Jak dobrze wybrać zawód


Prawie pół tysiąca uczniów klas VIII szkół podstawowych powiatu oleskiego wzięło udział w konferencji „Powołanie, pasja profesja” w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, która miała pomóc w wybraniu zawodu, a co za tym idzie, odpowiedniej szkoły średniej.Ósma klasa szkoły podstawowej to szczególny czas wyboru szkoły średniej, a więc również przyszłego zawodu, dlatego chcemy dać młodzieży informacje o tym, co jest potrzebne na rynku pracy – mówił Maciej Flank, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Oleśnie. – Prezentacje prowadzone przez przedstawicieli zakładów są bardziej wiarygodne i bezpośrednie, dlatego wybraliśmy taką formę konferencji.
Organizatorzy – Powiatowy Urząd Pracy oraz Publiczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna – zaprosili przedstawicieli dużych firm powiatu oleskiego, aby opowiedzieli o panujących trendach na rynku pracy i jego potrzebach, ale również o pasji i ważnych, życiowych wyborach.
Wykładowcami konferencji, która odbyła się w czwartek 24 października w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie byli: Radosław Gliński – dyrektor grupy Nestro w Starym Oleśnie, Anna Kurpiel z firmy Oras w Oleśnie, Grzegorz Czudaj z firmy Kler z Dobrodzienia oraz Paweł Miozga – kierownik biura Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Oleśnie.
Słowo „pasja” odmieniane było przez wszystkie przypadki, przewijało się w każdym wykładzie.

Jeśli lubimy coś robić, będziemy poświęcać temu zagadnieniu coraz więcej czasu – mówił podczas wystąpienia Radosław Gliński. – Pasja sprzyja poszukiwaniu dodatkowej wiedzy i nabywaniu nowych umiejętności. Nie ma ludzi zwyczajnych. Każdy z nas jest wyjątkowy i posiada unikatowy zestaw talentów, z których korzysta we właściwy sobie sposób. Od osób, które osiągnęły sukces, resztę odróżnia tylko jedna cecha: ci pierwsi znają swoje mocne strony i aktywnie z nich korzystają.
Praktycznie wszyscy prelegenci podkreślali, że trzeba przygotować się na ciągłe zmiany oraz być gotowym na to, że w życiu mogą zdarzać się porażki. Ważna jest również odwaga w podejmowaniu decyzji.

Jeśli rodzic jest lekarzem, to syn nie musi nim zostać, nawet jeśli rodzice bardzo by tego chcieli, bo on może mieć zupełnie inne zainteresowania – mówiła Jolanta Górka, dyrektorka Publicznej Poradni Psycho- logiczno-Pedagogicznej w Oleśnie. – Mimo że dzięki rodzicom na temat medycyny może mieć sporo wiedzy i mógłby mieć łatwiejszą ścieżkę w tym zawodzie. Warto podążać własnymi drogami, aby być szczęśliwym.
Przedstawiciele wszystkich firm informowali o brakach kadrowych oraz ciągłym poszukiwaniu nowych pracowników. Jak wynika z wykładów, często liczy się chociażby chęć podjęcia pracy i edukacji. Firmy oferują bowiem szkolenia oraz programy wdrażające nowych pracowników.

Obecnie rzeczywiście pracownicy są mocno poszukiwani, zakłady walczą o nich, dlatego jest to też dobry moment na organizowanie tego typu konferencji, bo informacje o ofertach pracy to nie puste deklaracje – podsumował Maciej Flank.
Patronat nad konferencją objęło Starostwo Powiatowe w Oleśnie.
Damian Pietruska w ramach współpracy z ool24.

Wstecz Mickiewicz oczarował arabskich szejków
Dalej Barber z sercem