OIOM „zagrał” w filmie


Film „Safe Inside”, do którego zdjęcia były kręcone m.in. w szpitalu Vital Medic, otrzymał nagrodę na festiwalu w San Diego. To debiut reżyserski Renaty Gabryelskiej z rolą Joanny Kulig.

Renata Gabryelska jest modelką i aktorką. W 1993 roku zdobyła tytuł I wicemiss w konkursie Miss Polonia. Natomiast w ubiegłym roku nakręciła swój reżyserski debiut, czyli film „Safe Inside” z rolą Joanny Kulig jako pielęgniarki. To thriller medyczny, do którego zdjęcia były kręcone m.in. na OIOM-ie kluczborskiego szpitala Vital Medic. Obraz zdobył nagrodę na San Diego International Film Festival.
Akcja filmu rozgrywa się w murach szpitala, a dokładnie na oddziale intensywnej opieki medycznej, gdzieś w Europie, najprawdopodobniej we współczesnej Francji. Dlatego filmowy szpital musiał być bardzo nowoczesny – mówi Piotr Duch, prezes spółki Vital Medic. – Ale jak zbudować na potrzeby filmu scenografię nowoczesnego OIOM-u, wyposażonego we wszystkie potrzebne urządzenia służące do ratowania życia ludzkiego, tak aby do złudzenia udawała prawdziwy oddział szpitalny? Otóż, nie było takiej potrzeby, a zresztą byłoby to zbyt kosztowne i skomplikowane, jak na potrzeby filmu. OIOM, który można zobaczyć w filmie, a także na jego zapowiedzi, jest prawdziwy i znajduje się w prawdziwym szpitalu w Polsce…i to Polsce powiatowej, a dokładnie w Kluczborku. Bardzo się cieszymy, że film zdobył nagrodę, gratulujemy jego twórcom, ale nasza radość jest gorzka. Gdyby bowiem oddział miał kontrakt i pracował, to nie mógłby się stać filmową scenografią. I szkoda, że przez ten czas tylko w ten sposób mógł się przysłużyć i że tylko w filmie możemy oglądać światowej klasy wdzięki kluczborskiego OIOM-u. Ciekawym doświadczeniem było obserwowanie pracy ekipy filmowej. Nigdy bym nie podejrzewał, że przy filmie jest zatrudnionych tyle osób, które pracują przy jego produkcji od rana do wieczora. W Kluczborku to była chyba setka ludzi. Życzymy twórcom kolejnych sukcesów.
Ośmiołóżkowy oddział intensywnej terapii kosztował 8 mln zł i jest ultranowoczesną placówką. Niestety, od momentu wybudowania i wyposażenia, co miało miejsce w 2016 r., stoi pusty, zamiast ratować ludzie życie i zdrowie, nie uzyskał bowiem kontraktu z NFZ.

MZ

Wstecz Onkologia już działa
Dalej Jest praca dla niepełnosprawnych