

Wśród uczniów klas I – III zwyciężył Tymoteusz Śnieżek.

– Wygrałem trzy partie – mówi Tymoteusz. – To mój drugi z rzędu wygrany turniej. Trochę się przyzwyczajam do tych zwycięstw, ale cieszy mnie to.

– Tymek od pierwszej do ostatniej partii grał bardzo dobrze – ocenia Robert Kochan, prezes GUKS-u, a zarazem sędzia turnieju. – Dwie partie mu nie wyszły, ale to tylko pokazuje, jak wyrównany był poziom zawodów. Pretendentów do zwycięstwa było znacznie więcej. Jasiu Stachura i Kuba Wysocki też zawsze plasują się na podium lub zaraz za nim.

W kategorii uczniów klas IV – VIII pierwsze miejsce zajął ósmoklasista Bartłomiej Adamski (PSP Kostów). Drugie miejsce zajął Michał Rachwalak (PSP Roszkowice), a trzecie – Alicja Polus (PSP Byczyna).  

  W kategorii klas IV – VIII zwycięzcą turnieju został Bartłomiej Adamski (z lewej).

Wygrałem wszystkie partie – komentuje swój start w turnieju Bartłomiej. – Najtrudniejszą, najbardziej zażartą była dla mnie druga partia z Jakubem Głuszakiem. Trafiłem tu na równego przeciwnika. W szachy gram od pierwszej klasy, a w turniejach szachowych występuję od klasy czwartej. To moje trzecie zwycięstwo w turnieju.

– Bartek Adamski jest zdolnym szachistą – mówi Robert Kochan. – Dzisiaj był w bardzo dobrej dyspozycji, więc wygrał wszystko. Michał Rachwalak okazał się wielkim objawieniem. Występował w turnieju po raz pierwszy. Udowodnił, że jest dużym talentem. Ala Polus gra dobrze i bardzo równo. Daje sobie radę nawet z chłopcami. Cieszy mnie, że poziom turnieju zaczyna się wyrównywać. Partie były bardzo zacięte, a ich wyniki nie były z góry przesądzone. Widać, że zawodnicy ciężko pracują na swój sukces.

Turniej rozegrany został o puchar burmistrza Byczyny. Puchary, nagrody i dyplomy wręczała wiceburmistrz Renata Marzec.

https://kosmopell.pl/

– Chciałabym wszystkim podziękować za udział w tym turnieju – powiedziała Renata Marzec. – A zwycięzcom pogratulować i życzyć dalszych sukcesów i rozwijania swoich szachowych pasji.

Nagrody kupione zostały ze środków programu profilaktycznego realizowanego przez Aleksandrę Kochan, nauczycielkę wychowania fizycznego w Publicznej Szkole Podstawowej w Byczynie oraz z 1 procenta podatku przekazanego GUKS-owi.

Ze względu na zagrożenie koronawirusem zawodnicy zmienili zasady szachowego savoir –  vivreu.  Dotychczas przed każdym pojedynkiem i po jego zakończeniu podawali sobie dłonie. Tym razem witali się i dziękowali za grę dotykając się stopami lub łokciami.

Elżbieta Wodecka

Wstecz Zatrzymany za narkotyki
Dalej ZOSTAŃ W DOMU ! A MY DOSTARCZYMY TWOJE ZAKUPY