Kolarze szlifują formę w przełajach


W miniony weekend 11 i 12 stycznia odbyły się w Szczekocinach 83. Mistrzostwa Polski w kolarskich przełajach. Brali w nich też udział zawodnicy z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Stobrawa” Kluczbork. W mistrzostwach uczestniczyła ogromna liczba kolarzy, około sześciuset zawodników z całej Polski we wszystkich kategoriach wiekowych – mówi Andrzej Kobylański, prezes kluczborskiego klubu.
„Stobrawę” reprezentowało sześcioro kolarzy w kategoriach: młodzik, juniorka młodsza i junior młodszy.

W kategorii młodzików Dominik Krzyśków zajął jedenaste miejsce, a warto zaznaczyć że jest to nowe odkrycie sezonu 2019/2020 – relacjonuje Andrzej Kobylański. – I jest to jednocześnie ogromny sukces dla tego młodego kolarza.
W kategorii junior młodszy wystartowało pięcioro reprezentantów kluczborskiego klubu – czterech kolarzy i kolarka. Najwyżej spośród nich uplasował się Kacper Suslik, który zajął jedenaste miejsce, Mikołaj Kubica był trzydziesty szósty, Bartosz Kobylański trzydziesty dziewiąty, a Marsel Pach czterdziesty szósty. Wiktoria Podmostka zajęła siedemnaste miejsce wśród dziewcząt

Mistrzostwa Polski minęły, a za kilkanaście dni już kolejne przełaje rangi mistrzowskiej, a mianowicie Mistrzostwa Opolszczyzny, gdzie UKS „Stobrawa” będzie reprezentować jeszcze większa grupa młodych kolarzy – zapowiada prezes klubu. – Warto w tym miejscu odnotować czwarte miejsce w Polsce w kategorii senior elite Patryka Stosza, wychowanka „Stobrawy”, który obecnie ściga się w grupach zawodowych.
Natomiast pod koniec ubiegłego roku bardzo dobre, szóste miejsce, zajął młodzik Dominik Krzyśków w wyścigu przełajowym Nestle Fitness Toruń o puchar prezydenta Torunia. Tylko on reprezentował „Stobrawę”, gdyż ze względu na remont bardzo wysłużonego klubowego busa na zawody nie mogli pojechać wszyscy zawodnicy.

Przysłowie, że trening czyni mistrza się sprawdza – mówi trener Edward Gułaj. – Moim zdaniem najlepszym treningiem jest właśnie start w wyścigach punktowych, jestem zadowolony ze swoich zawodników, którzy przy ciężkiej pracy treningowej cały czas robią duże postępy, a chciałbym zaznaczyć, że są to zawodnicy bardzo młodzi i rozwojowi. Jednocześnie zapraszamy dzieci do spróbowania nie tylko rekreacyjnej jazdy na rowerze, ale także współzawodnictwa z innymi. Sport, a zwłaszcza kolarstwo, uczy młodych ludzi przede wszystkim wytrwałości, systematyczności, kultury – nie tylko tej fizycznej.
Przełaje są przygotowaniem do sezonu szosowego, który rozpocznie się już na początku kwietnia wyścigami w Dzierżonowie oraz Sobótce.
Dzieci i młodzież zainteresowani trenowaniem kolarstwa, mogą kontaktować się w tej sprawie z trenerem Edwardem Gułajem (tel. 784 005 831) lub prezesem Andrzejem Kobylańskim (tel. 515 685 314).
MZ

Wstecz Gol na miarę stadionów świata
Dalej Do 99 lat i powyżej stu