Wspomóż hospicjum jednym procentem podatku


Cały czas trwają prace przy budowie hospicjum stacjonarnego. Już bardzo niewiele brakuje, aby inwestycję zakończyć.

Budowa hospicjum stacjonarnego w Smardach Górnych to największa inwestycja społeczna w powiecie kluczborskim prowadzona jak dotąd bez kredytów, tylko przy wsparciu ofiarodawców prywatnych, firm oraz pomocy samorządów. Można powiedzieć, że dziś znajduje się na ostatniej prostej. Aktualnie prowadziliśmy prace zmierzające do zakończenia montażu kotłowni – informuje Sławomir Kołecki, prezes Stowarzyszenia Hospicjum Ziemi Kluczborskiej św. Ojca Pio, które inwestycję realizuje. – Prace zakończono dosłownie dzień przed wigilią odbiorem przez Urząd Dozoru Technicznego.
W tym roku w planach jest: instalacja windy, montaż systemu przywoławczego, przygotowanie podjazdów dla niepełnosprawnych, montaż systemu internetowego oraz serwerowni, specjalistycznych wykładzin oraz systemu zbiorników wody zapasowej.

Chcemy najpóźniej do końca pierwszego kwartału przyszłego roku zakończyć prace i uruchomić hospicjum stacjonarne – mówi Sławomir Kołecki. – To wiąże się z ubieganiem przez nas o kontrakt z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Postęp prac oczywiście zależy od pieniędzy.

Hospicjum stacjonarne będzie Domem Ulgi w Cierpieniu dla chorych na choroby nowotworowe, będących w stanie terminalnym.

Zobaczymy jak duży będzie tegoroczny wpływ z odpisu jednego procenta podatku – wyjaśnia prezes Stowarzyszenia. – Jeżeli braknie nam środków – myślimy, że to nie powinna być duża kwota – zarząd hospicjum rozważa wzięcie kredytu na domknięcie inwestycji. Jednocześnie chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować za przekazany nam ubiegłoroczny jeden procent. Otrzymaliśmy rekordową, jak dotychczas, kwotę dwustu czterdziestu czterech tysięcy siedmiuset osiemnastu złotych. Prosimy ponownie o wsparcie tej społecznej inwestycji, jaką jest budowa naszego hospicjum stacjonarnego w Smardach i przekazanie jednego procenta podatku także w tym roku. Tak niewiele już potrzeba, żeby uruchomić to tak bardzo potrzebne w naszym powiecie hospicjum.
A jest ono rzeczywiście bardzo wyczekiwane, gdyż powiaty kluczborski i oleski są białymi plamami na mapie Polski, jeśli chodzi o opiekę stacjonarną nad osobami w stanie terminalnym.

Niestety z roku na rok lawinowo przybywa osób z chorobą nowotworową – mówi prezes Stowarzyszenia. – Smutne jest to, że coraz więcej młodych osób mamy pod naszą specjalistyczną opieką. W tym roku nasz zespół medyczny obdarował paczkami świątecznymi także trzydzieścioro osieroconych dzieci. Dlatego tak bardzo prosimy o pomoc, żeby móc w końcu otworzyć nasz kluczborski Dom Ulgi w Cierpieniu.
Docelowo w hospicjum stacjonarnym będzie miejsce dla szesnatu chorych. Będzie się tam również mieścić centrum wolontariatu oraz centrum szkolenia dla personelu medycznego, zajmującego się medycyną paliatywną.
W celu przekazania jednego procent podatku za poprzedni rok, wystarczy w zeznaniu podatkowym podać: numer Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) hospicjum, czyli 0000168645, a także dopisać cel szczegółowy 1 procent Stowarzyszenie Hospicjum Ziemi Kluczborskiej Św. Ojca Pio, 46-220 Byczyna, ul. Paruszowicka 2.
MZ

Wstecz Ulga na dzieci, czyli jak ująć ulgę podatkową w zeznaniu rocznym
Dalej Jak powstała wagonownia