Dzieci wydały swoją gazetę


Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury zakończył realizację projektu w ramach konkursu „Opolskie EDUKO – Bardzo Młoda Kultura”. Jego efektem było wydanie gazety „opoWieści Gorzowskie”.

Co ciekawe – autorami tekstów są dzieci, uczniowie szkół w Gorzowie Śląskim, Kozłowicach oraz Uszycach.
Prezentacja czasopisma oraz zespołu dziennikarskiego – ubranego w firmowe koszulki z logo pisma – odbyła się w piątek 25 października w sali domu kultury i zgromadziła tak liczną publiczność – w tym rodziców i nauczycieli uczniów – że zabrakło krzeseł.
Na realizację projektu M-GOK pozyskał 6000 złotych z konkursu grantowgo „Opolskie EDUKO – Bardzo Młoda Kultura”, realizowanego przez Opolski Urząd Marszałkowski.Naszym zadaniem było skompletowanie zespołu dziennikarskiego i wydanie jednego numeru czasopisma – wyjaśnia Małgorzata Kuc, autorka projektu.
Z tym pierwszym nie było problemu, a swoich sił w nieznanej dla siebie profesji spróbować postanowili członkowie kołka dziennikarsko-fotograficznego: Zuzia Sachta, Lena Gatner, Zosia Morawiec, Amelia Blaszczok, Julia Bryja, Anastazja Woźniak (wszystkie z Gorzowa Śląskiego) oraz Julia Dragan (Kozłowice) i najmłodszy w tym gronie, bo zaledwie 8-letni Łukasz Wieczorek (Uszyce).
Zanim jednak powstała gazeta, to cała ósemka musiała się sporo natrudzić, bo uczestniczyła w kilku spotkaniach warsztatowych. A nauczyciela miała dobrego, bo Małgorzata Kuc, zanim z początkiem września rozpoczęła pracę w gorzowskim domu kultury, przez kilkanaście lat była dziennikarką „Kulis Powiatu”.
Pierwszy i bezpłatny numer „opoWieści Gorzowskich” ma objętość 12 stron i ukazał się w nakładzie 300 egzemplarzy, a komputerowy skład pisma wykonała Dominika Grobelna, instruktorka M-GOK-u.
Młodzi żurnaliści w ogień pytań wzięli m.in. Artura Tomalę, burmistrza Gorzowa Ślaskiego.

Nie udzieliłem odpowiedzi tylko na jedno – wyjaśniał włodarz. – Ale nie dlatego, że nie wiedziałem, ale dlatego, by zachować to dla siebie. Dotyczyło ono tego, kto jest moim ulubionym pracownikiem.
W numerze są również m.in. wywiady z: Katarzyną Midurą – dyrektorką domu kultury, Joanną Koziołek i Beatą Zawadzką – dyrektorkami szkół podstawowych w Uszycah i Kozłowicach, a także Pauliną Jachymską z Uszyc, która przez wiele lat mieszkała w Anglii.
Autorzy tekstów i zdjęć chętnie opowiadali o swoich doświadczeniach związanych z wydaniem gazety.

To był fajny czas, mamy sporo superanckich wspomnień – mówiła Judyta Wachowska.

Wszystko było dla nas nowe – dodał Tomek Ulbrych, który wspomaga grupę reporterów. – Takie słowa jak layout, stopka redakcyjna czy lead słyszeliśmy po raz pierwszy. Dziennikarstwo jest fajne, dobrze się bawiliśmy.

Redakcja znajduje się w domu kultury – wyjaśniała Julia Bryja. – Mamy swoje teczki dziennikarskie i biblioteczkę pełną słowników, więc w naszej gazecie żadnych ortów na pewno nie znajdziecie.

Mnie najbardziej interesuje fotografowanie – przyznał Łukasz Wieczorek. – Na razie zdjęcia robię telefonem. Fajnie byłoby mieć aparat.
Młodym dziennikarzom i ich opiekunom gratulowali: Roland Fabianek – starosta oleski, burmistrz Artur Tomala oraz Joanna Ojdana – koordynatorka programu „Opolskie EDUKO”.

Pierwsze wydanie gazety szybko znalazło czytelników.

Realizacja projektu była niesamowita – komplementowała pani Joanna.

Wiedziałem, że od września działa w domu kultury kółko dziennikarskie, ale nie przypuszczałem, że wyjdzie z tego gazeta, a jeśli już, to nie tak szybko – powiedział burmistrz Tomala.
Uczestnicy spotkania obejrzeli również humorystyczne popisy członków koła teatralnego, które prowadzi Dominika Grobelna. Na scenie zagościli m.in.: Pascal Brodnicki, Magda Gessler, Ewa Chodakowska i Joanna Krupa. Wystąpili: Jarek Budniakiewicz, Lena Gatner, Dobrusia Midura, Maja Pająk, Oliwia Pająk, Zosia Morawiec, Zuzia Sachta, Alicja Chuć, Maja Chuć i Kasia Erd, która także – wraz z Mają Mikołajewską i Leną Gatner – ubarwiła wieczór piosenką.
Wyłoniono również laureatów konkursu plastycznego dla przedszkolaków, zorganizowanego w ramach projektu „Czasopismo, czas na pismo młodych”. Wpłynęło 49 prac z wszystkich gminnych placówek. Trzy równorzędne 1. miejsca zajęli: Tomasz Banaś (Jamy), Dorota Gawlyta (Skrońsko) i Franek Mościpan (Pawłowice).

Pozostałe prace też były przepiękne, dlatego postanowiliśmy nagrodzić wszystkich uczestników – powiedziała Katarzyna Midura.
Projekt dobiegł końca, więc co dalej z gazetą?

Będzie się ukazywała nadal, najprawdopodobniej jako miesięcznik – wyjaśniała Małgorzata Kuc. – Koszty nie są duże, bo trzeba płacić tylko za papier i tonery do drukarki.
To nie pierwszy projekt zrealizowany przez gorzowski dom kultury w ramach konkursu „Opolskie EDUKO”.

W ubiegłym roku w naszym teatrze wykonany został mural z okazji 20-lecia samorządności – przypomniała Katarzyna Midura.
AS

Wstecz Sportowo dla hospicjum
Dalej Mickiewicz nie zwalnia tempa