Foldery nie tylko dla turystów


Dostępne są foldery opisujące osobliwości miasta i gminy. Przygotowane one zostały głównie z myślą o przyjeżdżających tu turystach. Ale zapewne zainteresują również mieszkańców gminy.

Foldery powstały w ramach projektu „Akademia poszukiwaczy historii”. Projekt ten realizowany był w ubiegłym roku.
Powstanie folderów poprzedzone było kilkoma wycieczkami po gminie i jej okolicach, które zorganizował Ośrodek Kultury. Uzyskane na wycieczkach informacje zostały następnie opracowane na warsztatach dziennikarskich i stały się materiałem do stworzenia tej publikacji.
Powstały trzy foldery. Wszystkie w podobnej szacie graficznej tworzą jakby serię. Pierwszy poświęcony jest osobliwościom przyrodniczym. Opisano w nim pomniki przyrody oraz egzotyczne drzewa, które spotkać można w parkach na terenie gminy. Znaleźć można również liczne ciekawostki o opisanych obiektach.
W drugim folderze zaprezentowano pięć znajdujących się w gminie drewnianych kościołów. Krótko przedstawiona została historia tych świątyń. Dość obszernie natomiast opisano ich architekturę i wyposażenie. Również i w tym folderze znaleźć można sporo ciekawostek. Na pewno są nimi informacje o ołtarzach ambonowych, które – znacznie już zmienione – zachowały się w Jakubowicach i Proślicach.
W tych dwóch folderach zamieszczono mapki gminy, które na pewno ułatwią turystom dotarcie do obiektów na nich zaznaczonych.
Trzecia broszura z tej serii poświęcona jest słynnym osobom w jakiś sposób związanych z Byczyną. Przedstawiono tu ludzi, którzy z niej pochodzili lub w niej zamieszkali i tu długo działali, ale i takich, których związek z Byczyną był jedynie krótkim epizodem. W folderze pokazano dziesięć takich postaci od wieku XIV aż po wiek XX. Każdą postać przedstawiono za pomocą krótkiego biogramu, gdzie pokazano również jej powiązania z Byczyną. Zapewne i tu czytelnicy znajdą ciekawostki, o których do tej pory nie wiedzieli.
Każdy folder wydany został w nakładzie 1000 egzemplarzy. Z pewnością na pewien okres zaspokoi to zapotrzebowanie na tego typu wydawnictwa dla turystów.
Foldery dostępne są w Ośrodku Kultury, w Bibliotece Publicznej oraz w pokoju nr 23 (II piętro) Urzędu Miejskiego.
EW

Wstecz Zaśpiewał z Hanną Banaszak
Dalej Zainwestowaliśmy około 70 mln zł