Zaśpiewał z Hanną Banaszak


Piotr Majewski od zawsze chciał śpiewać. Jego marzenie zaczęło się spełniać. W 2018 wystąpił na krakowskim Rynku. Mieszkańcy Wołczyna mogli go usłyszeć w styczniu, wykonującego kolędy podczas Orszaku Trzech Króli.

Piotr jest pensjonariuszem Domu Pomocy Społecznej w Gierałcicach, gdzie przebywają osoby niepełnosprawne intelektualnie. Mieszka tam od września zeszłego roku.W dzieciństwie różnie bywało, podczas pobytu w jednym z domów pomocy społecznej mój opiekun zauważył, że potrafię śpiewać i zacząłem brać udział w konkursach i koncertach – opowiada.
Wystąpił w Bochni, na Festiwalu Piosenki „Integracja Malowana Dźwiękiem”, w którym biorą udział osoby niepełnosprawne. Współorganizatorem festiwalu jest Marek Piekarczyk. Piotr wystąpił na nim dwukrotnie – w 2014 i 2016.

https://kosmopell.pl/

Ostatnio po kilku dniach warsztatów zaśpiewałem w duecie z Maciejem Kujawą „Autsajdera” grupy Dżem i zajęliśmy drugie miejsce – wspomina Piotr.
Po koncercie rozmawiał z Markiem Piekarczykiem.Wokalista TSA bardzo go podbudował i zachęcał do udziału w kolejnych przedsięwzięciach muzycznych.

Zacząłem wierzyć w siebie, może kiedyś wystąpię w programie „The Voice of Poland” – mówi.
Podczas pobytu w brzeskim DPS-ie uczęszczał na zajęcia muzyczne, uczył się gry na gitarze i keybordzie.

Chodziłem też na naukę śpiewu, ale nauczycielka stwierdziła, że nie potrzebuję lekcji – wspomina. – Śpiewałem w domu pomocy społecznej, podczas konkursów maryjnych, na akademiach oraz różnych uroczystościach.
Podczas wywiadu w 2018 roku z Anna Dymną stwierdził, że w Brzesku miał szczęśliwy dom. Mówił, że boi się marzyć i na razie chce tylko śpiewać. Był uczestnikiem Warsztatów Terapii Zajęciowej, gdzie znalazł się w gronie finalistów 14. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Zaśpiewał w duecie z Hanną Banaszak. Impreza odbyła się na Rynku Głównym w Krakowie. Organizatorem, jak co roku była Fundacja Anny Dymnej „Mimo wszystko”.

Pani Anna i jury stwierdzili, że mogę wziąć udział w kolejnych festiwalach – dodaje Piotr.
W Krakowie poczuł się trochę jak gwiazda.

Gdy śpiewałem „Pogodę ducha” z Hanną Banaszak, doświadczyłem ogromnej energii, to było niesamowite przeżycie – opowiada Piotr.
Wziął również udział w festiwalu Aplauz w Tarnowie, później w Nowym Targu w konkursie „Śpiewaj z nami”.

To były piękne przeżycia z góralami i piosenką – wspomina.
Piotr Majewski jest Romem. Od dzieciństwa miał kontakt z muzyką.

Gdy odbywały się chrzciny, czy wesela, zawsze mnie proszono, żebym zaśpiewał podczas tych uroczystości – opowiada. – Rodzina mówiła mi, że mam talent, jednak jakoś nie wierzyłem w siebie. U nas każdy Rom potrafi śpiewać, więc nie robiłem sobie nic z tego.
Piotr wykonuje zarówno romskie, jak i polskie utwory.

Gdy poczuję melodię romską, to coś we mnie tańczy – mówi.
Lubi rocka, zespół Dżem, Niemena, ale też piosenki Zbigniewa Wodeckiego. Nie przepada za disco polo.

Nie mam nic do wykonawców wykonujących tę muzykę, mają swoją publiczność i ja to doceniam – zaznacza.
Jego marzeniem jest występ podczas Festiwalu Piosenki i Kultury Romów, organizowanego przez Don Wasyla.

Śpiewanie Piotra ma dla niego charakter terapeutyczny – informuje Krzysztof Zabłocki, dyrektor DPS w Gierałcicach. – Podchodzi do tego emocjonalnie, a jednocześnie stara się to robić bardzo profesjonalnie.
Piotr czuje emocje, co jest najważniejsze dla artysty. Czasem ma gorsze dni, ale to dotyczy każdego.
Piotr marzy o laptopie, pomógłby mu w nauce śpiewania, zamieszczaniu filmików ze swoimi utworami w Internecie oraz nauce tekstów, ponieważ ma problemy z czytaniem.

Nie jest to przedmiot pierwszej potrzeby i nasza placówka, nie może mu go kupić – zwraca uwagę dyrektor DPS. – Może ktoś mu go zasponsoruje?
Piotr angażuje się też w życie DPS-u.

Braliśmy udział w zawodach sportowych w Dobrzeniu Wielkim – dodaje dyrektor. – Na nich odbywały się występy artystyczne, gdzie Piotr zaśpiewał z powodzeniem, podobnie było podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Kluczborku, czy na Wigilii dla osób samotnych.
WD

Wstecz To był Armagedon
Dalej Foldery nie tylko dla turystów